Европскиот парламент ја охрабрува интеграцијата на Балканот во ЕУ

Балканските експерти предвидуваат дека процесот на пристапување во ЕУ ќе продолжи со несмалено темпо. Крајно десничарските ЕУ-скептични партии во Европскиот парламент, како грчката Златна зора, се спротивставуваат на понатамошното проширување на ЕУ. [AФП] Eвропскиот парламент ќе ги охрабри балканските земји да го зајакнат процесот на интеграција во ЕУ, и покрај противењето на новите ЕУ-скептични партии, веласт експертите. Во новиот парламент, крајно десничарските политички партии што се противат на интеграцијата во ЕУ - како што е грчката Златна зора - освоија 141 место од вкупно 751 место. Прашањето е во кој правец ќе продолжи политиката на проширување на ЕУ, рече Ристо Никовски, поранешен македонски амбасадор во Велика Британија. „Влијанието на Европскиот парламент до сега беше минимално во однос на ЕУ. Но, со најновите промени во ЕУ, неговата улога е засилена, но сè уште не е доволна [за значително оддалечување]“, рече Никовски. Мандатот на Европскиот парламент треба да ја засили интеграцијата во ЕУ, а не ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Апелацискиот суд мора да се издигне над политичкиот притисок и нарачани притвори мотивирани само и само од политичкиот прогон кој што се спроведува врз ...
сите 427 | | | веќе видена

СДСМ е единствената партија во Европа која ја води лице, три пати аболицирано за тежок криминал и злоупотребувајќи ја моќта и институциите наредува политички ...
сите 272 | | | веќе видена

Под влијание на новиот циклон кој се формира над Италија, името на циклонот е Маријан, денес во текот на вечерните часови најпрвин во западните предели, ...
сите 259 | | | веќе видена

Синоќешниот протест пред Собранието против уставните измени за малку не ескалираше во насилство. Како што се чини ниту самите противници на овие измени, не ...
сите 84 | | | веќе видена

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, вечерва изјави дека поранешниот премиер на Република Македонија, Никола Груевски од Македонија се упатил кон ...
сите 291 | | | веќе видена

Во Студенчишкиот канал во Охрид каде денес поради недостаток на вода и кислород се гушат тони плашица, попладнево почна спасувањето на рибата. btr „Ние веднаш ...
сите 31 | | | веќе видена

Предлог Буџетот за 2019 предложен од Владата предводена од СДСМ е развоен и обезбедува повеќе пари кај граѓаните, поголема социјална еднаквост и подобра ...
сите 231 | | | веќе видена

На синоќешниот говор во Гостивар, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ , Христијан Мицкоски го обвини премиерот Зоран Заев дека води политички терор против опозицијата. Тој ...
сите 259 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Европскиот парламент ја охрабрува интеграцијата на Балканот во ЕУ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: