Европскиот парламент ја охрабрува интеграцијата на Балканот во ЕУ

Балканските експерти предвидуваат дека процесот на пристапување во ЕУ ќе продолжи со несмалено темпо. Крајно десничарските ЕУ-скептични партии во Европскиот парламент, како грчката Златна зора, се спротивставуваат на понатамошното проширување на ЕУ. [AФП] Eвропскиот парламент ќе ги охрабри балканските земји да го зајакнат процесот на интеграција во ЕУ, и покрај противењето на новите ЕУ-скептични партии, веласт експертите. Во новиот парламент, крајно десничарските политички партии што се противат на интеграцијата во ЕУ - како што е грчката Златна зора - освоија 141 место од вкупно 751 место. Прашањето е во кој правец ќе продолжи политиката на проширување на ЕУ, рече Ристо Никовски, поранешен македонски амбасадор во Велика Британија. „Влијанието на Европскиот парламент до сега беше минимално во однос на ЕУ. Но, со најновите промени во ЕУ, неговата улога е засилена, но сè уште не е доволна [за значително оддалечување]“, рече Никовски. Мандатот на Европскиот парламент треба да ја засили интеграцијата во ЕУ, а не ...
| | веќе видена | слични

Останато

Членките на Советот за соработка во Персискиот Залив (ГЦЦ), што го сочинуваат арапските монархии од регионот, започнаа со зајакнати безбедносни патроли во ...
сите 48 | | | веќе видена

Слушајќи го претседателот на САД, Доналд Трамп, тој практично звучи како отпадник во сопствената администрација: осамен службеник подготвен да прифати дека ...
сите 82 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Европскиот парламент ја охрабрува интеграцијата на Балканот во ЕУ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: