Пари - Во Македонија се живее најевтино

Во Македонија се живее најевтино во споредба со соседните земји од регионот, покажуваат податоците на европскиот завод за статистика. Според истражувањата на „Евростат“, граѓаните во Македонија за алкохолни пијалаци трошат за 50 проценти помалку во однос на европските земји. За бела техника и за транспорт, пак, Македонците плаќаат приближно исти цени како 38 земји во Европа. Од сите категории што „Евростат“ ги анализирал во извештајот, во Македонија граѓаните најмалку пари треба да одвојат за храна, безалкохолни пијалаци и за облека. Црна Гора, Хрватска, Албанија, Босна и Херцеговина, Србија, Грција и Словенија се поскапи речиси во сите категории. Сепак, во однос на неодамна објавените податоци, предвид треба да се земат и просечните месечни примања. Само за пример, просечната плата во Макдонија е 330 евра, во Србија 257 евра. Просечната плата во Црна Гора е околу 480 евра, а просечната плата на Хрватите е повеќе од двојно повисока во споредба со таа кај нас и изнесува 750 евра.
| | веќе видена | слични
2 копии

Македонија има најниски цени на облеката, храната, пијалаците, електрониката и угостителските и транспортните услуги во цела Европа, но не се тие многу пониски од европските. Заводот за статистика на Европската унија, Евростат, објави дека во земјава се продаваат најевтини производи и услуги споредено и со земјите од регионот. Цените на сите производи се 44% од просекот на ЕУ. Единствено Србија има пониски цени на енергенсите и на автомобилите.Меѓутоа, иако сме претставени како најевтини во Европа, во многу категории македонските цени се доближуваат до европските. Цените на облеката, електрониката и превозните средства имаат индекс 92%, што значи дека се многу блиску до европските, а треба да се има предвид и фактот дека просечната плата во Македонија е меѓу најниските во регионот и во Европа. Цените на мебелот, подните и ѕидните облоги се 73% од европскиот просек, а поевтини од нас се Албанија, Босна и Херцеговина, Србија и Бугарија. Македонија има најниски цени во рестораните и хотелите, кои се 42% од ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Одлуката останува на вас, граѓаните на ПЈРМ, морам да кажам вака иако воопшто не ми се допаѓа кратенката ПЈРМ. Ако барав нешто од вас, тоа е во иднина да ...
сите 170 | | | веќе видена

Стручните служби на Град Скопје ќе ја разгледаат иницијативата поднесена од Општина Аеродром за ново сообраќајно решение на булеварот „Србија“ и во соработка ...
сите 83 | | | веќе видена

Албанскиот аналитичар Арсим Зеколи, кој најави дека ќе го бојкотира референдумот за промена на името, сега предвидува црно сценарио на 30-ти септември. Тој ...
сите 23 | | | веќе видена

Во отвореното Студио 1 ги анализираме последните апели на партиите пред референдумот – маршот на коалицијата „За европска Македонија“ во Скопје и маршот на ...
сите 58 | | | веќе видена

Припадниците на Министерството за внатрешни работи во Белград заплениле 34,3 килограми марихуана и уапсиле црногорски државјанин З.М. поради постоење на ...
сите 125 | | | веќе видена

Останува уште помалку од една седмица до конференцијата на која што Apple ќе ги претстави трите нови модели на Ајфон и новата генерација на паметниот часовник. ...
сите 66 | | | веќе видена

Вечерва, со почеток во 20 часот, во Музејот на современата уметност во Скопје ќе се отвори самостојна изложба на хрватскиот уметник Владимир Фрелих, насловена ...
сите 43 | | | веќе видена

Актерската екипа од општински народен театар „Невена Коканова“ од Дупница, Бугарија, со претставата „Хотел меѓу овој и оној свет“, беше изведена пред ...
сите 50 | | | веќе видена

Министрите за надворешни работи на Бенелукс денеска во Сараево потврдија дека нивните земји како членки на Европската унија, силно ја поддржуваат европската ...
сите 44 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Пари - Во Македонија се живее најевтино

Од:
До кого (е-маил):
Порака: