Пари - Во Македонија се живее најевтино

Во Македонија се живее најевтино во споредба со соседните земји од регионот, покажуваат податоците на европскиот завод за статистика. Според истражувањата на „Евростат“, граѓаните во Македонија за алкохолни пијалаци трошат за 50 проценти помалку во однос на европските земји. За бела техника и за транспорт, пак, Македонците плаќаат приближно исти цени како 38 земји во Европа. Од сите категории што „Евростат“ ги анализирал во извештајот, во Македонија граѓаните најмалку пари треба да одвојат за храна, безалкохолни пијалаци и за облека. Црна Гора, Хрватска, Албанија, Босна и Херцеговина, Србија, Грција и Словенија се поскапи речиси во сите категории. Сепак, во однос на неодамна објавените податоци, предвид треба да се земат и просечните месечни примања. Само за пример, просечната плата во Макдонија е 330 евра, во Србија 257 евра. Просечната плата во Црна Гора е околу 480 евра, а просечната плата на Хрватите е повеќе од двојно повисока во споредба со таа кај нас и изнесува 750 евра.
| | веќе видена | слични
2 копии

Македонија има најниски цени на облеката, храната, пијалаците, електрониката и угостителските и транспортните услуги во цела Европа, но не се тие многу пониски од европските. Заводот за статистика на Европската унија, Евростат, објави дека во земјава се продаваат најевтини производи и услуги споредено и со земјите од регионот. Цените на сите производи се 44% од просекот на ЕУ. Единствено Србија има пониски цени на енергенсите и на автомобилите.Меѓутоа, иако сме претставени како најевтини во Европа, во многу категории македонските цени се доближуваат до европските. Цените на облеката, електрониката и превозните средства имаат индекс 92%, што значи дека се многу блиску до европските, а треба да се има предвид и фактот дека просечната плата во Македонија е меѓу најниските во регионот и во Европа. Цените на мебелот, подните и ѕидните облоги се 73% од европскиот просек, а поевтини од нас се Албанија, Босна и Херцеговина, Србија и Бугарија. Македонија има најниски цени во рестораните и хотелите, кои се 42% од ...
| | веќе видена | слични

Останато

За два месеца Британија треба да излезе од ЕУ , а земјата е во најдлабоката криза по Втората светска војна. Откако минатата недела со 432 гласа За и 202 против ...
сите 380 | | | веќе видена

Поранешниот министер за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, денеска изјави дека ќе го тужи својот некогашен колега од владата на Ципрас, ексминистерот ...
сите 153 | | | веќе видена

Балканската дива од неодамна објави фотографија со својот сопруг Душко Тошиќ со престој во Кина, каде го прославувија 34. годишниот роденден на фудбалерот. ...
сите 223 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 143 | | | веќе видена

Од предметите што демонстрантите во неделата ги фрлаа кон полицијата и полициските кордони во неколку делови околу грчкиот Парламент, наполнети се 86 вреќи ...
сите 136 | | | веќе видена

Ве информираме дека согласно податоците од ДАМСКВ на ден 21.01.2019, среднодневните концентрации на РМ10 се под дефинираниот праг на алармирање од 188 g/m3, ...
сите 179 | | | веќе видена

По дводневната расправа, вкупно 12 часа и обраќањето на 38 пратеници и двајцата известувачи, Комисијата за надворешни работи и одбрана при грчкиот Парламент го ...
сите 143 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Пари - Во Македонија се живее најевтино

Од:
До кого (е-маил):
Порака: