Европската инвестициска банка го стега ременот

Заради задржување на високиот кредитен рејтинг, Европската инвестициска банка (ЕИБ)планира да го намали обемот на позајмици. Новиот Претседател на оваа институција Вернер Хојер, најави дека за 2012 година планираат намалување на позајмиците за повеќе од 10 милијарди евра. ЕИБ е институција на ЕУ за долгорочно финансирање, а дел од пласираните средства се во земјите партнери и аспиранти за ЕУ, како Македонија, Србија, Црна Гора… "Мораме да го намалиме обемот на позајмици за да ја сочуваме финансиската стабилност на банката" - објасни Хојер, кој на местото прв човек на ЕИБ дојде како замена за белгијанецот Филип Мејстад. На презентацијата на резултатите од работата на институцијата за минатата година, покрај изречените планови за 2012, Хојер истакна и дека 2011 ја завршиле со нето добивка од 2,3 милијарди евра, што е за 200 милиони подобро од 2010 година. Минатата година од банката биле пласирани 61 милијарда евра во 70 земји. На прашањето дали ЕИБ ќе ја финансира докапитализацијата на Европските банки, со ...
| | веќе видена | слични

Останато

Кабинетот на претседателот на Република Македонија реагира на соопштението на Основниот суд Скопје 1 и смета дека повикувањето на овој суд за „независност и ...
сите 158 | | | веќе видена

„Владата на СДСМ продолжува со криминалното и расипничко работење. Одродената и криминална власт предводена од аболицираниот Заев безмилосно ги троши парите на ...
сите 194 | | | веќе видена

Бидејќи веќе неколку дена е во бегство, во Унгарија, екс премиерот Никола Груевски не се појави на денешното рочиште за “Насилството во Центар”. Од затворот ...
сите 222 | | | веќе видена

Холандскиот премиер Марк Руте денеска ја отфрли идејата на францускиот претседател Емануел Макрон за формирање на европска армија. – Идејата за европска армија ...
сите 170 | | | веќе видена

„Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување на избори „Македонија-Блокира“, синоќа во рамките на народниот собир во Скопје ...
сите 19 | | | веќе видена

По неуспешниот обид да му се достави упатен акт од судот за издржување затворска казна од две години за предметот „Тенк“ и откако полицијата наиде на затворена ...
сите 193 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 145 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Европската инвестициска банка го стега ременот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: