Европската инвестициска банка го стега ременот

Заради задржување на високиот кредитен рејтинг, Европската инвестициска банка (ЕИБ)планира да го намали обемот на позајмици. Новиот Претседател на оваа институција Вернер Хојер, најави дека за 2012 година планираат намалување на позајмиците за повеќе од 10 милијарди евра. ЕИБ е институција на ЕУ за долгорочно финансирање, а дел од пласираните средства се во земјите партнери и аспиранти за ЕУ, како Македонија, Србија, Црна Гора… "Мораме да го намалиме обемот на позајмици за да ја сочуваме финансиската стабилност на банката" - објасни Хојер, кој на местото прв човек на ЕИБ дојде како замена за белгијанецот Филип Мејстад. На презентацијата на резултатите од работата на институцијата за минатата година, покрај изречените планови за 2012, Хојер истакна и дека 2011 ја завршиле со нето добивка од 2,3 милијарди евра, што е за 200 милиони подобро од 2010 година. Минатата година од банката биле пласирани 61 милијарда евра во 70 земји. На прашањето дали ЕИБ ќе ја финансира докапитализацијата на Европските банки, со ...
| | веќе видена | слични

Останато

Кралот на народната музика Шабан Шаулиќ, кој загина во неделата на 17. февруари, ќе биде погребан на Новите гробишта, а во `11 часот ќе биде одржана ...
сите 244 | | | веќе видена

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека ќе им се исплатата дополнителни финансиски средства на медицинските лица кои останале повеќе од редовното ...
сите 165 | | | веќе видена

“Кога ги започнавме преговорите со ДУИ за нова влада, на првиот состанок Али Ахмети ми кажа дека има две опции : Или да направи коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, или ...
сите 153 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст“ што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 84 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Европската инвестициска банка го стега ременот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: