САД: Им честитаме на партиите за договорот и именувањето на јавниот обвинител Катица Јанева

3 копии

Амбасадата на САД попладнево им честита на партиите за, како што вели, договорот што го постигнаа денеска за воведување на јавен обвинител за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите и за именување на Катица Јанева на оваа функција. „Ова назначување претставува значаен чекор кон утврдување на одговорност. Соединетите Држави, заедно со нашите европски партнери, остануваат посветени да и помогнат на Македонија да го имплементира договорот од Пржино и да продолжи по својот пат на целосна интеграција во евро-атлантските институции како динамичнa, просперитетна и мулти-етничка демократија“, се вели во соопштението.
| | веќе видена | слични
3 копии

Групата на социјалисти и демократи во Европскиот парламент, го поздрави именувањето на Катица Јанева за специјална обвинителка. Тие на ова гледаат како на многу важен елемент од договорот, а кој успеа со ангажман на еврокомесарот Јоханес Хан и тројца пратеници во европарламентот, меѓу кои и Ричард Ховит. Им честитам на партиите во Македонија за постигнувањето на договорот. Назначувањето на обвинителката претставува значаен чекор кон воспоставување транспарентност во земјата. Пратениците ќе останат посветени за да и помогнат на Македонија да го имплементира целосно договорот и да продолжи на својот евроатлантски пат, како демократска, просперитетна и земја на мулти-етничко општество каде правото ќе се почитува, вели, Ховит. Потпретседателот на социјалистите повика на итна независна истрага за сите сомнежи кои произлегуваат од аудио-снимките. Назначувањето на Јанева до сега доби поддршка како од домашните партии инволвирани во спроведување на договорот, така и од САД и од некои земји од ЕУ.
| | веќе видена | слични
2 копии

Назначувањето на Катица Јанева до сега доби поддршка како од домашните партии инволвирани во спроведување на договорот, така и од САД и од некои земји од ЕУ Групата на Социјалисти и Демократи во Европскиот парламент, го поздрави именувањето на Катица Јанева за специјална обвинителка. Тие на ова гледаат како многу важен елемент од договорот потпишан за разрешување на политичката криза, а кој успеа со ангажман на еврокомесарот Јоханес Хан и тројца пратеници во Европарламентот, меѓу кои и Ричард Ховит. - Им честитам на партиите во Македонија за постигнувањето на договорот. Назначувањето на обвинителката претставува значаен чекор кон воспоставување транспарентност во земјата. Пратениците ќе останат посветени за да и помогнат на Македонија да го имплементира целосно договорот и да продолжи на својот евроатлантски пат, како демократска, просперитетна и земја на мулти-етничко општество каде правото ќе се почитува, вели поранешниот известувач за Македонија во Европскиот парламент, Ричард Ховит. Потпретседателот на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Вториот ден од посетата на градоначалникот на Чаир и потпретседател на ДУИ Изет Меџити на Брисел помина во одвоени состаноци со неколкумина европратеници,меѓу кои Моника Маковеј од Романија и Тања Фајон од Словенија, како и со РичардХовит од В. Британија и Иво Вајгел од Словенија, поранешен и актуелен известувач за Македонија во Европскиот Парламент. Главна тема на денешните дискусии беше процесот на децентрализација во Македонија, досегашните ефекти од нејзиното спроведување, како и предизвиците што ги имаат општините во обезбедување на услови за подинамичен локален развој кој ќе отвори нови перспективи, особено за младите. Од страна на градоначалникот Меџити беа презентирани развојните планови и проекти на општината Чаир, а беа разгледани и можностите за поддршка на институциите на Европската Унија и нејзините фондови, за што европратениците изразија подготвеност да помогнат со свои конкретни совети, како и со споделување искуства што ги имале нивните земји и општини при реализацијата на слични проекти. ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Групата на Социјалдемкратите во Европскиот парламент го поздрави спроведувањето на договорот од Пржино во неговата прва фаза со назначувањето на специјалниот обвинител Катица Јанева, кој ќе треба да ги процесура кривичните дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на нелегално пресретнати комуникации во Република Македонија. Тие тоа го гледаат како важен елемент на договорот од 15 јули во Скопје, со медијација од страна на комесарот Хан и тројца пратеници. – Им честитам на македонските партии за постигнување договор. Назначувањето на обвинителот претставува значаен чекор кон воспоставување на одговорност во државата. Европратениците ќе останат посветени на помагање на земјата за спроведување на договорот и да се оди напред на патот кон целосна интеграција во евро-атланските институции како демократска, просперитетна и мултиетничко општество, каде што се почитува владеењето на правото – порачува Ричард Ховит. Потпретседателот на социјалистите, Кнут Флекенштајн уште еднаш го повтори повикот за итна и ...
| | веќе видена | слични
8 копии

САД денеска упатија честитки до политичките партии за договорот за специјалниот обвинител и за именувањето на Катица Јанева на оваа функција. Им честитаме на партиите за договорот што го постигнаа денеска за воведување на јавен обвинител за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите и за именување на Катица Јанева на оваа функција. Ова назначување претставува значаен чекор кон утврдување на одговорност. Соединетите Држави, заедно со нашите европски партнери, остануваат посветени да и помогнат на Македонија да го имплементира договорот од Пржино и да продолжи по својот пат на целосна интеграција во евро-атлантските институции како динамичнa, просперитетна и мулти-етничка демократија, соопшти попладнево Американската амбасада.ЕК го поздрави договорот за специјален јавен обвинител Европската унија денеска го поздрави договорот што по три дена преговори беше постигнат меѓу главните политички партии во Република Македонија за донесување Закон за ...
| | веќе видена | слични

Се работи за обвинител кој нема никаква партиска припадност. Ја има поминато програмата Фалконе во Сицилија, што е многу значајно за борба против криминалот, едукатор е во програмата на новиот Кривичен законик, била на студиски патувања во САД околу практичната примена, едукатор е на одредени програми на Академијата за судии и обвинители. Според мене, ги исполнува начелно сите почетни услови да веруваме дека на ваков добар закон имаме независно и непристрасно доволно стручно решение кое очекувам пред се' да биде во полза на интересите на граѓаните на Македонија.
| | веќе видена | слични

Дваесет и осмата седница на Комисијата за прашања на изборите и именувањата е закажана за вечерва во 21.30 часот, во Сала 4, соопшти Собранието. Како единствена точка на дневен ред е утврдување предлог-кандидат за Јавен обвинител за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на неовластено следење на комуникациите.
| | веќе видена | слични

Со 111 гласа за, односно сите присутни, пратениците денеска го изгласа Законот за јавно обвинителство за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите. Гласањето следуваше по повеќе од час долгата расправа во која пратеникот од СДСМ Петре Шилегов и неговиот колега од ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски меѓу другото не ја пропуштија можноста за меѓусебни критики кој бил виновен за кризата, но и кој ќе победел на следните избори. Сепак, сите изразија задоволство од законот. Овој закон е повеќе од она што можеби многумина очекуваа, бидејќи со него не се бира поединец специјален јавен обвинител, со него не се бира ниту определен број на специјални обвинители, со овој закон се бира посебен орган наречен јавно обвинителство за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите. Петре Шилегов, СДСМ. „Овој закон е повеќе од она што можеби многумина очекуваа, бидејќи со него не се бира поединец специјален ...
| | веќе видена | слични

Останато

Памела Андерсон беше гостинка на синоќешната вечера на фудбалскиот клуб Олимпик од Марсеј , каде се собирала помош за сиромашните деца од градот. наеднаш , во ...
сите 154 | | | веќе видена

Како исходот од првиот круг на македонските претседателски избори ќе влијае на политичките елити, на вториот круг, и воопшто на политичката ситуација во ...
сите 373 | | | веќе видена

169 милиони деца на глобално ниво не се вакцинирани против мали сипаници, тврди УНИЦЕФ. Ова се деца кои не примиле прва доза од вакцината помеѓу 2010 и 2017 ...
сите 172 | | | веќе видена

Пјонгјанг се закани со „соодветен одговор” три дена откако Јужна Кореја и САД започнаа двонеделна заедничка воздушна вежба.Јужнокорејскиот „подмукол чин во ...
сите 151 | | | веќе видена

Почна пријавувањето на болните и изнемоштени лица, кои во првиот круг на претседателските избори биле спречени да се пријават во Општинската изборна комисија. ...
сите 228 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

САД: Им честитаме на партиите за договорот и именувањето на јавниот обвинител Катица Јанева

Од:
До кого (е-маил):
Порака: