Елон Маск предупредува: Вештачката интелигенција е поопасна од нуклеарно оружје


3 копии

Елон Маск е одлучен во намерата да го унапреди светот со помош на технологијата, без разлика на се.. Тој е одлучен да го истражи Сончевиот систем и да оствари ...
| | веќе видена | слични

Пишува Ендру Вахтел Во текот на следните 50-тина години, додека вештачката интелигенција станува помоќна и машините сè поуспешно учат, технологијата ќе ја ...
| | веќе видена | слични

Инвенција преточена во иновација. Роботи на иднината? Нема повеќе мачење со чистење по дома, а и сега би имале некој со кого ќе поминувате време заедно. Вака ...
| | веќе видена | слични

24-држави, членки на Европската унија, плус Норвешка, вчера потпеишаа Дкларација со која сакаат да создадат „европски пристап“ до технологијата поврзана со ...
| | веќе видена | слични

Илон Маск изјавил дека постои шанса да создадеме “бесмртен диктатор од кој е невозможно да се побегне”. Маск се појавува во новиот документарец на Крис Пeјн, ...
| | веќе видена | слични

Останато

Една недела пред референдумот, директорот на УБК Горан Николовски во отвореното Студио 1 вели дека не постои директна закана врз безбедноста на Р. Македонија. ...
сите 226 | | | веќе видена

Договорот од Преспа овозможува напредок и подготовка за иднината, се вели во директната видео порака на францускиот Претседател, Емануел Макрон до граѓаните на ...
сите 41 | | | веќе видена

Независниот пратеник Ферид Мухиќ за „ А1он “ не сакаше да каже дали ќе излезе на претстојниот референдум за промена на името, како и дали ќе гласа за уставните ...
сите 131 | | | веќе видена

И годинава на свеченото отворање на фестивалот „Браќа Манаки” во Битола се повтори истата пракса како и претходните години. По сликањето на црвениот тепих и ...
сите 71 | | | веќе видена

Со цел Зоолошката градина во Скопје да добие еден сосема нoв и убав лик, деновиве е поставена нова урбана опрема. Опрема се состои од нови клупи, каде ...
сите 29 | | | веќе видена

Ни пристигна и таа прекрасна есен, според многумина најубаво годишно време … Сепак, Меркур е денес во квадрат со Сатурн, а почетокот на есента се карактеризира ...
сите 65 | | | веќе видена

Од вчера стапи во сила договорот за взаемно признавање на возачките дозволи меѓу Македонија и Германија. Договорот го потпишаа Министерот за внатрешни работи ...
сите 79 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Елон Маск предупредува: Вештачката интелигенција е поопасна од нуклеарно оружје

Од:
До кого (е-маил):
Порака: