Елон Маск предупредува: Вештачката интелигенција е поопасна од нуклеарно оружје


3 копии

Елон Маск е одлучен во намерата да го унапреди светот со помош на технологијата, без разлика на се.. Тој е одлучен да го истражи Сончевиот систем и да оствари патување до Марс, а речиси е пред крај со изградбата на огромна соларна батерија која снабдува со струја добар дел од Австралија, кој претходно имаше огромни маки со електрична енергија. Сепак, постои една работа во која не сака да инвестира ниту тој самиот, но ни остатокот од светот, а тоа е вештачката интелигенција. Од секогаш имаше став дека вештачката интелигенција е поопасна од нуклеарното оружје, а сега изнесе уште едно свое интересно мислење на оваа тема. Имено, Маск се појавува во новиот документарец на режисерот Крис Пејн, „Do you trust this computer“, во кој се истражуваат потенцијалните опасности, кои вештачката интелигенција би можела да му ги донесе на светот. Маск инсистира дека секој вид на вештачка интелигенција кој би го создала некоја влада, автоматски би станал „бесмртен диктатор од кој никогаш не можете да побегнете“. „Тоа е многу ...
| | веќе видена | слични

Колку и да звучи незамисливо, Европа сериозно размислува за тоа да им даде права и одговорности на напредните роботи. Замислете како би изгледало тоа да треба да донесете робот на судење, да речеме, доколку направил нешто несоодветно. Факт е дека сме оддалечени со децении од комплетно автономни роботи, кои ќе можат самите да учат и да бидат блиску до однесувањето на човек. Сепак, се чини дека тоа не го премисли Европскиот парламент да донесе резолуција според која би се донел специјален легален статус за најсофистицираните автономни роботи. Таквиот статус би можел да им овозможи на роботите да бидат осигурани. Покрај ова, тие би биле одговорни за штетите кои би настанале, доколку се однесуваат непријателски и почнат да ги повредуваат луѓето или да го оштетуваат имотот на кој оперираат. Овој предлог е разгледан од Европската Комисија, едно од највисоките тела во рамките на Европската Унија. Повеќе од 150 експерти во вештачка интелигенција , медицинските науки, како и роботика, право и етика беа инволвирани ...
| | веќе видена | слични

Основачот на Tesla Motors и SpaceX, Илон Маск е решен да го истражи Сончевиот систем и да оствари патување до Марс. Тој се обидува да го унапреди светот со помош на технологијата, без разлика на пречките со кои се среќава. Во моментов е при крај со изградбата на огромна соларна батерија која снабдува со струја добар дел од Австралија, каде што имаа проблеми со електричната енегергија. Сепак и покрај неговата храброст за експериментирање, тој не сака инвестиции во вештачката интелегенција. Маск е исплашен дека таа е поопасна дури и од нуклеарното оружје. Основачот на SpaceX се појавува но новиот документарец на Крис Пејн, „Do you trust this computer?“, филм во кој што се истражуваат потенцијалните опасности кои вештачката интелегенција би го донела. Маск инсистира дека секој вид на вештачка интелигенција кој би го создала некоја влада, автоматски би станал „бесмртен диктатор од кој никогаш не можете да побегнете“. „Тоа е многу важна тема. Ќе влијае на нашите животи на начин на кој моментално не можеме ниту да ...
| | веќе видена | слични

Пишува Ендру Вахтел Во текот на следните 50-тина години, додека вештачката интелигенција станува помоќна и машините сè поуспешно учат, технологијата ќе ја надвладее човечката работна сила, со тоа што ќе понуди поуспешни резултати од луѓето за скоро сите работни функции. Неодамна ми понудија да станам претседател на еден универзитет во Казахстан во кој трите главни насоки се бизнис, економија и правни науки и каде предметите се предаваат на тесен, иако интелектуално ригорозен, начин. Размислувам да ја прифатам работата, но имам неколку услови. Мојот предлог е универзитетот да се трансформира во институција каде студентите и натаму ќе се насочуваат во една од дадените три дисциплини, но и за природни науки – вклучувајќи и компјутерски науки и статистика. Студентите исто така би морале да одберат втор главен предмет од областа на хуманистички или општествени науки. Има многу причини поради кои инсистирам за оваа трансформација, но најважната, според мене, е потребата да се подготват идните дипломци за свет во ...
| | веќе видена | слични

Инвенција преточена во иновација. Роботи на иднината? Нема повеќе мачење со чистење по дома, а и сега би имале некој со кого ќе поминувате време заедно. Вака изгледаат новите роботи кои веќе се на пазарот. Интелигентни и паметни тие ќе ви помогнат во секојдневните обврски. Тие може да ве насочуваат и да ви помогнат за работи кои никогаш не сте можеле да ги замислите. Супериорни, неверојатни, чувствителни но сепак роботи...или не?
| | веќе видена | слични

24-држави, членки на Европската унија, плус Норвешка, вчера потпеишаа Дкларација со која сакаат да создадат „европски пристап“ до технологијата поврзана со вештачката интелигенција, со цел Европа на овој план да не заостанува зад големите технолошки компании од САД и од Азија. Потписничките на Декларацијата се договориле дека ќе почнат да вложуваат средства од државните буџети во развојот на вештачката интелигенција, но не се обврзале во однос на сумите што ќе ги издвојуваат. Од вкупно 28-те земји на ЕУ, Декларацијата не ја потпишале Кипар, Грција, Романија и Хрватска. Според Европската комисија, кај овие земји не се работи за некакво несогласување со Декларацијата, туку тие не сакале да ја потпишат без да ја помине формалната процедура на одобрување во Парламентот. Франција и во оваа прилика преку свој министер повтори дека сака да биде европски предводник во вложувањата во вештачка интелигенција, и земјата планира за целта во наредните четири години да вложи 1,5 милијарди евра.
| | веќе видена | слични

Илон Маск е истраен во идејата да го унапреди светот со помош на технологија без оглед на сѐ. Тој е решен да го истражи Сончевиот систем и да испрати луѓе на Марс, а при крај е и со изградбата на огромна соларна батерија која напојува голем дел од Австралија кој претходно се мачеше со снабдување со електрична енергија. Сепак, постои едно нешто во кое тој самиот не сака да инвестира, како и голем број други технолошки лидери, а тоа е вештачката интелигенција. Тој отсекогаш имал негативен став кон вештачката интелигенција, Според него, вештачката интелигенција е поопасна од нуклеарното оружје, а сега изнесе уште едно мислење на таа тема. Маск се појавува во новиот документарец на Крис Пејнс „Дали му верувате на овој компјутер?“ (Do You Trust This Computer?) во кој се истражуваат потенцијалните ризици кои вештачката интелигенција би можела да ги донесе во светот. Маск инсистира дека секој вид вештачка интелигенција која би ја создала некоја влада автоматски би станал „бесмртен диктатор од кој никогаш нема да ...
| | веќе видена | слични

Илон Маск изјавил дека постои шанса да создадеме “бесмртен диктатор од кој е невозможно да се побегне”. Маск се појавува во новиот документарец на Крис Пeјн, наречен “Do You Trust This Computer”, во кој се истражуваат потенцијалните опасности кои вештачката интелигенција би можела да му ги предизвика на светот. Тој изјавил дека развојот на суперинтелигенцијата би можел да резултира со форма на вештачка интелигенција која ќе владее со светот. “Кога на власт имате зол диктатор, тој човек ќе умре. Но не и вештачката интелигенција, за неа не постои смртта. Таа би живеела засекогаш. Тогаш би имале бесмртен диктатор од кој нема да можеме да побегнеме”, изјавил Илон. Тој додал и дека вештачката интелигенција не мора да биде зла за да го уништи човештвото: “Доколку вештачката интелигенција има цел, а луѓето ѝ се најдат на патот, таа ќе ги уништи без размислувања”, вели Маск. Минатата година, креаторот на Tesla и SpaceX предупреди дека глобалната трка во развојот на вештачката интелигенција би можела да резултира со ...
| | веќе видена | слични

Епл се претстави доста добро во текот на изминатите неколку години. Има добри приходи и продолжува да се движи барем како што треба да изгледаат модерните смартфони, коментира Quartz. Иако iPhone останува исклучително важен играч на современиот технолошки пазар, и Apple, и уредите беа инспирирани од изминатата деценија. Денес, технолошките компании се обидуваат да бидат на врвот на следниот бран на персонални компјутери. Нивната заедничка позиција е дека вештачката интелигенција ќе биде главната карактеристика на новите уреди. Целта е секоја нова графичка - од најпаметните телефони до лаптопите - да можат да комуницираат едни со други за да ги исполнат желбите на сопствениците. Големите технолошки компании како Гугл, Амазон и Мајкрософт веќе рекоа дека нивниот примарен приоритет е вештачката интелигенција. Но, тоа не значи ништо добро за Apple. Развојот и воведувањето на вештачката интелигенција моментално е предводена од Google. Неговите алатки за развој се користат повеќе од своите конкуренти. Неговите ...
| | веќе видена | слични

Останато

 Тамара ја сподели фото-приказната за создавањето на фантастичниот, смарагдно зелен фустан кој го носеше на евровизиската сцена. Дело на Александар Ношпал, за ...
сите 417 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп му се заканил на Иран со уништување ако ги нападне американските интереси. Ако Иран сака да се бори, тоа и официјално ќе ...
сите 186 | | | веќе видена

Сите политички субјекти, и од власта, и од опозицијата, да го насочат своето делување во интерес на остварувањето на стратешките цели на Република Северна ...
сите 246 | | | веќе видена

По оваа смена на Кикл , сите министри од коалициската партија си поднесоа оставки. ,,Во договор со претседателот на државата , му предложив на претседателот да ...
сите 156 | | | веќе видена

Нешнл интерест Реализмот значи разбирање за различните интереси и црвени линии на државите. Неможноста ова да се оствари може да доведе до повторување на ...
сите 72 | | | веќе видена

Претставничката на Македонија на годинешниот евросонг Тамара Тодевска, која настапи со песната „Proud“ по враќањето нашата земја го даде и првото интервју за ...
сите 56 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Елон Маск предупредува: Вештачката интелигенција е поопасна од нуклеарно оружје

Од:
До кого (е-маил):
Порака: