Асад: Заминувам од власт само ако тоа го побара народот

3 копии

Сирискиот претседател Башар ал Асад изјави дека ќе замине од власт само ако тоа го побара сирискиот народ, а не под притисок од Запад. - Што се однесува до функцијата претседател, тој доаѓа на власт со прифаќање од народот на избори, а ако заминува од власт, тоа го прави ако народот го побара, а не поради судот на САД, Советот за безбедност на ОН или Женевски конвенции, изјави Асад во интервју за руските медиуми. Помошта од Иран, што Сирија ја снабдува со воена технологија, е клучна во борбата против тероризмот, изјави Асад, нагласувајќи дека Техеран нема воени единици во Дамск. Асад, исто така, истакна дека коалицијата предводена од САД досега не успева да спречи ширење на групата „Исламска држава“.
| | веќе видена | слични

Сирискиот претседател Башар Асад вели дека инвазијата на Америка во Ирак ги поставила темелите за немирите во Сирија. Тој во едно интервју за руски медиуми ја обвини и западната пропаганда која го претставувала него како главен виновник за војната во Сирија. „Таа „пропаганда“ само ќе му донесе повеќе бегалци на Западот”- вели сирискиот претседател. Вели дека тоа предизвикува бегалците да бегаат од сириската влада која во медиумите е нарекувана ,,режим’’ иако тие бегале од терористите. Башар Асад зборуваше и за бегалската криза за која вели дека главниот проблем се терористите. „Европа со едно око плаче за бегалците, а со другото ги нишани со митралез.Ако сте загрижени за бегалците, престанете да ги поддржувате терористите. Тоа е она што ние го мислиме во врска со кризата. Ова е јадрото на целиот проблем со бегалците“ – изјави претседателот на Сирија.
| | веќе видена | слични

Сирискиот претседател Башар ал Асад порача дека ќе си замине од власта само ако тоа го побара сирискиот народ, а не под притисок на Западот ИНТЕРВЈУ НА СИРИСКИОТ ПРЕТСЕДАТЕЛ Во интервјуто за руските медиуми, Асад се осврна на глобалната и домашната терористичка закана, потребата од обединет фронт против џихадистите, пропагандата на Западот околу бегалската криза, како и за опциите за постигнување мир во разурнатата Сирија. Западот, според сирискиот претседател, од една страна „плаче“ за бегалците, а од друга цели кон нив со оружје. - Во однос на функцијата на претседателот, тој стапува на власт со согласност на народ по пат на избор, а ако заминува од власта, тогаш го прави тоа ако народот го побара, а не поради осудата на САД, Советот за безбедност и Женевските конференции - истакна Асад. Зборувајќи за регионалните партнери и за тоа со кого е подготвен за соработка во борбата против тероризмот, сирискиот лидер порача дека станува збор за пријателски земји, а особено Русија и Иран. Според Асад, ...
| | веќе видена | слични

Во ретко интервју за светските медиуми, РТ како и уште неколку други руски телевизии, претседателот на Сирија Башар Ал Асад даде опширно интервју во кое зборуваше за тероризмот во неговата земја, интервенцијата и директната помош која терористите ја добиваат од Западот (САД и ЕУ), како и за бегалската криза која во моментот се случува во Европа. Според него, голем дел од бегалската криза се користи поради чиста пропаганда, додека со едното око Западот плаче поради бегалците со другото нишани кон Сирија!
| | веќе видена | слични

Според него, голем дел од бегалската криза се користи поради чиста пропаганда, додека со едното око Западот плаче поради бегалците со другото нишани кон Сирија! Погледнете го целото интервју со Сирискиот претседател, за кое за жал не бевме во можност да обезбедиме превод.
| | веќе видена | слични

Сирискиот претседател Башар ал-Асад за руските медиуми Европејците треба да престанат да ги поддржуваат терористите ако сакаат да го решат проблемот со бегалците, изјави сирискиот претседател Башар ал-Асад во интервју за руските медиуми. Асад ги повика сите сили да се обединат во борбата против тероризмот бидејќи тоа е пат преку кој би се исполниле политичките цели на Сиријците преку дијалог и политички процес. Сирискиот претседател исто така вели дека стабилното општество во Сирија не е можно доколку не бидат прифатени различните народи што живеат во таа земја. - Тагуваме за сите недолжни жртви, но зарем животот на давеникот вреди повеќе од животот на оној кому терористите му ја отсекле главата во Сирија? Зарем може да се тагува за дете кое загинало во море, а притоа да се занемари фактот дека илјадници деца и стари лица се жртви на терористите? Тоа се срамни двојни аршини на Европејците. Европа има одговорност за тоа бидејќи ги поддржуваше и продолжува да им даде поддршка на терористите. Таа за нив вели ...
| | веќе видена | слични

Сирија е во длабока војна и веќе четири години макотрпно се бори против теророзимот, а широката коалиција на Соединетите Американски Држави во борбата против Исламската држава и милитантната група Ал Нусра не постигна ништо, напротив ИСИС, само се прошири, изјави сирискиот претседател Башар ал Асад во интервју за неколку новинари. Според Асад вистинската помош доаѓа од пријателските Русија и Иран, а во последно време и од Ирак. „Откако почна да оперира меѓународната коалиција на САД во борбата против ИД нема никаков напредок. Напротив, ИСИС се прошири. Со други зборови, коалицијата потфрли и нема никаков ефект. Во исто време, земји како Турција, Катар, Саудиска Арабија и западните земји кои го поддржуваат тероризмот како Франција и Соединетите Американски Држави не можат да се борат против тероризмот. Не можете да бидете и ЗА и ПРОТИВ тероризмот. Ако овие земји ги сменат своите политички ставови, ние немаме ништо против да соработуваме и со нив“, изјави Асад. Според Асад, Ал Нусра и ИСИС оперираат во ...
| | веќе видена | слични

Австрија од полноќ, поради бегалската криза, воведе гранични контроли согласно Шенгенските правила. Контролите се воведени на унгарската, италијанската и словенечката, како и на словачката граница. Се чека и за влез во Германија. - Да ние чекаме 12 часа за да тргне возот, чекаме германската влада да даде дозвола, за возот да ја помине границата, и понатаму чекаме, па потоа одлучивме да тргнеме пешки за Германија, раскажува студент по економија од Сирија. Автобусите од Србија што досега ги транспортираа бегалците од македонската граница кон Унгарија синоќа го променија правецот и се упатија кон Хрватска, откако Унгарија ја затвори својата граница. Таму се уапсени над 300 мигранти обвинети за оштетување на оградата и за нелегално поминување. На бегалците што ќе влезат во Хрватска ќе им биде дозволено да ја преминат и да го продолжат патот кон Западна Европа, изјави денеска хрватскиот премиер Зоран Милановиќ. Земјата во прифатилиштата има места за околу 3.000 мигранти. Додека бранот беглаци од Сирија во ...
| | веќе видена | слични

- Што се однесува до функцијата претседател тој доаѓа на власт со согласност на народот преку избори, а ако заминува од власта тогаш тоа го прави ако народот побара, а не поради судот на САД, Советот за безбедност на ОН, Женевската конференција - рече Асад во интервју за руски медиуми. Тој нагласи дека претседателот останува на власт ако народот тоа го сака, а во спротивно би требало „бргу да замине од власта“ пренесе Ројтерс. Коалицијата предводена од САД досега не успеа да го спречи ширењето на Исламската Држава - рече Асад.
| | веќе видена | слични

Останато

Оваа хуманитарна помош би требало да ја дистрибуираат  поддржувачите на опозицискиот лидер Хуан Гуаидо, кога САД го призна за претседател на Венецуела. -Ова не ...
сите 102 | | | веќе видена

Претседателот Иванов денеска низ Охрид прошета со кандидатката на опозицијата за шеф на државата Гордана Силјановска. Со Иванов и професорката која е кандидат ...
сите 163 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев во изјава за балканските медиуми порача дека наградата што ја доби во Минхен сака да ја подели со бугарскиот премиер Бојко Борисов. - Оваа ...
сите 142 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 188 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) и нејзините постојани и придружни членки: Спорт Лајф, Моцарт, Златна Копачка, Евротип, Марбет и ...
сите 256 | | | веќе видена

Претседателот на македонскиот парламент, Талат Џафери, ќе присуствува на гласањето во Бугарското национално собрание за Протоколот за членство на неговата ...
сите 138 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Асад: Заминувам од власт само ако тоа го побара народот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: