Еврото ќе се распадне на две валути?

Со цел да се спаси еврото и цела Европа, лидерите на европските земји денеска во Брисел ќе мора да најдат некое решение. Едно од нив е контролирано распаѓање на еврото на две валути - едната би се користела во земји како што се Грција, Италија и Шпанија, а другата во Германија, Холандија, Финска. Европа и светот стравуваат дека наместо шефовите на државите на состанокот да донесат решителни мерки за спас на Грција, неодлучноста на германската канцеларка Ангела Меркел најсериозно ќе го загрози заедничкото евро. Моќната европска валута би можела да престане да постои онака како што постои сега. А како што признава Меркел, „доколку падне еврото, паѓа и Европа“. Еврото би можело да падне, бидејќи кризата која пред една година започна во Грција веќе метастазира. Едно од решенијата кое се појавува во јавност е контролиран распад на еврото на две валути. За едната валута се говори како евро за сиромашните, латинско евро или периферно евро (ЕУП). Другото би било евро за богати, централно евро (ЕУЦ). Еврото за ...
| | веќе видена | слични

Британската банка HSBC пресмета дека ако се воведе евро за сиромашните и евро за богатите, првото ќе биде три пати послабо од второто. Централното евро (EUC) би било во Германија, Холандија, Белгија, Финска, Австрија и можеби во Франција, а латинското (EUP) во Шпанија, Португалија, Италија, Грција, Ирска и можеби во Франција. Ова сценарио предвидува контролирано распаѓање на еврото на две валути. За едната се зборува како за евро за сиромашните, латинско или периферно евро. А за другата како за евро за богати, тектонско или централно евро. Аналитичарите на HSBC пресметаа дека еврото за сиромашните ќе вреди 0,65 долари, а за богатите 1,83 долари.
| | веќе видена | слични

Останато

Се приближува референдумот на кој Македонците треба да гласаат за новото име на државата. Значењето на нашата држава пораснало во последно време, бидејќи во ...
сите 160 | | | веќе видена

Полицаецот-убиец Енвер Тоска, иако не ги исполнувал условите да биде полицаец добил значка и пиштол по интервенција на ДУИ, и тоа во време кога министер за ...
сите 158 | | | веќе видена

Со седум гласа „против“ и два „ за“ уставните судии ја отфрлија иницијативата поднесена од Димитар Апасиев од Левица и Тодор Петров од Светскиот Македонски ...
сите 228 | | | веќе видена

Зошто Европа? – поради пристојна, средена, правна, држава која функционира, напредување во кариерата врз основа на заслуги, а не врз принципот на лојалност, ...
сите 74 | | | веќе видена

Mинистерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров, денеска оствари средба со министерот за Европа и Америка во британскиот Форин офис, ...
сите 162 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денес оствари средба со Мешовитиот парламентарен комитет на Европската Унија и Република Македонија.На ...
сите 196 | | | веќе видена

На 30 септември имаме историска одлука исправена пред нас. Со својата совест, со својата мудрост, мислејќи на Заветот од првиот референдум и мислејќи на идните ...
сите 13 | | | веќе видена

Австрискиот министер за внатрешни работи, Херберт Кикл, рече дека и понатаму се разговара со земји од Западен Балкан за основање центри за прифаќање азил во ...
сите 69 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Еврото ќе се распадне на две валути?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: