Еврото ќе се распадне на две валути?

Со цел да се спаси еврото и цела Европа, лидерите на европските земји денеска во Брисел ќе мора да најдат некое решение. Едно од нив е контролирано распаѓање на еврото на две валути - едната би се користела во земји како што се Грција, Италија и Шпанија, а другата во Германија, Холандија, Финска. Европа и светот стравуваат дека наместо шефовите на државите на состанокот да донесат решителни мерки за спас на Грција, неодлучноста на германската канцеларка Ангела Меркел најсериозно ќе го загрози заедничкото евро. Моќната европска валута би можела да престане да постои онака како што постои сега. А како што признава Меркел, „доколку падне еврото, паѓа и Европа“. Еврото би можело да падне, бидејќи кризата која пред една година започна во Грција веќе метастазира. Едно од решенијата кое се појавува во јавност е контролиран распад на еврото на две валути. За едната валута се говори како евро за сиромашните, латинско евро или периферно евро (ЕУП). Другото би било евро за богати, централно евро (ЕУЦ). Еврото за ...
| | веќе видена | слични

Британската банка HSBC пресмета дека ако се воведе евро за сиромашните и евро за богатите, првото ќе биде три пати послабо од второто. Централното евро (EUC) би било во Германија, Холандија, Белгија, Финска, Австрија и можеби во Франција, а латинското (EUP) во Шпанија, Португалија, Италија, Грција, Ирска и можеби во Франција. Ова сценарио предвидува контролирано распаѓање на еврото на две валути. За едната се зборува како за евро за сиромашните, латинско или периферно евро. А за другата како за евро за богати, тектонско или централно евро. Аналитичарите на HSBC пресметаа дека еврото за сиромашните ќе вреди 0,65 долари, а за богатите 1,83 долари.
| | веќе видена | слични

Останато

Викендот зад нас беше полн со еуфорија, навивчка атмосфера, емотовен... Во сабота вечер се одржа 64 издание на Избор на песна на „Евровизија“ на кое по седум ...
сите 258 | | | веќе видена

Отидовме, видовме, победивме. Ова е резултат на тимска работа, многу љубов и посветеност, рече Тамара Тодевска пред нејзините фанови кои дојдоа да ја пречекаат ...
сите 293 | | | веќе видена

Членките на Советот за соработка во Персискиот Залив (ГЦЦ), што го сочинуваат арапските монархии од регионот, започнаа со зајакнати безбедносни патроли во ...
сите 48 | | | веќе видена

Слушајќи го претседателот на САД, Доналд Трамп, тој практично звучи како отпадник во сопствената администрација: осамен службеник подготвен да прифати дека ...
сите 82 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Еврото ќе се распадне на две валути?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: