Грци во униформи на андартите, кои ги палеа македонските села во Егејска Македонија протестираа во Солун (ФОТО)


Грци во униформи на андартите од 19 век, кои ги палеа македонските села во Егејска Македонија, ги колеа и протеруваа Македонците вчера од центарот на Солун побараа бришење на Македонија. Овие слики на кои се гледаат грци облечени во андартски униформи, наоружени до заби беа дел од поситителите на стоилјадниот протест во Солун против употребата на зборот Македонија во името на нашата држава. Андартите се паравоена структура формирана од страна на Германос Каравангелис со поддршка од грчката држава, кои имале за цел етничко чистење на Егејска Македонија и нејзино целосно еленизирање. Дејствувале во текот на 19 век и во сојузништво со турскиот аскер ги малтретирале македонските селани. Андартите извршиле големи злосторства врз Македонците. Најпрочуените злосторства се масакарот во село Загоричани и ја организирал крвавата свадба во Зелениче. Додека по Илинденското востание самиот Каравангелис ги координирал палењата на селата Черешница и Вишени, при што иннсистирал да се убијат видните дејци на ВМРО.
| | веќе видена | слични

Централниот одбор на Еврејска заедница во Грција го осуди вандализирањето на споменикот на холокаусот во Солун од припадници на партијата Златна зора по митингот во неделата против зборот Македонија во името на северниот сосед. „Само една недела пред Меѓународниот ден на сеќавање на холокаустот следбениците на нацистичката партија во Грција го обзнанија своето присуство со сквернавење на споменикот на холокауст во Солун со нивниот отфрлен потпис“, соопшти Одборот. По маршот графити со логото на Златна зора осамнаа на споменикот на холокаустот, а на плоштадот беа најдени и антисемитистички летоци во кои солунскиот градоначалник Јанис Бутарис се нарекува „слуга на Евреите“. „Тие не го осквернавија само сеќавањето на 50.000 Евреи од Солун, туку и на 65.000 Евреи од Грција, како и на 6 милиони Евреи во Европа депортирани и ликвидирани од нацистите во германските концентрациски логори. Тие ги осквернавија вредностите на демократијата, цивилизацијата во градот, и докажаа дека остатоците од нацизмот сѐ уште се ...
| | веќе видена | слични

Палењето на знамето на Република Македонија беше еден од моментите што го обележаа големиот антимакедонски митинг завчера во Солун, каде што 90.000 луѓе според грчката полиција се собраа да кажат дека „Македонија е грчка“ и да изразат несогласување со тоа терминот Македонија да биде содржан во името на северниот сосед на Грција. Додека еден од демонстрантите го палеше македонското државно знаме, присутните пееја и ракоплескаа. Но, за разлика од осудата на палењето на знамето на македонската држава во повеќе наврати во Косово, последен пат по изрекувањето на пресудите за учесниците во терористичкиот напад во кумановско „Диво Насеље“, овојпат немаше официјален протест од македонска страна, каков што побара најголемата опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ. Во името на Владата, која „продолжува искрено да ги гради мерките на доверба со Република Грција со цел достоинствено да придонесеме кон решенија на отворените прашања во интерес на граѓаните на двете земји“, се огласи Министерството за надворешни работи со ...
| | веќе видена | слични

Иако во Грција со закон е забрането учество на униформирани припадници на безбедносните сили на политички собири и на манифестации неорганизирани и неподдржани од државата, евидентно беше масовното присуство на припадници на грчката армија на завчерашниот митинг во Солун против зборот Македонија во името на северниот сосед. Грчки војници не беа само гледачи, туку и активни учесници на протестот – маршираа пред повеќе десетици илјади демонстранти на плоштадот во најголемиот град во Северна Грција, носејќи знамиња и пеејќи песни, по што се построија пред споменикот на Александар Македонски, па дури и му салутираа?! Учеството на војници на протестот на кој, според проценките на полицијата, присуствуваа 90.000 луѓе, испраќа спротивна порака од таа на грчката Влада и на солунскиот градоначалник Јанис Бутарис, кои се оградија од митингот. Оттука, се поставуваат прашањата кој им дозволил на униформираните членови на армиските сили да учествуваат на митингот, дали тоа го сториле на своја рака и ќе бидат ли казнети ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Осуда за политиките на нетрпени и омраза демонстирани на протестот во Солун искажува македоноското МНР. Во реакцијата од министерството оценуваат дека ваквите постапки се став на малцинството оти поинакви биле желбите на мнозинството. - Мнозинството граѓани сакаат да развиваат блиски и пријателски односи со што придонесуваат кон унапредување на соработката и перспективите меѓу двете земји. Министерството за надворешни работи на Република Македонија е уверено дека целиот регион и нашите две земји се на вистинскиот пат на доброседство кој ќе резултира со исполнување на евроатланските интеграции на нашата земја, како и стабилност и економски развој на целиот регион, се вели во реакцијата. И грчкјата влада е загржина по вчерашните протести во Солун. Порптаролот на грчката влада ги повика политичките лидери во земјата да покажат национална одговорност и да сватат дека не решавањету туку оставањето на проблемот ги поткопува националните интереси на земјата. Реагираа и од опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Митрополитот ...
| | веќе видена | слични

Не стивнуваат реакциите во јавноста по вчерашните масовни протести во Солун против употребата на терминот „Македонија“. Социјалните мрежи преполни од коментари против националистичките пораки кои се упатија за Република Македонија. ТВ21 побара мислење од научната фела, од историчарите – имаат ли право Грците да го присвојат името Македонија и само тие да го користат. Професорот Мире Младеновски, вели дека не постои авторско право на користење на името Македонија. „Ние потврдуваме дека не постои авторско право на такво нешто со оглед на тоа што нашата држава со векови го носи тоа име. Нашиот народ со векови го носи тоа име, и никогаш не сме правеле проблем кога ќе го користи некој друг тоа име, алудирам тука на регионот на Северна Грција и никогаш не сме правеле протести околу тоа“, изјави Мире Младеновски, професор по историја. По информациите дека на протестот во Солун било запалено македонското знаме, преку писмено соопштение реагираа од македонското МНР. „За жал, сѐ уште се случуваат изолирани инциденти ...
| | веќе видена | слични
12 копии

ВМРО-ДПМНЕ најостро ги осудува националистичките испади на вчерашните протести во Република Грција, но и објавувањето на мапи во грчките медиуми во кои се дели територијата на Република Македонија. Ваквите испади не придонесуваат за подобрување на меѓусоседските односи и градење на клима на доверба меѓу Македонија и Грција, стои во соопштението на ВМРО ДПМНЕ.- Палењето на македонското национално знаме, извикувањето на иредентистички пароли и дефилирањето во воени и паравоени униформи се сосема спротивни на демократијата и меѓусебното почитување кое треба да го градат двете земји. Министерството за надворешни работи на Република Македонија мора посериозно да ги сфати сите овие непријателски гестови од страна на поединци и групи во соседна Грција и преку дипломатска нота да побара соодветна реакција од грчка страна и санкционирање на лицата кои ги подриваат меѓусоседските односи. Пораките кои вчера беа испратени од протестите во Солун се навредливи за секој Македонец, а МНР има обврска да го штити нашето ...
| | веќе видена | слични

Македонското МНР го осуди вчерашниот митинг во Солун кој изобилуваше со националистичка и антимакедонска хистерија, како изолиран инцидент од поединци кои живеат во минатото. Македонското МНР го осуди вчерашниот митинг во Солун кој изобилуваше со националистичка и антимакедонска хистерија, како изолиран инцидент од поединци кои живеат во минатото. - За жал се уште се случуваат изолирани инциденти како денешниот во Солун, предизвикани од поединци и групи кои се уште живеат во минатото и во политиките на конфронтација и национална изолираност, чии активности ги осудуваме како политики на омраза и нетрпение – се вели во соопштението од МНР и се додава дека Владата продолжува искрено да ги гради мерките на доверба со Република Грција со цел достоинствено да се придонесе кон решенија на отворените прашања во интерес на граѓаните на двете земји. Од МНР изразуваат и уверување дека целиот регион и двете земји се на вистинскиот пат на доброседство, кој ќе резултира со исполнување на евроатланските интеграции на ...
| | веќе видена | слични

Палењето на македонското национално знаме, извикувањето на иредентистички пароли и дефилирањето во воени и паравоени униформи се сосема спротивни на демократијата и меѓусебното почитување кое треба да го градат двете земји. Министерството за надворешни работи на Република Македонија мора посериозно да ги сфати сите овие непријателски гестови од страна на поединци и групи во соседна Грција и преку дипломатска нота да побара соодветна реакција од грчка страна и санкционирање на лицата кои ги подриваат меѓусоседските односи. Пораките кои вчера беа испратени од протестите во Солун се навредливи за секој Македонец, а МНР има обврска да го штити нашето национално достоинство. Историјата вели дека, Андартите преставуваат паравоена структура која дејствувала во 19 век извршувајќи злосторства врз македонскиот народ. Лица во такви униформи дефилираа на вчерашните протести на кои присуствуваа и голем број лица од јавниот и политичкиот живот на соседна Грција. Пораката што се испрати е исклучително лоша и таа мора да ...
| | веќе видена | слични
3 копии

По средбата на македонскиот премиер, Зоран Заев со грчкиот премиер, Алексис Ципрас во среда во Давос, за десетина дена како што јави грчкиот јавен сервис ЕРТ, се очекува и посетата на медијаторот Метју Нимиц на Скопје и на Атина. Двете Влади треба да го анализираат предлогот на Нимиц што им го достави на преговарачите од македонска и грчка страна. По вчерашниот протест во Солун одржан под мотото „Македонија е една и грчка“, каде што околу 90.000 Грци рекоа „не“ за терминот Македонија во решениетоза името, а меѓудругото беше запалено и македонското знаме, со реакција се јави Македонското министерство за надворешни работи, но и грчките политички партии. Од Македонското МНР истакнаа дека Владата на Македонија останува посветена на мерките за градење доверба со цел решавање на отворените прашања и изразуваат жалење за како што велат изолираните инциденти, како вчерашниот во Солун. Инцидент имаше и во Мелбурн каде група Грци кои протестираа нападнаа Македонци кои носеа маички со македонски симболи. Владата ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Можноста катедралата Нотр Дам да добие нов модерен изглед, предизвика бес ширум Франција и светот, пренесе „РТ“.„Да го сопреме ова лудло. Мораме да покажеме ...
сите 719 | | | веќе видена

Во период кога на целата територија на Македонија е прогласена епидемија од морбили и кога беше соопштено дека ниедно невакцинирино дете нема да биде примено ...
сите 274 | | | веќе видена

Заедничкиот кандидат за претседател, Стево Пендаровски, на средба со жителите на Дебарца, порача дека отворените перспективи кон ЕУ и НАТО, носат економски ...
сите 244 | | | веќе видена

Изборната кампања денеска завршува. Точно на полноќ стапува изборниот молк а во недела граѓаните излегуваат на шесттите претседателски избори. Во релативно ...
сите 73 | | | веќе видена

Времето во Македонија ќе биде умерено облачно. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец.Утринската температура ќе се движи од нула до седум, а дневната ...
сите 181 | | | веќе видена

Сите гласачки места во 13 казнено поправни установи утрината беа отворени навреме. Затворениците и притворениците во Идризово и во Шутка уште рано изутрината ...
сите 206 | | | веќе видена

Политички за НАТО изигравме одлично, но не испорачуваме резултати за позитивна препорака за старт на преговорите со ЕУ.НАТО е геополитика, ЕУ е техника, ...
сите 116 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Грци во униформи на андартите, кои ги палеа македонските села во Егејска Македонија протестираа во Солун (ФОТО)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: