ЕВН Македонија ја санира дистрибутивната мрежа оштетена од големото невреме

18 копии

ЕВН Македонија интензивно работи на санирање на штетите во дистрибутивната мрежа, настанати од големото невреме кое ја зафати Македонија за време на празниците. Над 10 столба на 35 кВ далекуводи, 60 на среден напон и над 60 на ниско напонско ниво се урнати или скршени во дебарскиот, охридскиот, ресенскиот и струшкиот регион. Се уште има непристапни места на кои екипите е невозможно да работат. Со хеликоптер на полицијата беа скенирани критичните точки и секаде каде може да се пристапи, екипите работат на санирање на скршените столбови. Голем проблем на овие планински места каде се наоѓаат далекуводите на ЕВН се непристапниот терен, снегот, ветрот и студеното време. Далекуводите ќе бидат целосно санирани откако временските услови ќе дозволат непречена работа на екипите. Материјалите за санирање, проводниците, изолаторите , челичните делови и дрвените столбови се подготвени, се чекаат само поволни временски услови за работа. ЕВН направи привремено решение и за само два дена изгради нов 10 кВ далекувод од кој ...
| | веќе видена | слични

Кризниот штаб го дочека вчерашниот снег подготвено, но местата што и при првите обилни врнежи имаа проблеми со снабдувањето со електрична енергија и беа отсечени од патните правци сè уште се соочуваат со проблеми. Патот е исчистен, велат жители на реканското село Ростуше, но повторно има прекини во снабдувањето со струја. - Најголем проблем е тоа што е ладно. Голем број од граѓаните измрзнаа. Оние што имаат повеќе средства имаат агрегати, но останатите не беа никако обезбедени додека немаше електрична енергија. Сега има повремени прекини во струјата, но не знаеме зошто - вели жител на селото Ростуше за Телеграф.мк. Урнати далекуводи (Фото: ЕВН Македонија) Од ЕВН Македонија појаснуваат дека 35-волтниот далновод што беше поставен во овој регион е привремен, додека временските услови не овозможат целосно санирање на далноводите што беа урнати, искршени и паднати во невремето. Во наредниве неколку дена ќе биде оспособена и малата хидроцентрала „Тресонче“, од каде што се очекува постабилно снабдување со ...
| | веќе видена | слични

Сите патишта се проодни. Поголеми дефекти со струја нема.Снег нема да врне следните пет дена Во пресрет на карневалот, шефот на кризниот штаб Миле Јанакиевски вели дека патот до Вевчани е исчистен и прооден. Иако имало испад на електричната мрежа, селото денеска има струја-тврди министерот за транспорт. Проблеми со струјата има преспанскиот регион, ама и таму се прават напори за санирање на штетите. Денеска снегот се топи поради повисоките дневни температури, тој малку што наврна не предизвика застој на Стража. „Македонија пат“ работа со снегот имаше од Тетово до Кичево. Сепак снегот паѓаше со многу помал интензитет од тој пред празниците кога буквално колабираше и патната и електрична мрежа во државата. Добра вест за кризниот штаб е што снег нема да има следните пет дена... Пандорче Антеска
| | веќе видена | слични

Во општина Старо Нагоричане висината на снежната покривка се движи од 5 до 10 сантиметри на повисоките населени места. Екипи на „Македонија Пат“ денеска ќе го чистат патниот правец од Кокино кон село Арбанашко. Претходните денови, информираат од РЦУК, исчистени се патиштата кон повисоките планински села. Од РЦУК информираат дека екипите на ЕВН работат на отстранување на дефекти на нисконапонската мрежа во неколку населени места во општина Старо Нагоричане  на потегот од  село  Драгоманце кон Жегљане каде се регистрирани дефекти. И во општина  Липково врнежите од  снег не предизвика посериозни проблеми. Висината на снежната покривка во таа општина изнесува од пет до 10 сантиметри на повисоките планински села. Патиштата се проодни, а кон повисоките планинските села Гошинце, Лукаре, Стрима, може да се стигне со теренски возила и возила со зимска опрема.
| | веќе видена | слични

Врнежите од снег не предизвикаа проблеми во Кумановско, информираа денеска од Регионалниот Центар за управување со кризи и посочуваат дека висината на снежната покривка во градот Куманово изнесува 3 сантиметри. Во општина Старо Нагоричане висината на снежната покривка се движи од 5 до 10 сантиметри на повисоките населени места. Екипи на „Македонија Пат“ денеска ќе го чистат патниот правец од Кокино кон село Арбанашко. Претходните денови, информираат од РЦУК, исчистени се патиштата кон повисоките планински села. Од РЦУК информираат дека екипите на ЕВН работат на отстранување на дефекти на нисконапонската мрежа во неколку населени места во општина Старо Нагоричане на потегот од село Драгоманце кон Жегљане каде се регистрирани дефекти. И во општина Липково врнежите од снег не предизвика посериозни проблеми. Висината на снежната покривка во таа општина изнесува од пет до 10 сантиметри на повисоките планински села. Патиштата се проодни, а кон повисоките планинските села Гошинце, Лукаре, Стрима, може да се ...
| | веќе видена | слични

Сè уште има непристапни места на кои екипите на ЕВН е невозможно да работат, иако, како што јавуваат од компанијата нејзините работници интензивно ги поправаат штетите на дистрибутивна мрежа настанати по невремето во периодот на празниците. „Со хеликоптер на полицијата беа скенирани критичните точки и секаде каде може да се пристапи, екипите работат на санирање на скршените столбови. Голем проблем на овие планински места каде се наоѓаат далекуводите на ЕВН се непристапниот терен, снегот, ветрот и студеното време. Далекуводите ќе бидат целосно санирани откако временските услови ќе дозволат непречена работа на екипите. Материјалите за санирање, проводниците, изолаторите , челичните делови и дрвените столбови се подготвени, се чекаат само поволни временски услови за работа“, се вели во денешното соопштение од ЕВН. ЕВН, велат од компанијата, направила привремено решение и за само два дена изградила нов 10 кВ далекувод од кој со електрична енергија се снабдуваат селата во Реканскиот крај. „Сите населени места во ...
| | веќе видена | слични

- Се уште има непристапни места на кои екипите е невозможно да работат. Со хеликоптер на полицијата беа скенирани критичните точки и секаде каде може да се пристапи, екипите работат на санирање на скршените столбови. Голем проблем на овие планински места каде се наоѓаат далекуводите на ЕВН се непристапниот терен, снегот, ветрот и студеното време. Далекуводите ќе бидат целосно санирани откако временските услови ќе дозволат непречена работа на екипите. Материјалите за санирање, проводниците, изолаторите, челичните делови и дрвените столбови  се подготвени, се чекаат само поволни временски услови за работа, наведуваат во соопштението. ЕВН, како што додаваат, направи привремено решение и за два дена изгради нов 10 кВ далекувод од кој со електрична енергија се снабдуваат селата во реканскиот крај. Сите населени места во Општина Маврово и Ростуше, како и во охридскиот и струшкиот регион кои беа најкритични по невремето  имаат  електрична енергија. Според ЕВН Македонија одредени повремени прекини се ...
| | веќе видена | слични

Останато

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва беше на роденденот на организацијата во Прилеп. Вечерва бев на роденденот на Општинскиот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ ...
сите 114 | | | веќе видена

По вчерашната пресконференција на јавните обвинители Јовески и Рускоска на која беше објаснето дека во милионскиот скандал „Рекет“ Катица Јанева била приведена ...
сите 157 | | | веќе видена

Aмериканската амбасада во Скопје целосно ја поддржува одлуката на обвинителството да ги испита сите наводи за корупција и да ги гони како оправдани, засновани ...
сите 263 | | | веќе видена

Истрагата за случајот „Империја“ застана по донесувањето на начелното правно мислење и затоа е потребно што побрзо донесување на Законот за јавно ...
сите 67 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ЕВН Македонија ја санира дистрибутивната мрежа оштетена од големото невреме

Од:
До кого (е-маил):
Порака: