Веднаш избришете ги овие податоци од „Фејсбук“

( Фото: Pixabay ) На милиони луѓе низ светот животот им е незамислив без „Фејсбук“, а во текот на долгогодишната употреба на оваа социјална мрежа секој од нас оставил податоци кои можат многу лесно да се злоупотребат на најлош можен начин. „ Индипендент “ состави листа на тоа што сè треба да избришеме од „Фејсбук“ за да ја зачуваме приватноста. Прво што треба да отстраниме како податок е роденденот. Иако ретко кој не сака да ужива во роденденските честитки на „Фејсбук“, не е паметно датумот на роденденот да стои на „Фејсбук“ затоа што е лесна мета за злоупотреба. Избришете го и бројот од мобилниот телефон, доколку случајно сте го споделиле јавно на вашиот профил. Би било добро да ги избришете мнозинството пријатели. Според некои истражувања, еден човек може да одржува комуникација најмногу со 150 луѓе, а сè повеќе од тоа е вишок и во превод значи еден куп непознати луѓе. Избришете ги фотографиите од вашите деца. Освен што им се заканува опасност од педофили, прашајте се како би реагирало детето кога ќе ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Кога меморијата на телефонот ви е пополнета, тешко е да се процени што да се избрише за да дојдете до слободен простор. Најдобра опција е да започнете од фотографиите и видео деловите. Тие завземаат многу меморија(посебно видео деловите) па најпаметна опција ви е да ги префрлите на својот компјутер или USB и да ослободите место на мобилниот за нови доживувања и моменти. Потоа избришете ја музиката која веќе не ја слушате на вашиот мобилен. Или префрлете ја на компјутер доколку некои песни ви се посебно омилени. Откако ќе ги избришете видео деловите, фотографиите и музиката, избришете ги и сите апликации кои повеќе не ги користите. После ова на вашиот паметен телефон повторно ќе имате доволно простор за сите новитети.
| | веќе видена | слични

Ако се уште сте пријатели на Фејсбук или на некоја друга социјална мрежа избришете го без размислување,а еве и зошто. Нема да мислите на него Ок, секако дека ќе мислите, но барем нема да имате прилика постојано да го гледате неговиот профил и да проверувате каде е, што прави и со кого е. Преболувањето ќе ви оди многу полесно Знаеме дека звучи неверојатно дека некогаш ќе можете да го заборавите бившиот, но со време секако дека ќе го заборавите, а доколку го немате на фејсбук, преболувањето ќе биде многу побрзо. Нема да доаѓате во искушенија Се случува и на најдобрите, а доколку го избришете од Фејсбук, помали се шансите дека ќе се обидете да го привлечете неговото внимание со романтични статуси и со песни посветени на него. Ќе станете невидливи за него Доколку вашиот бивш партнер редовно ве следи на Фејсбук, нема да се прашува што правите и каде сте. Но доколку го избришете, блокирате нема да знае каде сте, што правите и почесто ќе размислува за вас. Иако ова не треба да ви биде важна информација, не е лошо ...
| | веќе видена | слични

Без обзир на тоа што повеќето парови започнуваат врска токму преку друштвените мрежи, некои тврдења укажуваат истите можат да бидат и погубни за љубовниот живот на луѓето, особено на жените. Експертот за врски Зои Стимбл тврди дека жените што немаат дечко треба да го избегнуваат Фејсбукот, бидејќи оваа социјална мрежа може да предизвика депресија, осаменост и лошо расположение. Според неа, социјалните мрежи се полни со фотографии на насмеани двојки, свадби, моменти како добивање дете, роденденски забави и други настани кои може да создадат негативни, самосожалувачки чувства кај осамените жени. Само поради ова, Зои тврди дека најдобаро за девојките кои не се во врска, барем додека не најдат партнер кој ќе ги исполнува, да го деактивираат својот Фејсбук профил. Сепак, нејзините тврдења наидоа на остри критики од многу жени што нејзините совети ги оценија како смешни и навредливи. Сепак, Зои не се откажува од својот став и вели дека тоа не треба да се зима здраво за готово.
| | веќе видена | слични
2 копии

Ако Facebook беше држава, тогаш ќе ја имаше најголемата популација во светот. Но, на една толку моќна алатка треба да одберете кои информации ќе ѝ ги прикажете, а кои ќе ги зачувате за себе.. Неодамнешниот скандал со Cambridge Analytica предизвика дилеми кај голем број луѓе дали воопшто сакаат да ја користат оваа социјална мрежа повеќе. Загрижени за приватноста, голем дел од корисниците на Facebook ги избришаа нивните профили. Но, мора да се признае дека некогаш целосната вина не може да биде само кај Facebook, туку и кај луѓето, кои свесно оставаат нивни податоци на интернет, онаму каде што им се достапни на сите. Ако сакате вашиот профил на Facebook да биде безбеден, а со тоа да ја зачувате вашата приватност, тогаш размислете за бришење на некои од доленаведените работи. Роденден Вашиот роденден е дел од големата сложувалка чии делови се и вашето лично име и адресата. Ако сложувалката е комплетна, тогаш непосакувани личности кои ги знаат овие податоци можат полесно да добијат информации за вашата банкарска ...
| | веќе видена | слични

Скандалот со Facebook и Cambridge Anaylitics мотивираше многу луѓе да ги избришат своите профили на Facebook поради страв дека нивните лични податоци ќе бидат злоупотребени Животите на стотици милиони луѓе денес се незамисливи без Facebook, а со текот на годините многу веројатно дека сите ние сме дале информации кои можат да се злоупотребат на најлош можен начин. Токму затоа, изданието Independent направило листа на работи кои треба да бидат избришани од Facebook профилите за да се задржи приватноста. Првото нешто што треба да го избришете е датата на раѓање. Иако многу луѓе сакаат Facebook пријателите да им праќаат честитки, датумот на раѓање не е паметно да се прикажува на оваа социјална мрежа, бидејќи тоа е податок кој многу лесно може да се злоупотреби. Телефонскиот број е исто така нешто кое треба да го избришете ако случајно сте го поставиле на Facebook. Independent советува дека треба да се избришат и еден дел од таканаречените пријатели. Според некои истражувања, еден човек може да одржува врска со ...
| | веќе видена | слични

Скандалот кој се случи со „Кембриџ Аналитика“, а во која беше вмешан и гигантот Фејсбук, мотивираше голем број луѓе да ги избришат своите Фејсбук профили од страв дека нивните лични податоци ќе бидат злоупотребени. Животите на стотици милиони луѓе денес (како што си мислат тие) е незамислив без Фејсбук, а со текот на годините користење на оваа социјална платформа, на истата за себе имаме дадено податоци кои навистина можат да се злоупотребат на најлош можен начин. Independent направи листа од нешта кои би требало час поскоро да ги избришете од вашиот Фејсбук профил, со цел да си ја заштитите (што е можно повеќе) личната приватност. Прво што треба да направите е да го избришете датумот од вашиот роденден. Иако многу луѓе се речиси зависни од Фејсбук честитки за роденден, датумот на раѓање воопшто не е паметно да се чува на Фејсбук, бидејќи тој податок лесно може да биде злоупотребен. Избришете го и вашиот телефонски број, ако случајно го имате објавено во податоците на Фејсбук. А би требало и да ги избришете ...
| | веќе видена | слични

Животите на стотици милиони луѓе денес се незамисливи без Фесјбук, а во текот на годините на користењето имаме дадено податоци кои навистина може да се злоупотребат на најлош можен начин. Индепендент набројал листа на работи кои би требало да се избришат од Фејсбук за да се сочува приватноста. Прво што би требало да го избришете е роденденот. Иако многумина ги сакаат Фејсбук честитките, датумот на раѓање не е паметно да стои на Фејсбук, затоа што тоа е податок кој лесно може да се злоупотреби. Избришете го и бројот на телефон, доколку сте го поставиле на Фејсбук. Се препорачува и бришење на мнозинство пријатели. Според истражувањата, еден човек може да одржува врска со најмногу 150 луѓе, а се останато е одвишно и претставува група на непознати луѓе. Избришете ги фотографиите на вашите деца. Освен што се заканува опасност од педофилите, прашајте се како детето ќе реагира на фотографиите кога ќе порасне. Избришете ги и податоците за тоа каде вашите деца одат на училиште. Избришете го и вашиот шеф. Поточно, ...
| | веќе видена | слични

Останато

Уште едно чудо го обележало настанот со Нотр Дам, катедралата која настрадала во катастрофалниот пожар.Пчелите, околу 180.000, кои живееле во кошници на кровот ...
сите 809 | | | веќе видена

Општина Струга е држава во мало. Има долга традиција на различни вери и етнички заедници, но соживотот секогаш бил по мерка. Вака ја замислувам и нашата земја, ...
сите 116 | | | веќе видена

Француската полиција за време на денешните протести на „жолтите елеци“ користеше сина течност од водените топови, најверојатно за да ги обележи демонстрантите, ...
сите 69 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Веднаш избришете ги овие податоци од „Фејсбук“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: