Еве ја новата песна на Тоше Проески!


Создадено на Вторник, 06 Октомври 2015 15:53 Вчера беше промовирана досега необјавената песна на Тоше Проески. Во рамките на одбележувањето на 8-то ѕвездено небо во чест на Тоше, беше промовирана новата песна „Евта пуране иконе“. Таа е авторска и не се работи за никаква преработка, а „Евта пуране иконе“ во превод значи: „Седум стари икони“, а нејзин автор е познатиот режисер Емир Кустурица. Јавноста за првпат може да го слушне гласот на Тоше со песна која е испеана на ромски јазик. За истата има и видео запис кој може да го погледнете во продолжение.
| | веќе видена | слични
8 копии

Во рамки на одбележувањето на 8-то ѕвездено небо во чест на Тоше, беше промовирана новата песна „Ефта пуране иконе“ која е испеана на ромски јазик. За истата има и видео запис кој може да го погледнете во продолжение.
| | веќе видена | слични

ЅВЕЗДЕНО НЕБО ВО СКОПЈЕ ВО ЧЕСТ НА ТРАГИЧНО ПОЧИНАТАТА МЕГА-ЅВЕЗДА Околу илјада фанови завчера на плоштадот Македонија по осми пат му оддадоа почит на трагично загинатата ѕвезда Тоше Проески, кој на 5 октомври 2007 година го одржа својот последен концерт на тогашниот Градски стадион во Скопје. Почитувачите на Тоше преку настанот насловен како "Биди и ти дел од ѕвезденото небо на Тоше" се собраа во центарот на Скопје и ја проследија двочасовната програма на која преку видеобим се емитуваа спотови и концертни настапи на легендата. - Важно ни е да не се заборави Тоше и затоа секоја година ја исполнуваме неговата желба, која на последниот хуманитарен концерт посака секоја година да се среќаваме на истиот датум и место. Него го нема, но ние продолжуваме - велат од фан клубот на Тоше. Откако беа изгледани многу од неговите спотови, на крајот беа промовирани двете негови нови песни - едната отпеана на ромски јазик, која се вика "Евта пуране иконе" (Седум стари икони), заедно со спот и англиската верзија на ...
| | веќе видена | слични

Новата ромска песна од загинатиот популарен пејач е официјално објавена... Тоше Проески ни ја остави и оваа песна во наследство, која на македонски преведена значи „Седум стари икони“. Дури и за оние што не разбираат ромски, песната е испеана со многу емоции и навистина ќе им се допадне. Нам дефинитивно ни се допадна. Весна Бејби Петрушевска на својот Facebook профил ја објави песната од Тоше Проески, која важи за една од неговите најдобри пријателки. Таа беше негов фан и голема поддршка за време на изградбата на неговата кариера.
| | веќе видена | слични

Пред неколку дена се објави досега необјавената песна отпеана од Тоше Проески на ромски јазик со наслов Ефта Пуране Иконе или Седум стари икони. Оваа песна Тоше ја испеа пред да загине на ромски јазик и повторно ги разбранува емоциите кај неговите верни фанови. Тоше Проески ни ја остави и оваа песна во наследство, а дури и за оние што не разбираат ромски, песната е испеана со многу емоции. Слушнете ја во продолжение оваа нова песна на нашата музичка икона Тоше Проески…
| | веќе видена | слични

Откако вчера беше објавена новата песна на најголемата македонска музичка ѕвезда, Тоше Проески, кој трагично го загуби животот, неговата долгогодишна пријателка и голем фан, Весна Петрушевска, објави емотивен статус на социјалната мрежа Фејсбук кој ги скрши срцата на многумина. Таа со голема тага ја објави новата песна која досега не беше слушната и потсети на големината на Тоше кој секако никогаш нема да биде заборавен!
| | веќе видена | слични
4 копии

Откако вчера беше промовирана досега необјавената песна на Тоше Проески. „Ефта пуране иконе“ , Весна ја сподели на Фесјбук и над неа напиша емотивен статус посветен за нашата музичка легенда. Ова е статусот во целост: Тоше Проески загина на 16 октомври 2007 година во сообраќајна несреќа кај Нова Градишка, Хрватска, откако претходната вечер за последен пат гостуваше во едно телевизиско шоу, токму во емисијата „Вртелешка“ на Весна Бејби Петрушевска.
| | веќе видена | слични

Досега необјавената песна отпеана од Тоше Проески, Ефта Пуране Иконе (Седум стари икони), која пејачот пред да загина ја отпеа на ромски јазик, ги разбранува емоциите кај неговите верни фанови откако вчера беше и официјално промовирана.
| | веќе видена | слични
2 копии

Пред осум години нашиот ангел Тоше го одржа последниот концерт во Скопје, а неговоите фанови се собраа уште еднаш да го поздрават на скопскиот плоштад. Токму таму беше промовирана неговата нова песна, која била наменета за панк-операта „Дом за бесење“ на Емир Кустурица. – Тоше остави многу композиции зад себе, отпеани на неколку јазици, кои треба да ја здогледаат светлината на денот. Работиме чекор по чекор и се обидуваме за секој значаен настан поврзан со неговата кариера и живот да ги израдуваме многубројните фанови со нов проект. Од неговото богато творештво за оваа пригода се решивме да ја претставиме темата „Евта пуране иконе“, која ја отпеа на ромски јазик за потребите на панк-операта „Дом за бесење“ на Емир Kустурица, за која реализиравме и спот со необјавени снимки на Тоше – изјавија од фондацијата.
| | веќе видена | слични
2 копии

Во рамките на вчерашното 8. по ред „ Ѕвездено небо“ за нашиот Тоше Проески , неговите верни фанови имаа можност први да ја слушнат неговата досега необјавена песна „Ефта пуране иконе“, односно „ Седум стари икони“ , чиј автор е познатиот режисер Емир Кустурица . Песната е отпеана на ромски јазик, а денеска беше објавена и на Јутјуб со интересен видео запис, во кој се прикажани кадри од снимањето на спотот за хитот „ Волим осмијех твој “.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Територијата на нашата држава се наоѓа во поле на висок воздушен притисок (антициклон) кој условува стабилно, суво и невообичаено топло време со високи ...
сите 208 | | | веќе видена

Печатот со новото име Република Северна Македонија веќе почна да се користи во пасошите при влез или излез од државата, во согласност со спроведувањето на ...
сите 176 | | | веќе видена

Република Македонија нема потреба од нов Зоран Заев. На граѓаните им е преку глава од понижување и обесчестување на државата, граѓаните сакаат претседател кој ...
сите 159 | | | веќе видена

Гостиварската локална самоуправа изрази благодарност до жителите на селото Ласкарце, до медицинскиот персонал и до сите оние кои на било кој начин помогнале во ...
сите 280 | | | веќе видена

Во саботата наутро почина уште еден, 39-годишен пациент на Клиниката за анестезија, реанимација и интензивно лекување (КАРИЛ), подлегнувајќи им на повредите ...
сите 217 | | | веќе видена

Професорката Гордана Силјановска Давкова, кандидат на ВМРО-ДПМНЕ за претседател му одговори на премиерот, Зоран Заев кој денеска изјави дека таа е надвор од ...
сите 181 | | | веќе видена

Патниците на автобусот на „Дурмо Турс“, сведоците на тешката сообраќајка кај селото Ласкарци, во скопското обвинителство ќе раскажат што се случувало за време ...
сите 272 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Еве ја новата песна на Тоше Проески!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: