Чаша свежо цеден сок од портокал е чаша здравје

Постојат многу причини зошто да си посакате добро утро со една чаша свежо исцеден сок од портокал. Позитивните придобивки по вашето здравје се огромни. Имено, до сега во неколку наврати научниците докажале дека состојките во портокалот драстично го намалуваат ризикот од кардиоваскуларни болести, дијабетес тип 2, од леукемија и рак на дебелото црево. Свежо исцедениот сок од портокал содржи антиоксиданси, меѓу кои и моќните хесперидин и нарингинин, кои се најголеми сојузници на организмот против слободните радикали, кои пак се главни виновници за појава на канцерогените клетки. Поради својот богат витамински и минерален состав, портокалите претставуваат одличен извор на енергија. Од витамините во својот состав ги содржат витаминот Ц, витамини од Б комплексот, А и Е, а од минерали содржат многу калциум, како и магнезиум, фосфор и калиум како и бета-каротен. The post Чаша свежо цеден сок од портокал е чаша здравје appeared first on Мама365 .
| | веќе видена | слични

За да го одржите вашето тело здраво, треба да го прочистите не само имунолошкиот систем, туку и другите органи. Прочитајте како. Како да го прочистите црниот дроб? Најдобар начин за прочистување на црниот дроб е преку здрава храна која содржи супстанции кои го чистат телото од штетни материи, а тоа се коренот на глуварче, чичка, лук, куркума, заедно со многу други видови ферментирани намирници, како и рицинусово масло. Сите овие состојки се многу здрави и одлични за чистење на црниот дроб, бидејќи дробот филтрира повеќето од штетните супстанции кои се наоѓаат во храната и затоа треба да се прочисти од време на време. Можете, исто така, да консумирате чаеви од глуварче и светиот босилек Чистење бубрези Бубрезите ја прочистуваат крвта и ги отстрануваат нечистотиите во крвта, како и многу други работи што се формира во вид на урина. За да го решите овој проблем, потребно е да пиете чаеви од ѓумбир и краставици. Исто така, внесувајте витамини Б6, мечкино грозје, како и глицерин зеленчукот. Само запомнете да не ...
| | веќе видена | слични

Можеби очекувате нешто комплетно ново па ќе се разочарате кога ќе видите дека станува збор за една толку вообичаена комбинација од овошје и зеленчук, но токму овој свежо исцеден сок од јаболко, цвекло и морков е вистински светски хит за детоксикација (англ: Aapple, Beetroot, Carrot – по кои и го добил името). Имено, токму комбинацијата од овие два вида на зеленчук и овошје, е моќен напиток полн со витамини. На пример, јаболките се богати со витамините A, B1, B2, B6, C, E и K, цинк и други антиоксиданси и хранливи материи, морковите се исто така ризница од витамини, магнезиум, селен и бета каротен, додека цвеклото е вистинска витаминска бомба во која најважна улога има ликопенот. Токму оваа комбинација, според многу истражувања, е прогласена за „волшебен напиток“ кој е извонреден за чистење на бубрезите, црниот дроб, панкреасот, го регулира лошиот холестерол, крвниот притисок, а моќен е и во регулирањето на варењето и во јакнењето на имунитетот.
| | веќе видена | слични
3 копии

Рудолф Бројс од Австрија целиот свој живот го посветил на изнаоѓање на најдобриот природен лек против ракот. Тој направил специјен сок кој давал одлични резултати во третманот на оваа болест. Со помош на неговиот метод, излечил повеќе од 45.000 луѓе со рак и други болести. Според Бројс, ракот може да се преживее само со помош на протеини. Поради тоа тој развил посебен пост во траење од 42 дена, во текот на кој се пијат само чаеви и посебен сок од зеленчук, а главната состојка е цвеклото. Во текот на овие 42 дена клетките на ракот гладуваат и умираат, додека здравјето на комплетниот организам се подобрува. Бројсовиот сок се прави само од еколошки зеленчук. Сокот може да се направи дома од домашен зеленчук, а се состои од: цвекло (55%), моркови (20%), корен од целер (20%), компири (3%) и ротквици (2%). Важно е да се напомене дека со сокот од цвекло не треба да се претерува, но потребно е да се земе онолку колку што организмот во оваа терапија, сам бара. Цвекло е веќе традиционален и познат лек за леукемија. ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Црниот дроб е орган кој има важна метаболичка улога. Тој врши повеќе функции во организмот, меѓу кои како најзначајни се издвојуваат детоксификација, регулирање на шеќерот и холестеролот во крвта како и синтеза на протеини. Една од важните функции на црниот дроб е производство на жолчка која е неопходна за разградување на мастите, а помага и во апсорпцијата на супстанциите растворливи во масти, вклучувајќи ја и апсорпцијата на витамините А, Д, Е и К. Жолчката се складира во жолчното кесе и се излачува во почетниот дел на тенкото црево при процесот на варењето на храната. Според тоа, жолчката помага во разградувањето, односно варењето на храната. Поради неговото големо значење за организмот и за здравјето, важно е да знаете како да препознаете оштетен црн дроб. Ова е листа на 10 можни симптоми на оштетен црн дроб: 1. Често имате проблеми со стомакот, чувствувате гадење, мачнина и повраќате. 2. Губите апетит. Црниот дроб го намалува производството на жолчка, па затоа не чувствувате глад. 3. Чувствувате умор и ...
| | веќе видена | слични

Искористете ја пролетта за да го наполните организмот со витамини и минерали, а и да го исчистите од отрови и да го подготвите за летото. Пролетта е време на будење, обновување и развој. Ритамот на нашето тело е поврзано со ритамот на природата. Иако ѓумбирот е нашироко познат по својот зачински вкус, тој се користи како медицински лек повеќе од 2000 години. Помага при стомачни тегоби, гадење, повраќање и дијареа. Свежиот ѓумбир може да се користи за лекување на главоболка, артритис и други болести. За да направите утринско чистење на организмот, доволно се околу 50 грама свеж ѓумбир. Многумина имаат проблем при неговото лупење, зошто лушпата е многу тенка. Најдобро и најпрецизно се лупи со помош на лажичка: нежно истругајте ја лушпата и таа лесно ќе се отстрани. Оваа напивка може да ја промени циркулацијата на крвта, да го зајакне имунолошкиот систем, да го исчисто црниот дроб и да го намали влијанието на слободните радикали. Состав: 8 чешниња лук 8 лажици лимон корен од ѓумбир 4 литри вода Подготовка: ...
| | веќе видена | слични

Останато

Времето утре пртепладне ќе биде сончево со умерена облачност, а попладне нестабилно со пороен дожд и грмежи, локално во форма на невреме со појава на град, ...
сите 249 | | | веќе видена

 Поранешниот пратеник Насер Зибери смета дека на кадровски промени требаше да претходи темелна анализа, врз основа на темелните принципи на добро владеење. ...
сите 195 | | | веќе видена

Големо невреме со дожд и силен ветер и грмежи во моментов има во скопско Лисиче и Аеродром. Невремето се приближува кон Центар и Карпош. Според УХМР истокот и ...
сите 103 | | | веќе видена

Повеќе од 500.000 граѓани живеат под прагот на сиромаштија благодарение на оваа криминална влада.Секогаш кога СДСМ ќе се соочи со фактот дека граѓаните живеат ...
сите 214 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Чаша свежо цеден сок од портокал е чаша здравје

Од:
До кого (е-маил):
Порака: