Ракомет: Вардар шампион на Европа


Вардар го освои пехарот во ракометната Лига на шампиони победувајќи го во голема борба и во драматичен натпревар тимот на ПСЖ со 24:23. Македонскиот тим во поголемиот дел од натпреварот имаше предност, најчесто од еден или два гола, но победничкиот гол беше постигнат во последните секунди. На седум секунди пред крајот Вардар водеше со гол разлика, кога парижаните изедначија на 23:23 На три и пол минути пред крајот Вардар имаше два гола разлика и напад, но тогаш Омејер ја имаше неговата 12-та одбран и му овозможи на својот тим во контранападот да го намали резултатот на еден гол разлика Во последните две минути се одвиваше вистинска драма на теренот. Македонскиот тим во најголемиот дел од натпреварот имаше водство, но со негатива од еден гол замина на одморот. На полувремето Вардар замина со еден гол негатива, иако во поголемиот дел го диктираа темпото и имаа по два или три гола предност, но во финишот францускиот тим успеа да изедначи и на одмор да замине со минимална предност. По почетните неколку напади, ...
| | веќе видена | слични

Доколку се собере целата сума таа е еднаква на само неколку автомобили од возниот парк на вардарци. Ракометарите на Вардар иако повеќето скромни, речиси сите да возат автомобили по свој вкус, но Тимур Дубиров со својот „ѕвер“ се издвојува од сите. Имено Дибиров кој е познат по тоа дека е страстен љубител на скапи и брзи автомобили, тој до неодамна возеше Ауди А7, а во моментов вози Порше-панамера кое изнесува околу 80.000 евра. Клубскиот колега на Дибиров, Игор Карачиќ до 2014-та година возеше Ауди, додека сега не е познато дали ракометарот се има подновено со нов автомобил. Едни од поскромните ракометари како Илија Абутовиќ, Петар Анегелов и Владо Недановски во 2014-та година од страна на фотограф на телеграф.мк беа уловени со следниве автомобили: Абутовиќ, Фиат-Стило, додека Недановски, Цитроен Ц4, а скромен во својот избор е и Петар Ангелов кој истата година е забележан со Шкода-Суперб, но дали после 3 години ракометарите се подновиле со нови автомобилите останува да видиме во следна прилика. Според ...
| | веќе видена | слични

Ракометарите на македонскиот првак Вардар, без разлика на вчерашниот финален исход против француски ПСЖ, го постигнаа својот најголем клупски успех на меѓународен план, откако во арената „Лансекс“ во Келн, на фајналфор-турнир во Лигата на шампионите (ЛШ), во драматичен и докрај неизвесен полуфинален натпревар го совлада повеќекратниот европски првак Барселона со 26-25 и се пласира во вчерашното финале. Пласманот во финалето на Вардар е и најголем успех на еден македонски машки тим во најсилното европско натпреварување во кој било спорт, надминувајќи го успехот на одбојкарите на Вардар, кои го освоија 4-то место на финалниот турнир во Купот на шампионите во 1977 година.- Барселона одигра одлично во текот на целата сезона, но им застанавме на патот и можеме да бидеме горди на ова. Во првите 15 минути не игравме како што посакувавме, но потоа се консолидиравме, заигравме подобро и го имавме перфектниот Арпад Штербик на голот. Од првиот момент реков дека треба да бидеме мирни, а на теренот да дадеме сѐ од себе. ...
| | веќе видена | слични

Македонија | Ракометниот клуб Вардар со победа од 24 - 23 над фаворизираниот фрнацуски ПСЖ ја донесе првата клубска шампионска титула во машки ракомет во Скопје... „Горд сум што сум капитен на овој тим. Играчите покажаа карактер. Не знам како да објаснам. Првпат имаме македонски европски шампион во машка конкуренција. Знаевме дека ќе биде тешко како во полуфиналето. ПСЖ е силен, исто како и Барселона. Се боревме цел натпревар. Одбраната, голманот беа одлични. Се надевам дека ја израдувавме цела Македонија“, изјави Стоилов. Решавачкиот гол во последните секунди го даде Иван Чупиќ. „Јунаците беа супер. Се однесуваа паметно цел натпревар. Немавме многу време за одмор, ама одигравме со срце и со памет. Горд сум затоа што моите играчи се најдобри во Европа. За разлика од минатите сезони сега и нас ни се насмеа среќата, ама ова е резултат и на четиригодишната работа“, изјави тренерот Раул Гонзалес.
| | веќе видена | слични
5 копии

Екипата на Вардар е нов европски првак откако во Келн во финалето на ракометната Лига на шампиони, го совлада Пари Сен Жермен со 24:23. Победничкиот погодок во последната секунда го постигна Иван Чупиќ. Македонија го доби првиот европски ракометен шампион во машка конкуренција и по 15 години повторно има екипа континентален првак. Капитенот на Вардар, Стојанче Стоилов беше пресреќен по освојувањето на трофејот европски шампион, прв за Македонија во машкиот ракомет. „Горд сум што сум капитен на овој тим. Играчите покажаа карактер. Не знам како да објаснам. Првпат имаме македонски европски шампион во машка конкуренција. Знаевме дека ќе биде тешко како во полуфиналето. ПСЖ е силен, исто како и Барселона. Се боревме цел натпревар. Одбраната, голманот беа одлични. Се надевам дека ја израдувавме цела Македонија“, изјави Стоилов. Голманот на Вардар Арпад Штербик е прогласен за најкорисен играч на „фајнал фор“ турнирот во Келн. За Штербик ова беше четврти трофеј шампион на Европа. „Го играв моето 9. финале во Лигата ...
| | веќе видена | слични

Ракометарите на Вардар се нови европски шампиони. Нашите ракометари во финалето во инфаркт завршница го совладаа ПСЖ со 24:23. Победничкиот гол го постигна Иван Чупиќ на само две секунди до крајот на мечот. Македонскиот шампион Вардар е нов европски првак во ракомет, откако во неверојатна драма во „Ланксас арената“ го совлада ПСЖ со 24-23 и првпат во историјата стана шампион на стариот континент. Вардар подобро го започна финалето. Цврстата одбрана и одличниот Штербик можеби не беа изненадување за ПСЖ, но делуваа беспрекорно. Во нападот, Чупиќ двапати погоди од седмерец, Душебаев го пронајде патот до мрежата на Омејер, а потоа и Дибиров, за водство од 2-5 за „црвено-црните“ по 12 минути игра. Водени од Абало и Карабатиќ, ракометарите на ПСЖ пак се вратија блиску до Вардар и намалија на 6-7 во 22. минута. Никола Карабатиќ отиде грубо врз Борозан и заработи прво свое исклучување,а Марсениќ со ефектен гол врати на +2 во 25. минута. По долго ловење на резултатот, Хансен од седмерец погоди за 10-10 во 28. минута. ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Вардар е нов европски ракометен првак. Храбрата игра и мудрата тактика на тренерот Раул Гонзалес вроди со плод. Капитенот Стојанче Стоилов на крајот го подигна пехарот за најуспешниот тим во 2017 година откако беше совладан големиот француски состав Пари Сен Жермен со 24:23 во финалето на фајнал фор турнирот во Келн. Нова драма се случи во Ланксес арената. Повторно мечот го реши еден удар. Победата која беше градена 60 ет минути сега Иван Чупиќ не дозволи да побегне, слично како против Браселона кога јунак беше Лука Циндриќ. На крајот во последната секунда од неговата позиција на десно крило зема се во свои раце. Со голема самодоверба и желба да го повтори успехот од лани кога стана шампион со Киелце беше мирен. Без да му затрепери раката го совлада одличниот Тиери Омејер за големо славје на крајот во таборот на македонскиот првак, кој во својот дебитантски настап на завршницата испиша нова страница во историјата на клубот и македонскиот ракомет воопшто. По официјалното завршување на натпреварот ...
| | веќе видена | слични

Вардар е новиот владетел на европскиот клупски ракомет. Македонскиот првак во големото финале на завршниот турнир во Лигата на шампионите го совлада Пари Сен Жермен со 24:23 и стигна до историскиот триумф во елитното натпреварување. Ако вчера херојот беше Лука Циндриќ, вечерва улогата ја презема Иван Чупиќ кој во последните секунди од мечот успеа да го совлада Омејер и го качи Вардар на тронот. Нашиот шампион играше фантастично водеше во најголемиот дел од натпреварот, а во финишот влезе со предност од три погодоци. Во самата завршница Французите успеаа да израмнат, но Вардар се најде во идентична ситуација како и во полуфиналето и повторно со гол во последните секунди стигна до победата за историја. Вардар во Келн дојде како дебитант и го повтори подвигот на Флензбург од пред две години кога Германците исто така во своето прво учество на Фајнал фор го освоија трофејот. На голот на Вардар повторно блескаше Арпад Штербик, кој на мечот имаше вкупно 16 интервенции, Тимур Дибиров постигна седум погодоци по три ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Ракометарите на Вардар ја освоија титулата во Лигата на шампионите, откако во драматичното финале го совладаа ПСЖ 24:23 (11:12). Слично како и во полуфиналето, Вардар славеше со гол во последната секунда, кој го постигна Иван Чупиќ, кој ја одбрани титулата, бидејќи лани беше најдобар со Кјелце. Комбинираната одбрана на Вардар (5-1, 6-0), предводена од Арпад Штербик, на ПСЖ, тимот кој има неограничен напаѓачки потенцијал, во првите 25 минути му дозволи да постигне шест гола. Вардар подобро влезе во натпреварот и по почетниот резултат 2:2, македонскиот првак успеа да создаде предност од три гола (5:2 во 12.минута). По тајм аутот кј го побара тренерот на ПСЖ, Сердарушиќ, францускиот шампион постигна два гола, но Вардар во 20.минута ја врати предноста од три гола (7:4). „Црвено-црните“ во 25.минута водеа 8:6, кога ПСЖ со влегувањето на Нарсис максимално ја забрза играта во нападот, во 28.минута беше 10:10, а на 45 секунди до крајот на полувремето Степанчиќ од контранапад погоди за прво водство на ПСЖ 11:12, по ...
| | веќе видена | слични

Тренерот на Вардар Раул Гонзалес по освојување на шампионската лига рече дека неговиот тим го следела среќа, но дека трофејот во Скопје доаѓа како резултат на напорна четиригодишна работа.- Јунаците беа супер. Се однесуваа паметно цел натпревар. Немавме многу време за одмор, ама одигравме со срце и со памет. Горд сум затоа што моите играчи се најдобри во Европа. За разлика од минатите сезони, сега и нас ни се насмеа среќата, ама ова е резултат и на четиригодишната работа - изјави тренерот Раул Гонзалес.Гонзалес подготви одлична тактика и во полуфиналето со Барселона и вечерва во финалето со ПСЖ и не им дозволи на фаворизираните ривали да ја наметнат својата игра.Капитенот на Вардар Стојанче Стоилов беше пресреќен по освојувањето на трофејот европски шампион, прв за Македонија во машкиот ракомет.- Горд сум што сум капитен на овој тим. Играчите покажаа карактер. Не знам како да објаснам. Првпат имаме македонски европски шампион во машка конкуренција. Знаевме дека ќе биде тешко како во полуфиналето. ПСЖ е ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Издигнете се над состојбата во која сте на сила втурнати, земете ги предвид аргументите на одбраната при носењето на одлуката и исправете се над театарската ...
сите 253 | | | веќе видена

Охрид, 21. ноември 2018 (ИНПРЕС) – Времето денес претпладне ќе биде облачно со врнежи од дожд кои локално ќе бидат поројни. Максималната температура во Охрид ...
сите 293 | | | веќе видена

Државниот министер за Европа во германското Министерство за надворешни работи, Михаел Рот упати критики до унгарските власти за доделувањето азил на ...
сите 412 | | | веќе видена

Имотот во Чешка на поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков ја зголемува околноста тој да се даде во бегство, продавајќи го огромниот имот од ...
сите 158 | | | веќе видена

Додека еден дел од познавачите на состојбите смета дека премногу значење ѝ се дава на целата ситуација, со бегството на поранешниот премиер и се занемаруваат ...
сите 126 | | | веќе видена

Eкс министерот Миле Јанакиески заврши во притвор, бидејќи наводно преку посредник барал амнестија од претседателот Ѓорги Иванов за сите обвинети од СЈО, а во ...
сите 51 | | | веќе видена

Последните официјални податоци на Државниот завод за статистика го потврдуваат тоа. Економските политики даваат резултат. Просечната плата во месец септември ...
сите 216 | | | веќе видена

Албанските медиуми упатија остри критики на официјална Тирана бидејчи институциите се уште немаат одговор на прашањето како во земјата влегол нелегално ...
сите 336 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ракомет: Вардар шампион на Европа

Од:
До кого (е-маил):
Порака: