Кој добива, а кој губи од евтината нафта

5 копии

Графиконот кој го покажува движењето на цените на нафтата во последната година, личи на водна прскалка. За многумина падот на цените беше извор на задоволство, но други се загрижија за развојот на нивниот бизнис. Нафтата поевтини под 40 долари за барел во декември 2015, во споредба со максимумот од над 100 долари во јуни 2014 година. Да направиме преглед на начините на кои оваа тенденција изврши влијание врз луѓето, компаниите и државите во глобалната економија. Оние кои добиваат Потрошувачите. Сега кога горивата се поевтини, луѓето успеваат да заштедат пари. Во Германија дизелот на крајот на годината поевтини под едно евро за литар, а цената на мазутот го достигна шестгодишниот минимум. - Поевтинувањето на нафтата е како големо намалување на даноците, вели Петер Брециншек, главен аналитичар во австриската „Рајфајзен банк“. Падот на цената на мазутот освен тоа ја одржа инфлацијата. Индустриските производители. Економските сектори кои користат многу енергија или нафта ќе продолжат да профитираат, велат ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Одлуката за намалување на цените на горивата ја донесе регулаторната комисија за енергетика на вчерашната редовна седница. Ова според поевтинувањето се новите цени на горивата: Еуросупер БС-95 се продава за 61 денари за литар Еуросупер БС-98 чини 63 денари за литар, Еуродизел (д-е v) изнесува 42,50 денари. Екстра лесното масло за домаќинство се продава за 3,5 денари за литар. Мазутот М-1 нс чини 15,324 денари за килограм.
| | веќе видена | слични

Нафтата продолжува да поевтинува и во вторникот, и уште уште еднаш го достигна 12-годишниот минимум, а многумина аналитичари предвидуваат уште падови, пишува „WBPonline“. Околу 9:37 часот американската лесна сурова нафта се тргуваше со пад од 2,53% до 30,62 долари за барел, а европскиот репер Брент – со 1,69% пад до 31,05 долари за барел. Претходно во сесијата „WTI“ поевтини до најниско ниво од декември 2003 година, а Бредот – до најниска вредност од април 2004 година. Цените сепак така и не падна под 30 долари за барел. Подоцна денеска ќе бидат објавени податоци на Американскиот нафтен институт за резервите во САД, а најважниот извештај на владината Администрација за енергетски информации излегува во среда. „Големи распродажби на суровината изгледа ќе продолжат во краток рок, додека на пазарот не се најде нова рамнотежа“, велат од австралиската банка „ANZ“. Аналитичарите од „Morgan Stanley“ се сигурни дека цена од 20 долари за барел може да биде наскоро реалност, и се приклучуваат кон прогнозата на ...
| | веќе видена | слични

Ова според поевтинувањето се новите цени на горивата: Еуросупер БС-95 се продава за 61 денари за литар Еуросупер БС-98 чини 63 денари за литар, Еуродизел (д-е v) изнесува 42,50 денари. Екстра лесното масло за домаќинство се продава за 3,5 денари за литар. Мазутот М-1 нс чини 15,324 денари за килограм.
| | веќе видена | слични

Со одлука на Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ), од денес бензините и екстра лесното масло за домаќинство се поевтини за половина денар за литар, а дизелот за еден денар. Новата цена на Еуросупер БС-95 изнесува 61 денар за литар, а на Еуросупер БС-98 63 денари за литар. Новата цена на Еуродизел (Д-Е V) изнесува 42,50 денари, a екстра лесното масло за домаќинство е поевтино за 0,5 денари и чини 31,5 денари за литар. Цената на мазутот М-1 НС е намалена за 0,645 денари за килограм и изнесува 15,324 денари. Според Регулаторната комисија за енергетика, новата цена на горивата е утврдена врз основа на движењата на цената на суровата нафта на светскиот пазар и курсот на денарот во однос на доларот во изминатите 14 дена.
| | веќе видена | слични

Цената за 1 литар сирова нафта изнесува приближно 0,21 долари, односно 11,91 денари. И таа не престанува да паѓа. По падот од 27% во 2015 година, цената за барел паднала дополнителни 12% од почетокот на годината. Во моментот на анализата на платформите на „Admiral markets“ таа изнесувала 33,42 долари. Земајќи предвид дека барелот содржи 159 литри, излегува дека цената за 1 литар нафта изнесува 0,21 долари, односно 11,91 денари. Што се случува со нафтата? Главната причина за ненадејниот пад на цената на нафтата е пресвртот во политиката на Саудиска Арабија, која повеќе не сака да го намалува производството кога цената на нафтата е ниска. Новата цел на Саудиска Арабија е да го уништи производството во другите земји за да го задржи високиот удел во вкупното глобално производство на нафта со која доаѓа и големото влијание на цената на подолг рок. Но планот не се одвива онака како што Саудиска Арабија замислила. Производството во другите земји не паѓа доволно брзо, па пазарот и понатаму е презаситен со нафта. ...
| | веќе видена | слични
23 копии

Бензините од ноќеска на полноќ ќе поевтинат за 0,5, а дизелот за еден денари, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика. Литар ЕУРОСУПЕР БС-95 ќе се продава за 61, а ЕУРОСУПЕР БС-98 за 63 денари. Новата цена на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) ќе изнесува 42,50 денари. Екстра лесното масло за домаќинство поевтинува за 0,5 денари и ќе чини 31,5 денари за литар. Цената на мазутот М-1 НС се намалува за 0,645 денари за килограм и ќе изнесува 15,324 денари. Регулаторната комисија за енергетика ја утврди новата цена на горивата врз основа на движењата на цената на суровата нафта на светскиот пазар и курсот на денарот во однос на доларот во изминатите 14 дена.
| | веќе видена | слични
5 копии

Бензините и Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) ќе поевтинат за половина денар за литар, а дизелот за еден денари, одлучи денеска РКЕ. Новата цена на Еуросупер БС-95 ќе изнесува 61 денар за литар, а на Еуросупер БС-98 ќе биде 63 денари за литар. Новата цена на Еуродизел (Д-Е V) ќе изнесува 42,50 денари, a Екстра лесното масло за домаќинство ќе чини 31,5 денари за литар. Цената на мазутот М-1 НС се намалува за 0,645 денари за килограм и ќе изнесува 15,324 денари.
| | веќе видена | слични
10 копии

Малопродажната цена на бензините и на екстра лесното масло за домаќинство за намалуваат за половина денар, додека дизелот поевтинува за денар, објави во понеделникот Регулаторната комисија за енергетика. Согласно одлуката, новата цена на литар еуросупер БС-95 изнесува 61 денар, додека литар еуросупер БС-98 ќе се продава по цена од 63 денари. За литар еуродизел ќе треба да се издвојат 42,5 денари, додека новата цена на екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) изнесува 31,5 денари за еден литар. Малопродажната цена на мазутот М-1 НС се намалува за 0,645 денари за килограм, и со тоа цената на М-1 НС изнесува 15,324 ден/кг. Просечната цена на сурова нафта на светскиот пазар во изминатиот период изнесуваше 35,301 долари за барел и е за 3,99 отсто пониска од просечната цена на сурова нафтапо која беа формирани тековните цени на нафтените деривати. Курсот на денарот во однос на доларот во изминатиот 14-то дневен период е за 0,136 отсто понизок од курсот на доларот по кој беа формирани цените. Референтните цени на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Домашните претпријатија цените ги ревидираат само кога треба да поскапат, а не и сега кога поради намалените цени на нафтата, евентуално треба да ги поефтинат, сметаат дел од економистите. Според одлуката на Регулаторната комисија за енергетика, од ноќеска за половина денар повторно поефтинува бензинот, а за еден денар помалку ќе се точи и нафтата. Литар Еуросупер БС – 95 ќе чини 61 денар, а ЕУРОСУПЕР БС-98, 63 денари. Дизелот ќе се продава за 42,50 денари. Овие цени се најниски во последните неколку години. Но, од Стопанската комора на Северозападна Македонија укажуваат дека граѓаните не треба да очекуваат и пониски цени на другите производи или услуги. „Јас велам нема да има во краток рок, нема да има големо влијание во намалување на цената на производството или и на намалување на финалните продукти кои ќе дојдат до потрошувачот…“, рече Фатмир Бутиќи – Стопанска комора на Северозападна Македонија. Од Стопанската комора на Македонија пак, велат дека со актуелните пониски трошоци на горивото, дел од ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Лидерската средба во скратен формат, во состав на претседателите на СДСМ, ДУИ, ВМРО-ДПМНЕ и едно од крилата на Беса, Зоран Заев, Али Ахмети, Христијан Мицкоски ...
сите 275 | | | веќе видена

Кристијано Роналдо ја прифати спогодбата, за затајување на данок во Шпанија доби две години условна затворска казна, а на Шпанија ќе и искешира 13,5 милиони ...
сите 229 | | | веќе видена

Тајландската воена влада сака да контролира како филмовите ќе го прикажуваат искушението на младите фудбалери и нивното херојско спасување од поплавената ...
сите 110 | | | веќе видена

Судија на претходна постапка при Основен суд Скопје еден-Скопје постапувајќи по предлог на ОЈО Скопје за определување мерка притвор за осомничените Б.Б и С.Д ...
сите 97 | | | веќе видена

По четиричасовната средба на лидерите на четирите најголеми парти од која тие излегоа без да откријат многу детали, денеска ВМРО-ДПМНЕ соопшти дека останува ...
сите 148 | | | веќе видена

Мицкоски и армијата тролови на ВМРО-ДПМНЕ ѝ се „пожалија“ на јавноста дека Заев и Шекеринска дошле неподготвени на Лидерската средба. Што може да значи тоа, ...
сите 34 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Кој добива, а кој губи од евтината нафта

Од:
До кого (е-маил):
Порака: