Замина творецот на Душко Долгоушко

На 14 декември светот го напушти Боб Гивенс, ветеран аниматор и креатор на Душко Долгоушко. Имаше 99 години. Американецот Гивенс, кој учествувал во креирање на легендарните ликови Душко Долгоушко и несреќниот ловец Елмер Фад, починал од акутна респираторна инсуфициенција. Информацијата ја соопштила неговата ќерка Маријана Гивенс. Боб почнал да работи за „Волт Дизни“ веднаш штом завршил средно училиште, а подоцна се придружил на „Ворнер брос“, како и на „Хана-Барбера“. Неговата верзија на Душко Долгоушко дебитира во 1940 година. Меѓу цртаните филмови на кои има работено на илустрирање на сцената во 60-годишната кариера се и „Том и Џери“ и „Попај“.
| | веќе видена | слични

Внуката на Зоран Заев, Ева Заева, заедно со синот на бизнисменот Ванчо Чифлиганец, Душко, уживаат во новогодишните празници. Тие не сакаат премногу да се експонираат, но и не се кријат премногу од очите на јавноста. Според последната фотографија која што ја сподели Душко на иснтаграм веќе на големо јавноста збори дека двојката е во врска. Откако Зоран Заев стана премиер неговата внука Ева, и неговата ќерка Александра се повеќе го привлекуваат вниманието на јавноста, заради фотографиите кои ги споделуваат на социјалните мрежи. Ева ја следат повеќе од 40.000 следбеници.
| | веќе видена | слични

Останато

Кандидатот за претседател, Стево Пендаровски денеска се повлече од учеството во Комитетот за интеграција на Република Северна Македонија во НАТО Алијансата. ...
сите 148 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател на Република Македонија, поддржана од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова оствари средба со граѓаните од Могила, каде зборуваше ...
сите 174 | | | веќе видена

Лидерот на опозицијата во Венецуела Хуан Гуаидо изјави синоќа дека веќе воспоставил контрола врз нафтената корпорација Ситго (Citgo) каде главен акционер е ...
сите 154 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски е убеден во победа на претстојните претседателски избори. Партијата не размислува за бојкот, но вели не ја исклучува ...
сите 154 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Замина творецот на Душко Долгоушко

Од:
До кого (е-маил):
Порака: