Ескалација на протестите против Иловица?

Противниците на активирањето на рудникот Иловица – Штука најавуваат и блокади на граничните премини во соработка со еко-активисти од Бугарија и Грција! „Вечерашниот собир во Домот на културата во Сушица, ќе биде масовен собир против ’рудникот на смртта’ - Иловица. Значи, собир, а не - протест! Настанот го организираме на барање на жителите на Сушица, со цел - нивно информирање за моменталната состојба со постапката околу отворањето на потенцијалниот рудник за злато и бакар Иловица-Штука“, изјави за Гласот на Америка на македонски јазик, граѓанскиот активист Митко Ристоманов, еден од организаторите на собирот. „Нашата иднина зависи нашето залагање за неа!“, е мотото под кое екологистите од југоисточниот регион вечерва организираат масовен собир против отворањето на рудникот „Иловица“, во новоселското село Сушица. Организаторите на настанот, „Еко долина“ од Сушица, еколошката коалиција „Југоисток против рудниците“ и организацијата „Здрава котлина“ од Струмица. ќе ги информираат заинтересираните жители од ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Проектот за бакар „Иловица-Штука“ нема да користи цијанид, и тоа значи дека е целосно безбеден, соопштуваат од „Еуромакс ресоурсис“, од каде во своето соопштение додаваат дека тој се развива според највисоките стандарди за животна средина, и според домашното и според меѓународното законодавство. Сите обвинувања кон проектот се изнесени на паушални основи и не се поткрепени со никакви факти, велат оттаму во своето соопштение, додавајќи дека не само што пректот е целосно безбеден, тој ќе донесе и бенефит за македонската економија. Од „Еуромакс ресоурсис“ посочуваат дека сите оние кои сакаат, можат да извршат увид во целокупната документација на проектот, која е јавно достапна. Имајќи го предвид ставот на локалната заедница, менаџментот на компанијата, посочуваат во соопштението, донел одлука да не го користи цијанидот во постапката, како и суфурната киселина. Рудникот ќе работи согласно еколошките стандарди, повисоки од оние утврдени од ЕУ, без никакво влијание врз земјоделството, додаваат од компанијата.
| | веќе видена | слични
5 копии

Проектот за бакар „Иловица-Штука“ е целосно безбеден и се развива со највисоките стандарди за животна средина, според домашното и меѓународното законодавство. Имајќи го предвид ставот на локалната заедница, менаџментот на компанијата донесе одлука да не го користи цијанидот во постапката, како и суфурната киселина, тврдат од Еуромакс ресурсис.Според нив, тоа е јасна потврда дека определба на компанијата е проектот да се развива со поддршка на локалната заедница, а сите обвинувања се изнесени на паушални основи и не се поткрепени со никакви факти.„Рудникот ќе работи согласно еколошките стандарди, повисоки од оние утврдени од ЕУ, без никакво влијание врз земјоделството. Еуромакс спроведе транспарентно и сеопфатно вклучување на заедницата и засегнатите страни во текот на изминатите четири години и тоа е темелно документирано во Студијата за влијанието врз животната средина. Со отстранувањето на цијанидот од процесот за обработка на рудата, примарниот производ на проектот „Иловица-Штука” сега ќе биде бакар“, ...
| | веќе видена | слични

Средби со жители, официјални дописи, но и можност за радикализација на активностите како блокади и граѓанска непослушност, најавуваат активистите кои не сакаат изградба на рудникот за злато Иловица Штука во струмичко. Иако пред избори сегашната власт ветуваше дека нема да има нови рудници во Југоисточна Македонија, сега тактизираат со изградбата Иловица Штука. Митко Ристоманов, од еколошкото Здружение „Еко долина“, во Ново Село, во интервјуто за Радио МОФ зборува за опасностите од рудникот, моменталната состојба со постапката, но и нивните идни активности ако власта си го погази даденото ветување. Синоќа имавте средба со жителите на Сушица, во областа каде е најавена изградбата на Иловица – Штука. Каков е интересот на локалното население и колку тие се навистина запознаени со изградбата на новиот рудник? Благодарение на нашата кампања во пресрет на локалните референдуми од есента минатата година, кога одевме буквално од куќа на куќа во секое населено место, како и благодарение на нашите активности кои следеа ...
| | веќе видена | слични

Останато

Не се претставив како жртва, јас бев жртва. Со целокупниот процес и изнуда што беше правен од страна на оваа злосторничка група, предводена од Бојан Јовановски ...
сите 633 | | | веќе видена

Иако работата е завршена околу членот 11 од Законот за помилување, во емисијата „Вин Вин“ на Телма телевизија пратеникот Антонијо Милошоски истакна дека ...
сите 644 | | | веќе видена

По масовниот протест од минатата недела, членови и поддржувачи на локалната иницијатива Fridays for future и овој петок се собраа да продискутираат за ...
сите 93 | | | веќе видена

Синоќа во 20,26 часот било пријавено дека во Битола, на улицата “Никола Тесла“ патничко моторно возило “БМВ“ со битолски регистарски ознаки управувано од ...
сите 92 | | | веќе видена

Лицемерието на СДСМ нема крај. Денеска ќе ви презентираме еклатантен случај како се фатени живи во креирање лажни вести и чистото лицемерие и политиканство на ...
сите 58 | | | веќе видена

– Каде завршила ташната Луј Витон со 1.5 милиони евра!? – Дали со парите од Рекет е финансирана кампањата на СДСМ и Стево Пендаровски!? – Колку бизнисмени биле ...
сите 180 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ескалација на протестите против Иловица?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: