ВРЕМЕ ЗА СТАРТ НА БИТКИТЕ: Македонија денеска дебитира на ЕП


Младите фудбалери од 20:45 часот го играат првиот меч на шампионатот во Полска, а противник е селекцијата на Шпанија Со натпреварите меѓу Шведска - Англија (0:0) и Полска - Словачка
| | веќе видена | слични

Фудбалската репрезентација ан Англија до 21 година успеа да се пласира во полуфиналето на ЕП во Полска откако синоќа во Киелце го победи домаќинот Полска со 3:0 и со тоа го освои првото место во групата А. Во исчекување на резултатите од другите групи ќе биде Словачка која со 3:0 ја победи Шведска (првак на претходниот шампионат). Словачка е на втората позиција во групата. Табела: Англија 7 бодови, Словачка 6, Шведска 2, Полска 1. Пласман во полуфиналето ќе обезбедат трите првопласирани селекции од групите и најдобрата второпласирана селекција. Вечерва од 20:45 часот се играат дуелите од Б група: Македонија - Португалија и Шпанија - Србија. Утре завршува првата фаза од натпреварувањето со дуелите од Ц групата: Италија - Германија и Чешка - Данска.
| | веќе видена | слични

Македонија | „Трите Лава“ со триумф од 3-0 над домаќинот Полска обезбедија полуфинале на Европското првенство за играчи до 21 година, Словачка славеше над Шведска и ја отпиша Македонија... Англија со победа од 3-0 над домаќинот Полска се пласираше помеѓу четирите најдобри на Европското првенство за играчи до 21 година. „Трите Лава“ беа далеку подобар противник и лесно забележаа убедлив триумф. Резултатот го отвори Греј по само шест минути игра. Англија имаше уште неколку добри шанси за на пауза да замине со повисока предност, но голманот на Полска со одлични интервенции ја сочува сопствената мрежа. Сепак, квалитетот дојде до израз во вториот дел, па Марфи по една брза контра зголеми на 2-0, а Бејкер од пенал во 82. минута ги постави конечните 3-0. На вториот натпревар од Групата А, Словачка исто така со 3-0 славеше над Шведска. Словачка има шест бода, па Македонија сега нема никакви шанси за полуфинале и утрешниот дуел со Португалија ќе биде последен за избраниците на Боби Милевски во Полска. Извор: ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Словаците го совладаа бранителот на трофејот Шведска со головите на Мартин Криен, Јарослав Михалик, Лубомир Сатка во 73. минута. По овој резултат Словачка е со шанси да биде најдобро пласирана втора репрезентација и да игра во полуфиналето. Триумфот на Англија над домашната селекција и го обезбедија Демараи Греј, Џејкоб Марфи и Луис Бејкер од пенал. Табела: Англија 7 бода, Словачка 6, Шведска 2, Полска 1. 
| | веќе видена | слични
5 копии

Идентични победи со по 3:0 забележаа репрезентациите на Англија над домаќинот Полска и на Словачка против Шведска синоќа во 3.коло од Европското фудбалско првенство за играчи до 21 година. Словаците го совладаа бранителот на трофејот Шведска со головите на Мартин Криен, Јарослав Михалик, Лубомир Сатка во 73. минута. По овој резултат Словачка е со шанси да биде најдобро пласирана втора репрезентација и да игра во полуфиналето. Триумфот на Англија над домашната селекција и го обезбедија Демараи Греј, Џејкоб Марфи и Луис Бејкер од пенал. Табела: Англија 7 бода, Словачка 6, Шведска 2, Полска 1.
| | веќе видена | слични

Младата репрезентација на Англија е вториот полуфиналист на Европското првенство во Полска, по победата од 3:0, вечерва против домаќинот Полска. Словаците го декласираа актуелниот европски првак Шведска со истиот резултат и ги испратија „Трите круни" дома. Секако без круната европски првак од шампионатот во Чешка пред две години. Англија со головите на Греј, на Марфи и на Бекер од пенал лесно ги совладаа Полјаците, кои разочараа и се последни во А групата. Англија со 7 бода е прва и и се приклучи на Шпанија како сигурен полуфиналист. На добар пат е и Словачка со 6 бода, но тие мора да ги чекаат исходите од последното коло во преостанатите две групи, утре и задутре за да се пласираат како најдобра второпласирана селекција. Сметките евентуално можат да им ги расипат Португалците, ако ја победат Македонија со 3 или повеќе голови разлика и Германија, Италија, или Чешка. Македонија по победата на Словачка против Шведска нема ни ту теоретски шанси за полуфинале.
| | веќе видена | слични

Вечерва се комплетираше и последното трето коло во групата А на Европското првенство за играчи до 21. година. Англија со убедливи 3:0 го совлада домаќинот Полска кој потполно ги разочара своите навивачи на овој шампионат. Стрелци на головите беа Греј, Марфи и Бејкер од пенал во 82. минута од средбата на „Колпортер“ Арената во Киелце. На вториот меч Словаците практично ги елиминираа Швеѓаните славејќи со 3:0 со погодоците на Хриен во петтата, Михаил во 22. и Сатка во 73. минута после асистенцијата на Беро. Англија е нов полуфиналист на континенталниот собир, а Словачка ги одржува засега шансите да биде како најдобропласирана од сите групи за учество во завршните борби. Европско првенство 2017 Полска (У21) Група А, последно 3. коло (резултати): Словачка-Шведска 3:0 Англија-Полска 3:0 Конечна табела: 1.Англија 7 бодови 2.Словачка 6 3.Шведска 2 4.Полска 1 Мини-табела за најдобро второпласирана репрезентација на ЕП: 1.Словачка 6 бодови (6:3, гол-разлика) 2.Португалија 3 бодови (3:3, гол-разлика) 3.Чешка 3 бодови ...
| | веќе видена | слични

Словачка со победа од 3-0 над Шведска стигна до шест бода, па „Црвено-жолтите" повеќе немаат ниту теоретски шанси за пласман во полуфиналетоУтрешниот натпревар против Португалија ќе биде последен за избраниците на Боби Милевски на Европското првенство за играчи до 21 година.Вечерва, Словачка со 3-0 славеше над Шведска и стигна до шест бода, па Македонија повеќе нема ниту теоретски шанси за пласман во полуфиналето.„Црвено жолтите“ дебито на континенталното натпреварување можеби ќе го завршат уште во групата, но Македонија се прикажа во извонредно светло во Полска.
| | веќе видена | слични

Maкедонија ги загуби сите шанси за пласман во полуфинато на ЕП во Полска за млади фудбалери и пред дуелот со Португалија, кој е закажан за утре, по денешните победи на Англија и Словачка. Националниот фудбалски тим на Англија до 21 година се пласираше во 1/2-финалето на Европското првенство за младинци. Тоа стана факт, откако “Гордиот Албион” го надигра со 3:0 домаќинот Полска во последниот натпревар од групата “А”. Со оваа победа тие си го обезбедија првото место во групата и веќе го чекаат ривалот во полуфиналето. Прецизни за успехот на Англија беа Демарај Греј во 6-тата, Џејкоб Марфи во 69-тата минута и Луис Бејкер од пенал во 83-тата минута. Така тимот собра предност од 7 поени и ја претекне Словачка во битката за првата позиција. Во меѓувреме, во другиот натпревар од групата Словачка забележа успех со 3:0 над Шведска со погодоци на Чирен во 5-та, Михалик во 22-та и Шатка во 73-тата минута. Тоа му обезбеди на тимот 2 место, како сега играчите на Словачка ќе треба да се надеваат дека ќе дојдат до ...
| | веќе видена | слични

Селекцијата на Англија прва обезбеди настап помеѓу четирите најдобри на Европското првенство за играчи до 21 година, „Трите Лава" со 3-0 славеа над домаќинот ПолскаРазвршницата од Групата А го даде првиот патник во полуфиналето.Англија со победа од 3-0 над домаќинот Полска се пласираше помеѓу четирите најдобри на Европското првенство за играчи до 21 година.„Трите Лава“ беа далеку подобар противник и лесно забележаа убедлив триумф.Резултатот го отвори Греј по само шест минути игра. Англија имаше уште неколку добри шанси за на пауза да замине со повисока предност, но голманот на Полска со одлични интервенции ја сочува сопствената мрежа.Сепак, квалитетот дојде до израз во вториот дел, па Марфи по една брза контра зголеми на 2-0, а Бејкер од пенал во 82. минута ги постави конечните 3-0.На вториот натпревар од Групата А, Словачка исто така со 3-0 славеше над Шведска.Словачка има шест бода и сега ќе го чека расплетот од другите две групи за да види дали како најдобро второпласирана репрезентација ќе игра во ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Влада на Тереза Меј сé уште работи на прашањето што да побара од Европската унија со цел да ја реши загриженоста на пратениците во врска со планот за ...
сите 424 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 364 | | | веќе видена

Поранешниот министер за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, денеска изјави дека ќе го тужи својот некогашен колега од владата на Ципрас, ексминистерот ...
сите 26 | | | веќе видена

Грчкиот парламент се очекува во вечерните четврточни часови да го ратификува Преспанскиот договор со Македонија за решавање на деценискиот спор за името на ...
сите 88 | | | веќе видена

Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози, информираат од Авто-мото сојузот на Македонија и додаваат дека засега забележани се врнежи од ...
сите 122 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ВРЕМЕ ЗА СТАРТ НА БИТКИТЕ: Македонија денеска дебитира на ЕП

Од:
До кого (е-маил):
Порака: