Почнува „Пивофест“

Денеска почнува 9-от Фестивал на пивото вo Прилеп. На површина од 4.000 метри квадратни се поставени штандовите, кои посетителите ќе ги пречекаат со пиво и скара. Годинава се очекува оваа манифестација да ја посетат илјадници гости од земјава и од странство. Градските власти информираат дека хотелските капацитети и приватното сместување во градот се пополнети и дека безбедноста е на високо ниво. Обезбедени се паркинг места и се апелира прилепчани да не паркираат во централното подрачје. „Прилеп е комплетно спремен за отпочнување на 9-от фестивал на пиво „Пиво фест“ Прилеп 2011. година. Спремни сме да ги пречекаме сите гости кои ќе бидат присутни овие неколку дена, додека трае Фестивалот. Спремни сме да понудиме максимална забава, максимална безбедност во сообраќајот, до јавниот ред и мир, хигиена на највисоко ниво како град и се она што е пропратно со вакви големи фестивали - Спремни сме да го направиме најубавиот, најорганизираниот и најмасовниот фестивал во Македонија и на Балканот“, изјави Марјан ...
| | веќе видена | слични

На првата вечер од манифестацијата се испиени речиси 29 тони пиво, а изедени се 12 тони скара. Слободните процени на организаторите се дека во четвртокот на „Пиво-фест“ дошле околу 30 илјади посетители Честа на македонската музичка сцена ја бранеше „Фолтин “ Сите патишта од вчера водат во градот под Марковите кули. Голем број македонски граѓани допатуваа и со воз, само да присуствуваат на прилепскиот фестивал на пивото. А пивската треска почна еуфорично. Се пие пиво, се мези скара, а музика ечи од сите страни. На бината настапуваат групи од Македонија и од странство, а меѓу масите шетаат музичари што на посетителите им свират на увце. Деветтиот прилепски „Пиво-фест“ почна со концертот на словенечката група „Ред фајв поинт стар“, по што следуваа атрактивните и моќни Французи „Џоук“. Честа на македонската музичка сцена ја бранеа „Фолтин“ и „Суперхикс“. Од општината велат дека првата вечер поминала одлично. Испиени се речиси 29 тони пиво, а изедени се 12 тони скара. Слободните процени на организаторите се ...
| | веќе видена | слични

На првата фестивалска вечер забележана рекордна посетеност на „Пивофест 2011” во Прилеп. Над 30-те илјади посетители, само првата вечер кога се забавуваа со словенечката група „Ред фајв поинт стар„, француската „Џоук“како и домашните „Фолтин“ и „Суперхикс“, испија 29 тони пиво, а се изедоа 12 тони скара. Со ваков старт, организаторите веруваат дека ќе се исполнат очекувањата и ќе биде урнат ланскиот рекорд кога вкупно за четирите фестивалски дена се испија околу 239 тони пиво и изедоа околу 123 тони скара. -Според првичните проценки, само синоќа фестивалот на пивото и скарата го посетиле близу 30.000 пивопијци и вљубеници во добрата забава, што не било случај во изминатите девет години - рече Кате Китанов, портпарол на ЛС Прилеп на денешната прес конференција. Организаторите се задоволни дека фестивалот на пивото и скарата се одвива во прекрасна атмосфера без инциденти. - Доминираше забавата и високата фестивалска атмосфера и расположение на сите посетители. Се потврдува дека Фестивалот е бренд со добра ...
| | веќе видена | слични

Во Прилеп во текот на ноќта се испиле 29 тони пиво и се изеле 12 тони месо на скара. Близу 40 илјади луѓе уживале во ладното пиво и позните прилепски специјалитети на скара, но и... Во Прилеп во текот на ноќта се испиле 29 тони пиво и се изеле 12 тони месо на скара. Близу 40 илјади луѓе уживале во ладното пиво и позните прилепски специјалитети на скара, но и во другите забавни содржини што ги нуди традуционалниот Фестивал на пивото.
| | веќе видена | слични

Првиот фестивалски ден од годинашниот “Пивофест 2011”, само ги потврди очекувањата на организаторот, дека соборувањето на ланскиот рекорд во посетеност, е реалност. Според првичните проценки, само синоќа Фестивалот на пивото и скарата го посетиле над 30.000 пивопијци и вљубеници во добрата забава, што не било случај во изминатите девет години. Во беспрекорен ред и апсолутно фестивалска атмосфера во која доминираа забавата и високиот набој на пријатно расположение, измина првата фестивалска вечер од годинашниот “Пивофест 2011”. Градот под Марковите Кули, уште еднаш докажа дека е врвен мајстор во организирањето вакви масовни манифестации при што само синоќа Фестивалот го посетија над 30.000 посетители, што досега не се случило во изминатите осум изданија. Градоначалникот Марјан Рисетски, смета дека синоќешната масовност, само потврдува дека Прилеп е неприкосновен рекордер во многу работи. Кулминацијата на годинашниот “Пивофест 2011”, како што веќе е познато се очекува за викендов, кога настапуваат Харис ...
| | веќе видена | слични

Сподели Најуспешен прв ден во 9-годишната историја на организирање на Фестивалот на пивото и скарата Пивофест во Прилеп. Организаторите на денешната средба со новинарите излегоа со првите неофицијални бројки кои најавуваат рушење на рекордите: -30.000-40.000 посетители присуствуваа синоќа на првата вечер на Пивофестот при што се испија 29 тони пиво и се изедоа околу 12 тони скара. Денес и наредните два дена ќе бидат срушени сите рекорди кои ги поставивме на претходниот Пивофест, рекоа портпаролот на Општина Прилеп Кате Китанов и Градоначалникот Марјан Ристески Синоќа посетителите, меѓу кои имаше и доста нашинци од странство кои годишниот одмор го користат во татковината, пријатно изненадени и со пофални зборови за Пивофестот. Прилепчани пак горди на манифестацијата: -Прекрасно. Многу добро е. В година можеби пак ќе дојдеме тука. Интересно е, има многу луѓе. Супер, супер. Многу убаво, супер е. Прв пат сум тука и многу е добро. Нека си продолжи традицијата. Ова е европска манифестација. Една од најдобрите во ...
| | веќе видена | слични

Со ладно пиво,вкусна скара и многу музика синоќа започна годинашниот Пиво фест 2011 во Прилеп. Во топ атмосфера мина првата вечер.33-те шанкови од дваесетина пиварници од земјава и странство беа полни со прилепчани, со гости од соседните градови, но и од Белгија, Холандија и од Австралија. Првите гости со организираниот железнички превоз стигнаа. Денеска хотелските капацитети во Прилеп, Битола и Крушево исполнети се до последно место. Единствена можност за повеќедневен престој е кампот во Паркот на револуцијата. Традиционалната туристичко угостителска манифестација Пиво фест чии генерален медиумски покровител е Канал 5 продолжува и вечерва. Кулминација ќе достигне утре и в недела со Харис Џиновиќ, Здравко Чолиќ, Ламбе Алабаковски, Гоце Арнаудов, Благица Павловска, Елена Велеска, Елена Ристеска и многу други поп и рок групи. /З.М.
| | веќе видена | слични
2 копии

На деветтиот по ред "Пивофест" се очекува во наредните четири дена посетеност од повеќе од 300 илјади луѓе. Доколку се направи груба проценка и секој посетител потроши по минимум 100 денари, фестивалот на градот ќе му донесе заработка од најмалку 30 милиони денари. Посетителите ќе имаат можност да вкусат 20 различни врсти на домашно и странско пиво, по цена од 30 денари за чаша точено пиво, додека најскапото е околу 100 денари. „Оваа година очекуваме повеќе од 300 илјади посетители и да се надмине рекордот во пиење пиво од 320 тони, кои беа испиени минатата година“, рече Кате Китанов од односи со јавност во општина Прилеп. На денешното отварање ќе настапат домашните музички групи “Фолтин“ и “Суперхикс“ и групи од Франција и Словенија. За утре се најавени "Ван Гог", а во сабота ќе настапи Гоце Арнаудов и Харис Џиновиќ. На просторот од околу пет илјади квадратни метри фестивалот ќе го затвори пејачот Здравко Чолиќ. Од Пивара Скопје велат дека секоја година потрошувачката на пиво се ...
| | веќе видена | слични

Прилепчани по деветти пат ја имаат честа да бидат домаќини на традиционалиот прилепски Пиво фест. Според кажувањата на домаќините од година в година расте бројот на посетители, но и на испиено пиво, од 10 до 15 проценти. Минатата година се испија 320 тони пиво, а беа изедени 186 тони скара. Оваа година домаќините очекуваат да биде надминат овој бројка и да го срушат рекордот на испиено пиво. - Се надеваме дека оваа година ќе го надминеме нашиот рекорд од 320 тони испиено пиво. Минатата година имавме 300.000 посетители, оваа година очекувањата се поголеми - вели Кате Китанова, портпаролка на Град Прилеп, организаторот на Пиво фест. На деветтото издание на традиционалната манифестација Пиво фест на 32 штанда и на околу 5.000 квадратни метри ќе бидат понудени дваесетина домашни и странски пива. Во градот е обезбеден паркинг-простор за околу 20.000 возила и огромен простор за кампување. - Првите кампери, кои се од Белгија, веќе се пристигнати уште во понеделникот, а според најавувањата очекуваме уште многу да ...
| | веќе видена | слични

Започна деветиот фестивал на пивото и скарата во Прилеп. Се разгореа скарите, започна точењето на пивото. Пивската журка ќе кулминира со врвната музичка забава. Први на сцената вечерва во Прилеп пивската журка ја започнаа словенечките гости бендот „Ред фајв поинт стар“ за по нив да настапат Французите „Џоук“ и нашите бендови „Фолтин“ и „Суперхикс“. Се очекуваат над 300.000 гости кои ќе се насладуваат со Скопско, Прилепско, Лашко, Никшичко, Пауллагер, Мемфис, Калсберг, Каменица, Туборг, Хајнекен. Се јаде и вкусна скара. Прилеп очекува и економски ефект од одржувањето на „Пиво фест“. - Мината година, за време на четирите дена додека траеше фестивалот на пивото, Прилеп го посетија повеќе од 300.000 посетители кои испија околу 239 тони пиво и изедоа околу 123 тони скара, а во градот влегоа околу 25.000 моторни возила. Ако се претпостави дека секој посетител потрошил барем едно евро, финансискиот ефект од одржувањето на годинешниов „Пиво фест“ ќе биде далеку поголем зошто се очекува и поголема посетеност заради ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Британската премиерка Тереза ​​Меј изјави дека обидите на некои пратеници да го одложат излегувањето на земјата од ЕУ, користејќи парламентарни процедури, не ...
сите 188 | | | веќе видена

Претпладне ќе има врнежи од дожд и снег и на пониските места, а ќе бидат пообилни во источните делови. Попладне облачноста делумно ќе се намали и врнежите ...
сите 184 | | | веќе видена

Грчкиот парламент денеска ја почна дебатата за Договорот од Преспа, со кој треба да се стави крај на 27-годишниот спор за името помеѓу Грција и Македонија и ...
сите 64 | | | веќе видена

Укината е забраната за сообраќај за тешки товарни возила на патниот правец Струга – граничен премин Ќафасан. Од ЈП Македонија пат информираат дека забраната е ...
сите 225 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 127 | | | веќе видена

Во Мала Преспа традиционално сите села фpлаат крcт во Преспанското Езеро. Ниту студенoто време ниту, пак, уште поcтудената вода не ги спречи повеќето верници ...
сите 202 | | | веќе видена

Секс скандалот меѓу Јелена Карлеуша и Огњен Врањеш никако не стивнува, но во меѓувреме не стивнуваат и новите имиња од српската сцена со кои што Оњен имал ...
сите 101 | | | веќе видена

Лидерот на Нова Демократија Киријакос Мицотакис се откажа од барањето за гласање недоверба на владата на Ципрас. Партијата најавуваше дека на секој начин ќе се ...
сите 117 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Почнува „Пивофест“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: