ОН воведе санкции, Гадафи дели оружје

Либискиот лидер Моамер Гадафи им подели оружје на приврзаниците, постави контролни пунктови и изведе воени патроли на улиците на главниот град Триполи. Особено напнато е во источниот дел на градот каде што луѓето направија блокади од бетонски блокови, за да ги спречат младите со автоматско оружје и џипови да влезат во нивниот дел на градот, каде што има најинтензивни протести. Поради напнатата ситуација, Советот за безбедност на ОН едногласно усвои резолуција со која се замрзнува имотот на Гадафи и на петте негови деца, а на Либија и се воведува ембарго на увоз и извоз на оружје. Околу 100.000 бегалци, главно Египќани и Тунижани, поминале од Либија во соседните земји, каде што Високиот комесаријат за бегалци на ОН се обидува да им помогне. Поранешниот либиски министер за правда, Мустафа Абдел Џалил, кој премина на страната на востаниците, најави формирање преодна влада, чија задача би била да подготви привремени избори.
| | веќе видена | слични

EУ во понеделникот (28-ми февруари) одобри ембарго на оружјето, забрана на визите и други санкции за Либија. [Ројтерс] ЕУ во понеделникот (28-ми февруари) одобри одлука за воведување дополнителни санкции врз режимот на Либија, кој е во распаѓање, настрана од оние одобрени од Советот за безбедност на ОН два дена претходно. Воведувајќи забрана за снабдување со оружје, муниција и слични материјали врз оваа северноафриканска држава, како што предвидува резолуцијата на Советот за безбедност во саботата, блокот од 27 држави, исто така, „забрани трговија со Либија на опрема која може да се искористи за внатрешна репресија“. Мерката беше одобрена за време на состанокот на Советот за транспорт, телекомуникации и енергија на Унијата во Брисел во понеделникот, како дел од зголемениот меѓународен притисок врз полковник Муамер Гадафи да се откаже и да го прекине крвопролевањето во земјата. Донесувајќи ја забраната за патување на ОН за 16 либиски државјани -- вклучително и Гадафи, членовите на неговото семејство и ...
| | веќе видена | слични

Русија е против плановите на европски и американски дипломати за воспоставување забранета зона за летови над Либија, што се предлага како евентуални воздушни напади врз цивили. Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров, кој е во посета на Женева одби да го поддржи предлогот за создавање зона забрана за летови и повика на целосно спроведување на резолуцијата на Советот за безбедност на ОН за Триполи. Советот за безбедност на ОН во саботата воведе санкции против Либија, вклучувајќи ембарго за увоз на оружје и забрана за патување на членовите на владата на Моамер Гадафи
| | веќе видена | слични
2 копии

ЕУ наложи ембарго за оружје против Либија, замрзна сметки и наложи визна забрана за Моамер Гадафи и за 25 лица од неговото блиско опкружување. Таквиот опфат на санкциите на ЕУ ги надмина оние усвоени од Советот за безбедност на ОН. - Забрани за патување, замрзнување на банкарски сметки, забрана за продажба на оружје и други стоки, кои може да се користат за репресивни мерки - тие санкции беа усвоени едногласно од постојаните претставници на 27-те земји од ЕУ на средба во Брисел, изјави европски дипломат. Списокот на лицата, за кои важи замрзнувањето на сметките и забраните за патувања, е подолг од оној на ОН, додаде дипломатот. Усвоените санкции од ЕУ ги засилуваат оние на ОН. Се очекува тие да бидат официјално утврдени подоцна денеска од Европскиот совет.
| | веќе видена | слични
3 копии

Европската унија (ЕУ) денеска одлучи да воведе ембарго за продажба на оружје кон Либија, да забрани издавање на визи и да го замрзне имотот на либискиот лидер Моамер ел-Гадафи и на уште 25 негови најблиски соработници и членови на семејството Со воведувањето на ембаргото ЕУ сака дополнително да ги засили санкциите кои во саботата на Либија и ги воведе Советот за безбедност на Обединетите нации. „Забрана за патувања, замрзнување на банкарски сметки, забрана за продажба на оружје и предмети кои можат да послужат за репресија“, се едногласно усвоени на состанокот на амбасадорите на 27-те земји членки на ЕУ во Брисел, изјави неименуван дипломат. Списокот на лица кои се опфатени со овие мерки е поголем од списокот на ОН, изјавил дипломатот. Мерките официјално треба да бодат одобрени во текот на денот, кога во Брисел ќе се одржи министерскиот состанок. Се очекува дека овие мерки на ЕУ ќе стапат веднаш на сила.
| | веќе видена | слични

Во расправата во британскиот Парламент посветена на сегашната ситуација во Либија, Камерон повика на потребата од паѓање на сегашниот либиски режим „за доброто на земјата“ и побара од либискиот лидер Моамер Гадафи веднаш да ја напушти власта. Британскиот премиер Дејвид Камерон денеска изјави дека светот не може да ја толерира употреба на на оружјето во Либија против либискиот народ кој бара „повеќе демократија и промена на режимот“. Британскиот премиер ги поздрави санкциите и меѓународниот притисок кон режимот на Гадафи и прв пат објави дека се работи на план за создавање зона забранета за летови над Либија, каква што пред една деценија беше воведена во Ирак за време на тогашниот режим на Садам Хусеин. За едно вакво решние, како и за евентуални воздушни напаси врз силите на режимот потребна е согласност на Советот за безбедност на Обединетите нации. Русија и Кина претходно најавија дека се против вакво решение и нема да одбрат воздушни напади врз силите лојални на Гадафи. Велика Британија веќе ги блокира ...
| | веќе видена | слични

Европската унија донесе одлука за замрзнување на активите и за забрана за патување на либискиот лидер Моамер Гадафи и за други 25 членови на неговото семејство, јави “Франс Прес“, пренесува Нетпрес. Пакетот од санкции вклучува ембарго за оружје, како и обезбедувањето на специјални средства како на пример созлавец, кои би можеле да се користат против учесниците на протестите во земјата. Според планираното, донесените мерки на ЕУ ќе стапат во сила во следните неколку денови.
| | веќе видена | слични

Останато

Кралот на народната музика Шабан Шаулиќ, кој загина во неделата на 17. февруари, ќе биде погребан на Новите гробишта, а во `11 часот ќе биде одржана ...
сите 244 | | | веќе видена

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека ќе им се исплатата дополнителни финансиски средства на медицинските лица кои останале повеќе од редовното ...
сите 165 | | | веќе видена

“Кога ги започнавме преговорите со ДУИ за нова влада, на првиот состанок Али Ахмети ми кажа дека има две опции : Или да направи коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, или ...
сите 153 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст“ што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 84 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ОН воведе санкции, Гадафи дели оружје

Од:
До кого (е-маил):
Порака: