Меланија контра Доналд Трамп


Американската прва дама се изјасни против праксата на раздвојување на семејствата на мигрантите на границата меѓу САД и Мексико Меланија Трамп, сопругата на американскиот претседател, се вклучи во дискусијата за раздвојувањето семејства на илегални доселеници. „Госпоѓа Трамп мрази кога децата ги одделуваат од нивните родители и се надева дека двата табора во Конгресот конечно ќе можат да се усогласат околу успешна реформа на доселеничката политика“, изјави портпаролката на Меланија, Стефани Грисхем за телевизија ЦиЕнЕн. Американската влада во петокот соопшти дека во рамките на нејзината нова политика на „нулта-толеранција “, само меѓу 19. април и 31. мај од своите родители биле одделени вкупно 1995 деца. Во овој период од мерката биле засегнати 1940 мајки и татковци. Вообичаена пракса е во рамките на кривичната постапка децата да не бидат притворани заедно со своите родители, велат од владата, туку тие се згрижувани во посебни установи или во семејства кои привремено се грижат за нив. Белата куќа не ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Лидерите на Европската унија на самитот во Брисел в четврток ќе се фокусираат на миграцијата, безбедноста и одбраната, како и на економските и финансиските прашања. Како што објавија на интернет страницата на Европскиот совет, лидерите се очекува да разговараат за внатрешната и надворешната димензија на миграциската политика, вклучувајќи ја и реформата на Заедничкиот европски систем за азил (ЦЕАС). Изнаоѓањето европско решение за мигрантите е од клучно значење за политичкиот опстанок на германската канцеларката Ангела Меркел, јавуваат западните медиуми. ЦЕАС поставува заеднички минимални стандарди за третман на баратели на азил, а реформата има за цел да се направи систем поефикасен и отпорен на миграциски притисок, елиминирање на факторите кои се предизвикувачи, како и да се бори против злоупотребата и обезбедување соодветна поддршка на најпогодените земји-членки. Претходно, на самитот во неделата, идејата за проверка на барателите на азил во Европа - во Северна Африка и на Балканот - беше поддржана од ...
| | веќе видена | слични

На европскиот мини самит за миграцијата, наречен и „Самит за спас на Меркел“, лидерите не договорија конкретно решение, иако успеаја да ги приближат ставовите. Германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека, 16 од 18 земји кои учествуваа покажале многу добра волја за несогласувањата во однос на миграцијата. Лидерите не изнесоа многу детали за разговорите и се уште не објавија ниеден конкретен предлог. Тие се согласиле дека надворешните граници на Европа треба да бидат заштитени подобро и дека сите земји треба да го поделат товарот. -Европскиот Совет се уште не понуди сеопфатно решение за проблемот со миграцијата. Затоа од взаемна корист може да бидат билатералните или трилатералните договори. Секаде каде што е можно, сакаме европски решенија. Таму каде што нема да може, сакаме да ги вклучиме тие што сакаат да соработуваат, изјави Меркел. Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека Унијата треба да се позанимава ефикасно со секундарните миграциски текови и да се вложува повеќе во заштитата на ...
| | веќе видена | слични
12 копии

За поранепниот министер за странски инвестиции Веле Самак итниот состанок на Европската Унија за новата криза со мигранти е обид за спас на германската канцеларка Ангела Меркел. Според Самак Меркел се обидува да најде решение за кризата која се очекува набрзо повторно интензивно да го зафати европскиот континтент. Екс министерот тврди дека на состанокот германската канцеларка побарала прифатни центри за мигранти во земјите од Балканскиот полуостров, конкретно Македонија, Албанија и Србија, а за возврат тие да добијат датум за почеток на преговорите со Унијата. Во извештаите на западните агенции не се споменува Македонија туку Албанија и неколку африкански држави а Самак тврди дека земјава не се споменува поради лошиот договор за името. -ЕУ мини-самит за спас на Меркел ради мигранти: Меркел ќе бара азил- центри во Албанија, Македонија, Србија. За возврат почеток на преговори со Албанија, Македонија. Ради деликатноста со геноцидниот договор Македонија не се спомнува јавно, напиша Самак. извор:Експрес.мк
| | веќе видена | слични
2 копии

Неколку лидери на Европската Унија го поддржаа планот за воспоставување приватни центри во северна Африка и на Балканот за мигрантите. Премиерот на Грција, Алексис Ципрас повика на ревизија на европскиот систем за азил со цел товарот кој го создаваат бегалците да биде рамноправно распореден, истовремено спротивставувајќи се со предложеното воспоставување на центри за бегалци од "затворен тип", кој ќе се наоѓа надвор од Е.У. 16 лидери од 28 држави членки на Е.У. кои се одзвале на повикот на претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер да присуствуваат на денешниот мини самит во Брисел, според АП, оствариле "искрени разговори" на овој итен состанок за миграција. Агенцијата наведува дека мини самитот бил заклучен со заедничка цел, додека Европската Унија се подготвува за седница која потенцијално може да биде од животно значење за нејзиното единство, со оглед на тоа дека самитот ќе се одржи во четврток на кој ќе присуствуваат сите членки на Е.У. Германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека на ...
| | веќе видена | слични

Ќе прими ли Македонија за постојано бегалци и мигранти од Блискиот исток и северна Африка, во замена за датум за преговори со ЕУ? Владини претставници во повеќе наврати велат дека нема, но пораките од ЕУ и подготовките на теренот покажуваат дека Македонија дефинитивно е на европската мапа за изградба на бегалски кампови, пишува ТВ Алфа. Тоа го потврди и претседателот на Европскиот парламент Антонио Тајани кој рече дека за ефикасна заштита на европските надворешни граници потребни се центри за баратели на азил надвор од ЕУ, при што нив ги гледа на Балканот, конкретно во Албанија и како што рече, во Северна Македонија. Дека во ЕУ сериозно се работи на идејата за прифатни центри во Македонија и Албанија, тврди и поранешниот министер за странски инвестиции Веле Самак, според кого тие за возврат ќе добијат датум за преговори со унијата, кој сега е ставен под знак прашалник поради противењето на Франција и Холандија. Прифатни центри би никнале и во Србија но не прецизира што Белград би добил како противуслуга, ...
| | веќе видена | слични

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека од другите членки на Европската Унија ќе побара начин како да се постигне „разумно балансирање“ во распределувањето на мигрантите што бараат азил во ЕУ, но дека ќе зборуваат и за заштита на надворешните граници на Унијата со цел намалување на илегалната миграција. - Знаеме дека во Европскиот Совет немаме целосно решение за прашањето на мигрантите. Затоа ќе имаме билатерални и трилатерални договори со кои ќе гледаме како можеме да си помогнеме едни на други, и нема секогаш да чекаме на сите 28 членки, изјави Меркел на почетокот на денешниот самит за мигранцијата што се одржува во Брисел. Меркел го свика самитот откако се соочи со опасност за пад на нејзината Влада поради незадоволството на клучниот коалициски партнер - баварската конзервативна партија ЦСУ - која бара построга контрола на германските граници. Вишеградските земји, Унгарија, Чешка, Полска и Словачка, одбија да присуствуваат на самитот во Брисел стравувајќи дека Меркел ќе ги обнови своите барања до ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Лидерите кои учествуваа на неформалниот мини-самит посветен на миграцијата, порачаа дека успеале да ги приближат делумно ставовите, иако многу малку детали од разговорите изглегоа во јавност и ниеден конкретен предлог сѐ уште не е објавен. -Треба да го подобриме внатрешното фунцкионирање, преку прагматичен пристап, а притоа да не ги негираме нашите принципи, тоа е консензусот од денешната средба, изјави францускиот претседател Емануел Макрон. Макрон истакна дека главниот проблем за ЕУ денеска се „секундардните движења“, односно оние мигранти и бегалци кои се веќе во Шенген зоната, што им овозможува слободно да се движат од една земја во друга. Макрон порача дека ЕУ повеќе не се соочува со бегалски бран како оној од 2015 кога бегалците беа главно од Сирија и повеќето од нив имаа право на азил. Проблемот сега се движењата од централен и источен Медитеран кои носат пред сѐ „економски мигранти“, кои немаат право на азил во ЕУ. -Предизвикот е поврзан за политичкиот притисок на земјите членки и секундарните ...
| | веќе видена | слични

Во ЕУ сериозно се работи на идејата за прифатни центри во Македонија и Албанија, а тие за возврат ќе добијат датум за преговори со унијата, кој сега е ставен под знак прашалник поради противењето на Франција и Холандија. Ќе прими ли Македонија за постојано бегалци и мигранти од Блискиот исток и северна Африка, во замена за датум за преговори со ЕУ? Владини претставници во повеќе наврати велат дека нема, но пораките од ЕУ и подготовките на теренот покажуваат дека Македонија дефинитивно е на европската мапа за изградба на бегалски кампови. Тоа го потврди и претседателот на Европскиот парламент Антонио Тајани кој рече дека за ефикасна заштита на европските надворешни граници потребни се центри за баратели на азил надвор од ЕУ, при што нив ги гледа на Балканот, конкретно во Албанија и како што рече, во Северна Македонија. Дека во ЕУ сериозно се работи на идејата за прифатни центри во Македонија и Албанија, тврди и поранешниот министер за странски инвестиции Веле Самак, ...
| | веќе видена | слични

Лидерите на 16 од 28 земји-членки на ЕУ, кои одговорија на поканата на претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер, вчера во Брисел одржаа мини-самит во обид да се најде „европско решение“ за проблемот со мигрантите. Агенцијата АП наведува дека самитот е заклучен под обландата на заедничка цел додека Европската унија се подготвува за неделата што може да биде од витално значење за нејзиното единство, бидејќи во четврток ќе се одржи самит со учество на сите земји-членки на ЕУ. Поттикнати од договорот со Турција со кој се намали приливот на мигранти во Европа, лидерите на ЕУ сега разгледуваат можност за отворање на центри во Северна Африка- Алжир, Египет, Либија, Мароко, Нигер и Тунис. Според овој план, прифатен центар ќе биде отворен во Албанија. Францускиот претседател Емануел Макрон рече дека ќе работи во тоа со земјите кои не се членки на ЕУ, а преку кои минуваат мигрантите. Макрон ја споменал Либија и другите африкански земји, како и Балканот. Според неговите зборови, приливот на мигранти во ЕУ ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Токму ВМРО-ДПМНЕ беше партијата во чие владеење се дозволи илегалните градби во заштитениот појас на Охрид и охридскиот регион да бидат легализирани и тоа за ...
сите 107 | | | веќе видена

Врховниот лидер на Иран, Ајатола Али Хаменеи, во вторникот изјави дека Иран ќе продолжи да ги намалува своите обврски во рамките на нуклеарниот договор, ...
сите 89 | | | веќе видена

Охрид, 12. јули 2019 (ИНПРЕС) – Засега до општината нема поднесени барања од граѓани за обесштетување, по завчерашното невреме што го зафати Охридскиот регион, ...
сите 142 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 103 | | | веќе видена

Српската јавност на големо го возвишува успехот на светскиот рекет број еден Новак Ѓоковиќ, откако најдобриот тенисер во овој момент во еден епски дуел успеа ...
сите 283 | | | веќе видена

Предвремени парламентарни избори оваа година нема да има, а ако воопшто има, тоа најрано може на почетокот на наредната година, која и онака е изборна. До ...
сите 194 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Меланија контра Доналд Трамп

Од:
До кого (е-маил):
Порака: