Хан: Европската комисија ќе препорача почеток на преговорите со Македонија


19 копии

Европската комисија ќе препорача почеток на пристапните преговори со Македонија и со Албанија, поддржувајќи проширување на Унијата кон Западен Балкан, изјави еврокомесарот за проширување Јоханес Хан. Европската комисија ќе препорача почеток на пристапните преговори со Македонија и со Албанија, поддржувајќи проширување на Унијата кон Западен Балкан, изјави еврокомесарот за проширување Јоханес Хан.- Европската комисија наскоро ќе препорача најверојатно до крајот на летото земјите членки да започнат пристапни преговори со Албанија и со Поранешна југословенска Република Македонија. Веруваме дека двете земји изминатиот период направија значајни реформи и затоа се квалификувани за овој чекор, вели Хан во интервју за германскиот весник „Ди Велт“, пренесува МИА.За Македонија се наведува дека е кандидат за членство во ЕУ од 2005 година и прави напори за решавање на спорот за името со соседна Грција кој датира уште од прогласување на независноста на земјата во 1991 година. Укажува на изјавата на ...
| | веќе видена | слични
12 копии

Преговорите за проблемот што го има Грција со нашето уставно име влегуваат во нова фаза во која Европската унија притиска на компромис. Токму прашањето за името и заклучоците од посетата на македонскиот премиер Зоран Заев на Берлин беа во фокусот на вчерашната кратка средба во Брисел меѓу германската кацеларка Ангела Меркел и грчкиот премиер Алексис Ципрас, а в недела во Скопје доаѓаат претседателот на Европската комисија Жан Клод Јункер и еврокомесарот за проширување Јоханес Хан. Според грчките медиуми, пораката од Меркел била дека ќе продолжи да ги охрабрува двете страни за да стигнат до решение, додека, пак, Ципрас, ја повторил одлучноста на грчката влада да се најде одржливо, стабилно и заемно прифатливо решение. Тој ја повторил официјалната позиција на Атина, за ерга омнес име и порачал дека новото име треба истовремено да биде и уставно име на соседната земја. Турција и земјите од Западен Балкан, со акцент на Македонија и Албанија, беа тема на разговор и на вчерашната средба во Брисел меѓу грчкиот ...
| | веќе видена | слични

Канцеларот на Германија Ангела Меркел изјавила пред грчкиот премиер Алексис Ципрас, дека поддршката на Берлин е “јасна и очигледна” , кога тој го покренал прашањето за турската агресија во Егејското Море , пишува грчкиот весник “Катимерини”. Двајцата одржаа разговор на маргините од самитот во Брисел. Меркел, исто така, рече дека соработката ЕУ-Турција за спречување на нелегалната имиграција е ефикасна, но истакна дека е важно да нема тензии во Егејското Море . За време на разговорите меѓу Ципрас и Меркел, претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер и бугарскиот премиер Бојко Борисов, се согласија дека соработката на ЕУ со Турција во областа на имиграцијата е ефикасна, но треба да се зајакне. Исто така, се согласија дека ЕУ и Берлин ќе обезбедат инфраструктура и поддршка на кадарот за зајакнување на граничната полиција, додека ЕУ ќе ја забрза постапката за справување со барањата за азил за бегалци. И разговорите за името меѓу Република Македонија и Грција влегуваат во нова фаза во која ...
| | веќе видена | слични

 Токму прашањето за името и заклучоците од посетата на македонскиот премиер Зоран Заев на Берлин беа во фокусот на вчерашната кратка средба во Брисел меѓу германската кацеларка Ангела Меркел и грчкиот премиер Алексис Ципрас, а в недела во Скопје доаѓаат претседателот на Европската комисија Жан Клод Јункер и еврокомесарот за проширување Јоханес Хан. Според грчките медиуми, пораката од Меркел била дека ќе продолжи да ги охрабрува двете страни за да стигнат до решение, додека, пак, Ципрас, ја повторил одлучноста на грчката влада да се најде одржливо, стабилно и заемно прифатливо решение. Тој ја повторил официјалната позиција на Атина, за ерга омнес име и порачал дека новото име треба истовремено да биде и уставно име на соседната земја. Турција и земјите од Западен Балкан, со акцент на Македонија и Албанија, беа тема на разговор и на вчерашната средба во Брисел меѓу грчкиот премиер и шефицата на европската дипломатија Федерика Могерини. Високата претставничка на ЕУ за надворешна политика, ги поздравила ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Влада во Атина се наоѓа пред нови притисоци, овој пат од страна на Германија, пишуваат грчките медиуми, а по средбата Меркел – Заев. Тврдењето го поткрепуваат и со вчерашната изјава на комесарот за проширување Јоханес Хан дека Македонија ќе добие препорака за почеток на преговорите, најдоцна до крајот на летото. Портпаролот на грчката влада, пак негира дека постои каков и да е притисок за прашањето за името, туку дека е момент кога е можно решение. ,,Она што треба да разбереме е дека во конкретното прашање постои можност, во овој момент, Грција и соседната земја да најдат заедничко компромисно заемно прифатливо решение кое ќе направи добро и за двете земји, но и за Балканот во целост, бидејќи ќе ја промовира, ќе ја зацврсти стабилноста во поширокиот регион‘‘, вели Димитрос Ѕанакопулос. За најавата дека коалициониот партнер Панос Камененос ќе гласа против решение со терминот Македонија во Парламентот, Ѕанакопулос вели дека треба да се почека крајниот предлог за решение. ,,Каменос го изрази неговото мислење за ...
| | веќе видена | слични
16 копии

(МИА) – Нацрт спогодбата е подготвена, има околу 20 страници и се наоѓа во рацете на Алексис Ципрас, објави грчкиот информативен портал Иефимерида. Новинарот, повикувајќи се на свои извори, пишува дека нацрт спогодбата не ги содржи само грчките позиции, туку ги зема предвид и позициите на другата страна, а откако дипломатскиот документ ќе добие зелено светло од грчката влада, ќе биде доставено до македонската страна. – Според ексклузивни информации на Иефимерида за составување на дипломатскиот документ, потребни беа многу работни часови, додека првиот и последниот збор го имаше лично Никос Коѕијас кој во изминатиот период ги интензивираше дипломатските напори и веројатно набргу повторно ќе го посети Скопје со авион што ќе слета на веќе преименуваниот аеродром, пишува порталот. Како што јави дописникот на МИА од Атина, Иефимерида коментира дека кај грчката страна постои оптимизам за постигнување договор поради поволните околности, меѓународниот интерес, но и поради тоа што актуелната влада во Скопје ...
| | веќе видена | слични

Грчката канцеларка Ангела Меркел денеска се сретна со грчкиот премиер Алексис Ципрас за време на неформалниот состанок на лидерите на Европска унија во Брисел, при што во кусиот разговор станало збор и за спорот со Македонија за името. „Според извори во Владата на Грција, разговорите се фокусираа на заклучоците од посетата на премиерот на ПЈРМ, Зоран Заев, на Германија. Изворите велат дека Меркел продолжува да ја охрабрува Владата во Скопје да работи во насока на изнаоѓање решение“, јави грчката државна новинска агенција АНА-МПА. Ципрас од своја страна ја повторил определбата на неговата Влада за наоѓање одржливо, стабилно и заемно прифатливо решение за едно име за сите употреби (ерга омнес). Разговорите меѓу Ципрас и Меркел ќе продолжат и на заедничкиот состанок со претседателот на Европска комисија, Жан-Клод Јункер, како и со бугарскиот премиер Бојко Борисов. За проблемот на неговата земја со името на северниот сосед грчкиот премиер ќе разговарал и со високата претставничка на ЕУ за надворешна политика ...
| | веќе видена | слични

Активностите во седиштето на Европската комисија доаѓаат на два дена пред посетата на шефот на Европската Влада Јункер  и на Еврокомесарот Хан во недела на Македонија. Гоце Михајловски за претстојната посета на високата Европска двојка на земјава разговара со професорот Андреја Стојковски.
| | веќе видена | слични

Ципрас на кусата средба во Брисел на германската канцеларка Меркел и ја повторил официјалната позиција на Атина, за ерга омнес име. Меркел ќе продолжи да ги охрабрува Македонија и Грција во патот кон решение за името пренесуваат грчките медиуми. Ципрас на кусата средба во Брисел во рамки на неформалниот состанок на лидерите на ЕУ ја повторил одлучноста на грчката Влада да се најде стабилно, одржливо и заемно решение На германската канцеларка и ја повторил и официјалната позиција на Атина, за ерга омнес име. - Според владини извори, разговорите се фокусираа на заклучоците од посетата на премиерот на ПЈРМ Зоран Заев. Според информациите, Меркел продолжува да ја охрабрува власта во ПЈРМ во насока на изнаоѓање решение,пишува државната грчка агенција АНА-МПА Разговорите меѓу Ципрас и Меркел ќе продолжат и на заедничкиот состанок со Жан Клод Јункер и Бојко Борисов. За спорот со името грчкиот премиер ќе разговарал и со високата претставничка на ЕУ за надворешна ...
| | веќе видена | слични
2 копии

После одлуката на Грција да го тргне ветото за членство во иницијативата, Македонија во Мај може да стане дел од Јадранско – јонската група. Грчкиот заменик-министер за надворешни работи Јоргос Катругалос испратил писмо до до еврокомесарите Јоханес Хан и Корина Кретсу во кое пишува дека Грција нема да го блокира членството на Македонија. Во Брисел пак денес на заеднички состанок разговараа грчките и бугарските премиери Ципрас и Борисов со германската канцеларка Меркел. Грчката новинска агенција АНА – МПА вели дека Ципрас со европските колеги ќе разговара и за проблемот околу името. Во однос на проблемот денеска се огласи и поранешниот преговарач во Македонија Џејмс Пердју кој вели дека Грција мора да размисли да го реши спорот, бидејќи и самата ќе се најде во регионална изолација. После оваа и пораките на еврокомесарот Хан, грчките медиуми велат дека се зголемува притисокот врз Атина за решение, но портпаролот на грчката влада Ѕанакопулос тврди дека притисок нема. „Она што треба да разбереме е дека во ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Бугарскиот европратеник од партијата ГЕРБ, Андреј Ковачев, на политичкото собрание на ЕПП во Брисел се сретнал и со Гордана Силјановска Давкова, кандидатот на ...
сите 109 | | | веќе видена

Откако скопскиот Кривичен суд му одреди куќен притвор на поранешниот градоначалник на Карпош, Стевчо Јакимовски, од неговата партија ГРОМ, денеска реагираа ...
сите 188 | | | веќе видена

Лидерот на Двери и еден од основачите на Сојузот за Србија (СзС), Бошко Обрадовиќ изјави дека е само еден од многумината на протестите „Еден од пет милиони“ ...
сите 218 | | | веќе видена

Охрид, 21. март 2019 (ИНПРЕС) – Времето денес ќе биде умерено облачно со повремени сончеви периоди и слаб до умерен североисточен ветер. Дневната температура ...
сите 152 | | | веќе видена

Идентификувани се сите 50 жртви од терористичкиот напад на двете џамии во градот Крајстчерч во Нов Зеланд, соопшти полицијата. Од пописот на жртвите може да се ...
сите 199 | | | веќе видена

Со досегашниот несериозен однос во процесот на носење на законот за Јавното обвинителство, ВМРО-ДПМНЕ покажа дека амнестијата на сторители на сериозни кривични ...
сите 144 | | | веќе видена

Заедничкиот кандидат за претседател на државата, Стево Пендаровски, попладнево е со граѓаните на Виница. Напредокот, можностите и перспективите што ги отвораат ...
сите 95 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Хан: Европската комисија ќе препорача почеток на преговорите со Македонија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: