ЕУ презема чекори против руското ембарго за молдавското овошје

Mолдавските земјоделци ја поздравија помошта на ЕУ наспроти руското ембарго, како знак на солидарност и економска можност. Европскиот парламент гласаше да ѝ се дозволи на Молдавија да извезе 60.000 тони овошје без да плаќа даноци. [AФП] Одлуката на ЕУ да се спротивстави на руското ембарго дозволувајќи им на молдавските производители на овошје да извезуваат на заедничкиот пазар, е знак за солидарност, но и економска можност, велат земјоделците и официјалните претставници за SETimes . Во декември Европскиот парламент гласаше со големо мнозинство да ѝ се дозволи на Молдавија да извезе 40.000 тони јаболка, 10.000 тони грозје и 10.000 сливи без да плаќа даноци. Мерката треба да ѝ помогне на Молдавија да ги надомести загубите предизвикани со руското ембарго за молдавските извозници на овошје. Москва во јули одлучи да го забрани увозот на овошје и зеленчук од Молдавија, помалку од еден месец откако проевропската влада во Кишињев ја потпиша Спогодбата за асоцијација со ЕУ. Русија претходно предупреди дека ќе преземе ...
| | веќе видена | слични

Останато

Пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Јохан Тарчуловски кој моментално е во домашен притвор, излезе со свој став околу референдумското прашање. Тој на својот ...
сите 50 | | | веќе видена

На 30 септември имаме историска одлука исправена пред нас. Со својата совест, со својата мудрост, мислејќи на Заветот од првиот референдум и мислејќи на идните ...
сите 10 | | | веќе видена

„Петре Шилегов наместо да гради во Скопје, гради во Маврово, но за свои приватни потреби. Додека во Скопје една година нема направено ниту еден проект, ...
сите 32 | | | веќе видена

„На само 10 дена од одржувањето на референдумот околу преименувањето на Република Македонија како и промената на македонскиот национален идентитет, Владата ...
сите 122 | | | веќе видена

Професорот Трајко Славески во гостувањето на ТВ 21 вечерва истакна дека и тој го дели мислењето со останатите дека договорот од Преспа е штетен. Тој вели дека ...
сите 81 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ЕУ презема чекори против руското ембарго за молдавското овошје

Од:
До кого (е-маил):
Порака: