ЕУ ја повика БиХ да ги спроведе економските проекти

Официјалните претставници велат дека иницијативите финансирани од ЕУ ќе го поттикнат економскиот раст и напорите за борба против корупцијата. Мерките на ЕУ ќе го поттикнат економскиот развој и ќе создадат нови работни места, рече Енди Мекгуфи, портпарол на специјалниот претставник на ЕУ во БиХ. [EУ/EУСР] EУ ја повика БиХ да ги спроведе трите иницијативи за да ја поттикне социјалната и економската стабилност во земјата. Овие иницијативи, сумирани во заклучоците на Советот за надворешни работи на ЕУ во април, треба да се спроведат и покрај штетата предизвикана од поплавите во овој регион во мај, рече портпаролот на специјалниот претставник на ЕУ во БиХ Енди Мекгуфи. Иницијативите бараат од земјата да ја искористи помошта на ЕУ за да подготви национална програма за економски реформи, да формира заедничка работна група на ЕУ и БиХ за забрзување на спроведувањето на проектите финансирани од Унијата и да воспостави структурен дијалог за правдата со цел да се зголемат напорите за борба против корупцијата. ЕУ бара ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Штетата од поплавите во БиХ е 1,5 милијарди евра, покажаа проценките. Извор кој побарал анонимност изјавил за весникот дека таа оценка е значително повисока од првичните прогнози за 1,3 милијарди евра. Извештајот за штетите ќе биде основа за голема донаторска конференција во Брисел во првата половина на јули. Се очекува на таа донаторска конференција да се обезбедат околу една милијарда евра помош за БиХ. Главниот дел ќе бидат најверојатно поволни кредити, а дел неповратна помош. Останатите средства БиХ треба сама да ги обезбеди.
| | веќе видена | слични
8 копии

Специјален тим од Европската унија, Светска банка, ОН и од Босна и Херцеговина во кој беа 110 луѓе синоќа ја заврши проценката на штетите од поплавите во државата. Според нив штетата е над 1,5 милијарди евра, објави Дневни аваз. Специјален тим од Европската унија, Светска банка, ОН и од Босна и Херцеговина во кој беа 110 луѓе синоќа ја заврши проценката на штетите од поплавите во државата. Според нив штетата е над 1,5 милијарди евра, објави Дневни аваз. Извор кој побарал анонимност изјавил за весникот дека таа оценка е значително повисока од првичните прогнози за 1,3 милијарди евра. Извештајот за штетите ќе биде основа за голема донаторска конференција во Брисел во првата половина на јули. Се очекува на таа донаторска конференција да се обезбедат околу една милијарда евра помош за БиХ. Главниот дел ќе бидат најверојатно поволни кредити, а дел неповратна помош. Останатите средства БиХ треба сама да ги обезбеди.
| | веќе видена | слични

Останато

Иако не преставува закана по Русија, влезот на Македонија во Алијансата и ЕУ заедницата ќе помогне да се стабилизира историски немирниот дел на Европа, напиша ...
сите 226 | | | веќе видена

Со сведочењето на Сашо Тасевски вечерва во 23 часот заврши целодневното рочиште за настаните во Собранието за 27 април минатата година. Судијката Добрила ...
сите 211 | | | веќе видена

Грчкиот весник „Екатимерини" открива дека по интервенција од Атина македонската државната новинска информативна агенција ја сменила изјавата на премиерот Зоран ...
сите 118 | | | веќе видена

Во текот на вчерашниот ден во 14:00 часот во Куманово на бул.„Октомвриска Револуција“ во близина на крстосницата со ул.„Пионерска“, се случила сообраќајна ...
сите 218 | | | веќе видена

ДА Кристина, можат да живеат поубаво. Затоа ајде на 30 септември да избереме ЗА европска Македонија. За нашите деца, за идните генерации! #ИзлезиЗА
сите 140 | | | веќе видена

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев оствари средба со претставници и припадници на заедниците на Бошњаци и Горани во Македонија и ...
сите 170 | | | веќе видена

Доколку пратениците од опозицијата одбијат да гласаат за уставни измени во согласност со Преспанскиот договор, во случај на референдумот да има цензус и ...
сите 177 | | | веќе видена

Италијанската филмска дива Клаудија Кардинале и оскаровецот Роџер Дикинс, попладнево пристигнаа во Македонија. Тие се специјални гости на Интернационалниот ...
сите 79 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ЕУ ја повика БиХ да ги спроведе економските проекти

Од:
До кого (е-маил):
Порака: