ЕУ ја повика БиХ да ги спроведе економските проекти

Официјалните претставници велат дека иницијативите финансирани од ЕУ ќе го поттикнат економскиот раст и напорите за борба против корупцијата. Мерките на ЕУ ќе го поттикнат економскиот развој и ќе создадат нови работни места, рече Енди Мекгуфи, портпарол на специјалниот претставник на ЕУ во БиХ. [EУ/EУСР] EУ ја повика БиХ да ги спроведе трите иницијативи за да ја поттикне социјалната и економската стабилност во земјата. Овие иницијативи, сумирани во заклучоците на Советот за надворешни работи на ЕУ во април, треба да се спроведат и покрај штетата предизвикана од поплавите во овој регион во мај, рече портпаролот на специјалниот претставник на ЕУ во БиХ Енди Мекгуфи. Иницијативите бараат од земјата да ја искористи помошта на ЕУ за да подготви национална програма за економски реформи, да формира заедничка работна група на ЕУ и БиХ за забрзување на спроведувањето на проектите финансирани од Унијата и да воспостави структурен дијалог за правдата со цел да се зголемат напорите за борба против корупцијата. ЕУ бара ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Штетата од поплавите во БиХ е 1,5 милијарди евра, покажаа проценките. Извор кој побарал анонимност изјавил за весникот дека таа оценка е значително повисока од првичните прогнози за 1,3 милијарди евра. Извештајот за штетите ќе биде основа за голема донаторска конференција во Брисел во првата половина на јули. Се очекува на таа донаторска конференција да се обезбедат околу една милијарда евра помош за БиХ. Главниот дел ќе бидат најверојатно поволни кредити, а дел неповратна помош. Останатите средства БиХ треба сама да ги обезбеди.
| | веќе видена | слични
8 копии

Специјален тим од Европската унија, Светска банка, ОН и од Босна и Херцеговина во кој беа 110 луѓе синоќа ја заврши проценката на штетите од поплавите во државата. Според нив штетата е над 1,5 милијарди евра, објави Дневни аваз. Специјален тим од Европската унија, Светска банка, ОН и од Босна и Херцеговина во кој беа 110 луѓе синоќа ја заврши проценката на штетите од поплавите во државата. Според нив штетата е над 1,5 милијарди евра, објави Дневни аваз. Извор кој побарал анонимност изјавил за весникот дека таа оценка е значително повисока од првичните прогнози за 1,3 милијарди евра. Извештајот за штетите ќе биде основа за голема донаторска конференција во Брисел во првата половина на јули. Се очекува на таа донаторска конференција да се обезбедат околу една милијарда евра помош за БиХ. Главниот дел ќе бидат најверојатно поволни кредити, а дел неповратна помош. Останатите средства БиХ треба сама да ги обезбеди.
| | веќе видена | слични

Останато

Состојбата во регионот, светскиот економски форум во Давос и проблемите со кои се соочува британската премиерка Тереза Меј со ситуацијата со Брегзит. На овие ...
сите 315 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 143 | | | веќе видена

Во Русија Богојавление често се одбележува со капење на ниски јануарски температури. Тоа го направиле и овие убавици и со тоа се пофалиле на Инстаграм Минатиот ...
сите 212 | | | веќе видена

Соопштение на ВМРО-ДПМНЕ: Претседателот Христијан Мицкоски заедно со Потпретседателот Александар Николоски и меѓународниот секретар Тимчо Муцунски се сретна со ...
сите 165 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ЕУ ја повика БиХ да ги спроведе економските проекти

Од:
До кого (е-маил):
Порака: