Собранието ја почна седницата за избор на нов државен јавен обвинител


3 копии

Собранието ја почна 22-та седница на која треба да биде именуван нов државен јавен обвинител. Владата на 7-ми ноември му предложи на Собранието за јавен обвинител на Република Македонија да биде именуван Љубомир Јовески, член на Советот на јавни обвинители. На огласот што го распиша Владата на 14 септември, за државен јавен обвинител се пријавија 23 кандидати. По пријавувањето на кандидатите, Советот на јавните обвинители, на барање на Владата, и достави образложено мислење во писмена форма за сите пријавени кандидати на огласот што ги исполнуваат условите. Мислењето на Советот е обврзувачко за Владата, која пак предложените кандидати ги доставува до Собранието. 63-годишниот Јовески во своето досегашно работење постапувал во кривичната област, а повеќе од 15 години работел како судија по кривични предмети. Досега оваа функција ја извршуваше Лилјана Спасевска, откако Марко Зврлевски беше разрешен на 17 август годинава.
| | веќе видена | слични

Европската унија го осуди насислтвото на албанските опозициски пратеници за време на гласањето за избор на привремен државен обвинител. ЕУ ги повика политичкит епартии во Албанија да бидат партнери во спроведувањето важни рефорни клучни за албанската желба да се приклучи кон УНијата, наведува АП. Опозиционерите вчера фрлија димни бомби во парлемнтот, додека нивните приврзаници се судрија со полицијата пред зградата, спротивставувајќи се на изборот на привремен државен обвинител што го сметаат за неуставно. И покрај насилството на опозицијата, владејачкото мнозинство ја одржа седницата и ја избра Арта Марку за вд. државен обвинител со 69 гласови од СОцијалистичката партија, по што во чад од дим, Марку поднесе заклетва.
| | веќе видена | слични

Изборот на Арта Марку за привремена јавна обвинителка со гласовите од мнозинството пратеници во албанскиот парламент помина во тензична атмосфера, која резултира со физичка пресметка и со фрлање димни бомби во собраниската сала. Партиите од опозицијата сметаат дека овој избор е противуставен и неговата цел е да се спречат истрагите за криминалните дела во кои се споменуваат високи претставници на актуелната влада. Со вчерашниот избор на државниот јавен обвинител на Албанија се заостри состојбата не само во парламентот, туку и пред зградата на законодавниот дом, јави дописникот на МИА.Протестот на албанската опозиција пред парламентот, кој почна околу 10 часот излезе од контрола, откако толпата се обиде насилно да влезе во дворот на законодавниот дом, при што се судри со полицијата.Веднаш реагираше полициската единица за брзи интервенции, која повторно успеа да го воспостави кордонот од полицајци, но состојбата е и натаму тензична.Жешка атмосфера владее и во собраниската сала, каде што седницата почна со ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Албанската опозиција ќе продолжи со протести како одговор од незадоволството поради начинот на избор на привремениот јавен обвинител од страна на владејачката Социјалистичка партија на вчерашната седница на Собранието. Претседателот на најголемата опозициска партија во земјата – Демократската партија на Албанија, Лулзим Баша, изјави дека е договорено протестите да продолжат во првата половина на јануари, но притоа го отфрли барањето на експремиерот Сали Бериша пратениците на опозицијата да го напуштат парламентот. Баша додаде дека социјалистите предводени од премиерот Еди Рама вчера спротивно на Уставот ја избрале Арта Марку за привремен јавен обвинител. Премиерот Рама изјави дека изборот е реализиран во согласност со Уставот и притоа ја изнесе оценката дека начинот на реагирање на опозицијата не оди во прилог на процесите на интеграција на земјата. Рама повторно ја повика опозицијата да придонесе за продолжување на патот кон ЕУ. Претставници на мнозинството информираа дека во април в година ќе се изврши ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Пратеничката на Движењето за социјалистичка интеграција, Моника Кријемади се обиде да го погоди со чевел премиерот Еди Рама во парламентот каде се водеше бурна расправа заименување на нов државен обвинител, пренесуваат албанските медиуми. Премиерот на Албанија го заштитило обезбедувањето со чадор. Опозицијата претходно фрли и солзавец непосредно кон Рама. Исто така опозициските пратеници со хартија го гаѓаа и претседателот на Парламентот Илир Мета. Опозицијата тврди дека изборите се нелегални и бараат формирање специјална комисија која би избрала нов државен обвинител. Истовремено, пред парламентот дошло до судир на приврзаниците на опозицијата кои се обиделе да влезат во зградата на парламентот и да ја прекинат седницата посветена за именување нов привремен јавен обвинител. Полицијата соопштува дека судирот го спречиле шестмина полицајци, но не навела колку граѓани се повредени. Органите на редот, како се наведува, работ на идентификација на насилниците. Пред парламентот се собрале околу 3.000 демонстранти ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Пратеничката на Движењето на социјалистите за интеграции, Моника Кријемади, се обиде да го погоди со чевел премиерот Еди Рама, за време на бурната расправа која му претходеше на гласањето за нов државен обвинител на Албанија, јавуваат тиранските медиуми. Рама од чевелот го заштити обезбедувањето со помош на чадор, слично како кога претходно во неколку наврати го заштити и претседателот на парламентот, Илир Мета, кого опозициските пратеници го гаѓаа со хартии. Пратениците на опозицијата активираа неколку димни бомби во собраниската сала, а за време на седницата полицијата се судри со демонстранти насобрани пред зградата на парламентот во центарот на Тирана. Арта Марку беше избрана за привремен државен обвинител со 69 гласови од владејачката Социјалистичка партија. Двајца пратеници се спротивставија на ваквата одлука, двајца се воздржаа од гласање, а членовите на опозицијата го бојкотираа гласањето. „Ова е почеток на народно востание“, рече лидерот на најголемата опозициска Демократска партија, Љуљзим Баша.
| | веќе видена | слични
2 копии

Пратеничката на Движењето на социјалистите за интеграции, Моника Кријемади го гаѓала премиерот на Албанија Еди Рама во парламентот каде се водела бурна расправа за именување на новиот јавен обвинител. Премиерот на Албанија бил заштитен со чадор. Опозицијата претходно фрли и солзавец непосредно кон Рама. Исто така опозициските пратеници со хартии го гаѓале и претседателот на парламентот Илјир Мета. Опозицијата тврди дека изборите се нелегални и бара формирање на специјални комисии кои ќе изберат државен обвинител.
| | веќе видена | слични

Неуспешен обид за упад во Собранието во Албанија, откако приврзаници на опозицијата што протестираа се обидоа насилно да влезат во парламентот. Кордонот полициски службеници успеја да ги спречи насилните демонстранти, но состојбата е и понатаму тензична. Инциденти во и надвор од алабнскиот парламент каде се разгледува изборот на нов јавен обвинител. Собраниската седница почна со барање за оставка на Владата, а продолжи со физички пресметки меѓу пратениците и напади врз премиерот, Еди Рама. Пратеникот Фљамур Нока фрли солзаец кон Рама, а лидерката на ЛСИ и сопруга на актуелниот претседател на државата Илир Мета, Моника Круемади имаше неуспешен обид да го погоди Рама со чизми. Но, и покрај хаосот кој владее во салата, владејачкото мнозинство се обидува да ја продолжи седницата и да го избере новиот државен јавен обвинител. Опозицијата бара решението да биде во согласност со Уставот со кој, според нив, се бара професионален јавен обвинител, а не политички.
| | веќе видена | слични
8 копии

Во Тирана дојде до судир на полицијата со учесниците на протестот што имаа намера да влезат во Собранието. Албанската телевизија „Њуз 24“ инфомира дека полицијата употребува и солзавец, а во судирот има повредени полицајци и цивили. Внатре во собранието дојде и до турканица меѓу пратениците. Телевизијата објави дека над зградата на собранието има и снајперисти. Покрај лидерот на Демократската опозициска партија, Лулзим Баша, кој изјави дека ова е срам за Албанија, на протестот се придружи и втората по големина партија, која е во опозиција, Социјалистичко движење, која ја предводи сопругатата на претседателот на државата, Илир Мета, Моника Криемади. Во собранието седницата за избор на јавен обвинител е прекината. Албанските медиуми јавуваат дека пратениците на опозициската Демократска партија во собранието не дозволуваат да се изгласа новиот јавен обвинител бидејќи сметаат дека станува збор за политичко решение на партиите на власт предводени од страна на социјалистите на премиерот Еди Рама. Опозицијата бара ...
| | веќе видена | слични

Нов државен јавен обвинител на Албанија е Арта Марку, која и покрај тензичната атмосфера и противењето на опозицијата беше избрана со гласовите на владејачкото мнозинство. Четриесет и едногодишната обвинителка од северниот албански град Скадар, беше избрана со 69 гласови и на оваа функција е со привремен мандат.Набргу треба да се конститура новиот Висок совет на обвинители под чија надлежност,според Уставот е изборот на државен јавен обвинител.Изборот и давањето заклетва беше во сала преполна со чад а опозициските пратеници кон местото каде што стоеше Марку фрлаа пластични шишиња,кои беа пречекувани од гардистите со чадори. -Опозицијата не е таа што може да спречи избор на обвинител избран по законски пат.Тоа е привремен мандат, -порача спикерот на парламентот Грамоз Ручи.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Партиите кои поднесоа кандидатури за предвремени избори за градоначалници на Охрид, Ново Село и Дебар, денеска во ДИК со жрепка ги добија редните броеви под ...
сите 155 | | | веќе видена

Павле Давков, син на професорката Гордана Силјановска Давкова, актуелен кандидат за претседател од ВМРО ДПМНЕ, бил избран во два мандати во Управниот одбор на ...
сите 155 | | | веќе видена

Боинг 737 Макс, е модел на авион кој во две несреќи однесе 300 животи, а произведен е при брзање на компанијата Боинг да се престигне конкуренцијата. Сега се ...
сите 47 | | | веќе видена

Француските власти го истражуваат случајот околу постарата жена, учесник на протестот на „Жолтите елеци“ која заработи повреди во налетот на полициските сили ...
сите 89 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Собранието ја почна седницата за избор на нов државен јавен обвинител

Од:
До кого (е-маил):
Порака: