Здружението на новинари и ЕФЈ против законска регулација на порталите и медиумските содржини

ЗНМ ја одбива идејата за регулација на медиумските содржини и секој професионален новинар треба да одбие државата да ја оценува неговата работа како новинар. Новинарската етика се решава со саморегулаторни механизми, изјави Селмани Собранието на Здружението на новинари на Македонија се изјасни против законска регулација на интернет-порталите и медиумските содржини бидејќи повеќе закони значи помала слобода за медиумите, изјави претседателот на ЗНМ, Насер Селмани, на денешната заедничка прес-конференција со генералниот секретар на Европската федерација на новинари
| | веќе видена | слични
4 копии

Европска унија ги осудува растечките закани и кршење на правата на новинарите, истакна високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини по повод трети мај - Меѓународниот ден на слобода на медиумите.- Слободата на медиумите е од големо значење за демократиите. Се одбележува денот во многу тешка ситуација за новинарите. Нападите врз слободата на изразување и слободата на медиумите се зголемуваат во цел свет - истакна Могерини.Таа додаде дека слободни и независни медиуми се обврзни за заштита на демократијата во сцетот. Слободата на медиумите и слободата на изразување се основа на демократијата и придонесуваат за подобро општестви и за прекин на конфликтите.Могерини наведе дека ЕУ е загрижена за бројните закани и кршења на правата на новинарите и медиумските работници и оти од сите држави очекува да ги исполнат преземените обврски за заштита на слободата на изразување и заштита на новинарите.
| | веќе видена | слични
2 копии

Ги повикуваме сите новинари сериозно да ја извршуваат нивната улога на чувари, велат од ЗНМ. Би сакале да ја изразиме нашата длабока загриженост по вчерашните физички напади на новинарите во Собранието на Република Македонија, беше речено на денешната прес конференција на ЗНМ. - Од почетокот на 2016 година, па се до вчера, од страна на Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) се регистрирани најмалку 21 напад на новинари. Овој број е само дел од неколкуте десетина напади во изминативе години. Ова е јасен показател за постојаниот пораст на нападите на новинари. Состојбата со медиумската слобода во земјата е крајно загрижувачка. Нападите на новинарите се директен напад на демократијата. На покана на ЗНМ и Регионалната Платформа за застапување на слободата на медиумите и новинарската безбедност, Европскиот центар за прес и медиумски слободи (ЕЦПМФ) спроведе истражувачка мисија во Скопје од 25ти до 28ми април 2017. Делегацијата, во која беа вклучени и Европската Федерација на Новинари (ЕФН), Медиумска ...
| | веќе видена | слични

Од Здружението на новинарите на Македонија изразуваат длабока загриженост по вчерашните физички напади на новинарите во Собранието на Република Македонија. Од почетокот на 2016 година, па се до вчера, од Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) се регистрирани најмалку 21 напад на новинари. Овој број е само дел од неколкуте десетина напади во изминативе години. Ова е јасен показател за постојаниот пораст на нападите на новинари, додаваат од ЗНМ. „ Сакаме недвосмислено и цврсто да ургираме кај политичките партии и сите релевантни тела и авторитети да ги спречат сите понатамошни напади и да обезбедат сигурно опкружување за новинарите и слободата за изразување. Ги повикуваме судските и сите останати авторитети да престанат со сеприсутната практика на неказнивост. Македонските власти мора да спроведат брза и темелна истрага за сите случаи на напади кон новинарите. Политичарите треба да се воздржат од ширење на говор на омраза кој го поттикнува насилството кон новинарите. Да се почитуваат меѓународните ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Осуда за физичките напади врз новинарите во вчерашните инциденти во Собранието и спроведување итна истрага од страна на надлежните институции за нивно расветлување денеска побараа група претставници од меѓународни новинарски организации кои се во посета на земјава и Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) и Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ). – Сакаме недвосмислено и цврство да ургираме кај политичките партии и сите релевантни тела и авторитети да ги спречат сите понатамошни напади и да обезбедат сигурно опкружување за новинарите и слободата за изразување. Ги повикуваме судските и сите останати авторитети да престанат со сеприсутната практика на неказнивост. Македонските власти мора да спроведат брза и темелна истрага за сите случаи на напади кон новинарите, рече Катарина Никулчич која ја прочита заедничката изјава од Европскиот центар за прес и медиумски слободи (СЦПМФ), Европската Федерација на Новинари, СЕЕМО и OBCT. Тамара Чаусидис која се обрати од име на ССНМ и ЗНМ ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Би сакале да ја изразиме нашата длабока загриженост по вчерашните физички напади на новинарите во Собранието на Република Македонија, беше речено на денешната прес конференција на ЗНМ. - Од почетокот на 2016 година, па се до вчера, од страна на Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) се регистрирани најмалку 21 напад на новинари. Овој број е само дел од неколкуте десетина напади во изминативе години. Ова е јасен показател за постојаниот пораст на нападите на новинари. Состојбата со медиумската слобода во земјата е крајно загрижувачка. Нападите на новинарите се директен напад на демократијата. На покана на ЗНМ и Регионалната Платформа за застапување на слободата на медиумите и новинарската безбедност, Европскиот центар за прес и медиумски слободи (ЕЦПМФ) спроведе истражувачка мисија во Скопје од 25ти до 28ми април 2017. Делегацијата, во која беа вклучени и Европската Федерација на Новинари (ЕФН), Медиумска организација за Југоисточна Европа (СЕЕМО) и Трансевропската опсерваторијата за Балкан и Кавказ ...
| | веќе видена | слични

- Сакаме недвосмислено и цврство да ургираме кај политичките партии и сите релевантни тела и авторитети да ги спречат сите понатамошни напади и да обезбедат сигурно опкружување за новинарите и слободата за изразување. Ги повикуваме судските и сите останати авторитети да престанат со сеприсутната практика на неказнивост. Македонските власти мора да спроведат брза и темелна истрага за сите случаи на напади кон новинарите, рече Катарина Никулчич  која ја прочита заедничката изјава од Европскиот центар за прес и медиумски слободи (СЦПМФ), Европската Федерација на Новинари, СЕЕМО и OBCT. Тамара Чаусидис која се обрати од име на ССНМ и ЗНМ истакна дека бараат од органите на прогонот веднаш да излезат со обвинителни акти.
| | веќе видена | слични

Најмалку 21 напад на новинари регистрирале од Здружението на новинари од почеток на 2016 до сега. Од здружението изразија длабока загриженост за вчерашните случувања во Собранието на Република Македонија во кои физички нападнати беа и новинарски екипи.„Состојбата со медиумските слободи во земјава е крајно загрижувачка. Нападите врз новинарите се директен напад врз демократијата. Направеното истражување покажа дека главна причина за зголеменото насилство врз новинарите се политичката клима, анти – медиумската реторика и поларизација која води кон крајно несигурно опкружување на новинарите. Сакаме недвосмислено да ургираме кај политичките партии и сите релевнатни тела и авторитети да ги спречат понатамшните напади и да обезбедат сигурно опкружување на новинарите и слобода на изразување“, се вели со соопштението на Здружението за новинари.Од таму ги повикуваат сите судски и останати авторитети да престанат со сеприсутната практика на незаконитост и да спроведат брза и темелна истрага за сите случаи на напад кон ...
| | веќе видена | слични

Во сабота ќе излезе последното издание на „Утриснски весник“, такви се очекувањата на дел од вработените во медиумот. Официјална потврда од менаџментот, иако новинарите побарале, сепак, не добиле, пренесува „24Вести“. Неизвесно во „Медиа принт Македонија“, откако фирмата ќерка - „Медиа принт ДООЕЛ“ пред една недела обајви огласи за вработување на половина кадар од веќе постоечкиот во МПМ. „Утрински весник“ на медиумскиот пазар е 18 години. Претходно, новинарите на „Утрински“, „Вест“ и на „Дневник“, штрајкуваа поради не исплатените плати. И додека „Утрински весник“ е пред згаснување, Македонија е тангирана како „лошото момче на Балканот“, така покажува извештајот на „Репортери без граници“. Земјава, според индексот на слобода, годинава е сместена на 111 или има благ раст од седум места, од лани. Во извештајот се нотира дека 2016. е година на многу извештаи за закани, насилство, напади и заплашување на новинарите, за време на политичките демонстрации. Политичката нестабилност влијае врз работата на новинарите, ...
| | веќе видена | слични

Македонија е лошото момче на Балканот кога е во прашање слободата на медиумите, оцени невладината „Репортери без граници“. Во својот најнов извештај што се однесува за ланската година, оваа организација ја рангираше нашата земја на 111. место во светот што е подобрување од седум позиции во однос на претходната 2015. Општата оцена е дека слободата на медиумите во светот никогаш не била толку загрозена. Водечки на листата од 180 држави се Норвешка, Шведска, Финска и Данска, а на дното се Северна Кореја, Еритреја и Туркменистан. „Слободата на медиумите бележи пад во целиот регион, но ерозијата на владеењето на правото е најмногу видлива во Македонија, која е кандидат за членство во Европската Унија. Клеветата беше отстранета од кривичниот закон во 2012 година, но обвиненијата се заменети со граѓански парници, со можност за тешки парични и затворски казни за новинарите и за сопствениците на медиумите. Имаше многу известувања за закани, насилство, малтретирање и заплашување на новинарите за време на политички ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

„Почитувани судии од Апелациониот суд, Издигнете се над состојбата во која сте на сила втурнати, земете ги предвид аргументите на одбраната при носењето на ...
сите 210 | | | веќе видена

Охрид, 21. ноември 2018 (ИНПРЕС) – Времето денес претпладне ќе биде облачно со врнежи од дожд кои локално ќе бидат поројни. Максималната температура во Охрид ...
сите 251 | | | веќе видена

Имотот во Чешка на поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков ја зголемува околноста тој да се даде во бегство, продавајќи го огромниот имот од ...
сите 160 | | | веќе видена

Eкс министерот Миле Јанакиески заврши во притвор, бидејќи наводно преку посредник барал амнестија од претседателот Ѓорги Иванов за сите обвинети од СЈО, а во ...
сите 51 | | | веќе видена

Албанските медиуми упатија остри критики на официјална Тирана бидејчи институциите се уште немаат одговор на прашањето како во земјата влегол нелегално ...
сите 175 | | | веќе видена

Обвинителството за организиран криминал бара од црногорските власти да ги дадат видеоснимките од надзорните камери, од граничниот премин каде Никола Груевски ...
сите 143 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Здружението на новинари и ЕФЈ против законска регулација на порталите и медиумските содржини

Од:
До кого (е-маил):
Порака: