EУ го одобри акцискиот план за справување со џихадистите

ЕУ е решена да се справи со потенцијалните безбедносни закани од џихадистите вратени од Блискиот Исток. Полицијата во Шпанија уапси еден џихадистички борец кој се вратил од Сирија. [AФП] ЕУ го менува својот пристап за поефикасно справување со исламските борци што се враќаат од Сирија и Блискиот Исток и претставуваат безбедносни ризици во нивните татковини, велат официјалните претставници. „Сега сме вклучени во поголем мултилатерален одговор. Расте свеста низ целиот Медитеран, од Мароко до Турција, дека мораме да работиме заедно. Многу повеќе сме ангажирани во овие земји“, рече Жил де Кершов, координатор на ЕУ за борба против тероризмот. Повеќе од 2.000 исламски екстремисти од Европа се борат во Сирија, а неопределен број се вратија, рече Де Кершов. Екстремистите одат во Сирија и покрај повиците од владите - некои усвоија закони според кои е нелегално борењето во странски војни - и изјавите на исламските водачи кои го осудуваат џихадот. Експертите долго време предупредуваат дека откако џихадистите ќе одат на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Премногу лажни вести и манифестација на крајна неодговорност кон интересите на државата, граѓаните и иднината од страна на ВМРО-ДПМНЕ. Невистините што ...
сите 157 | | | веќе видена

„Јас го извадив пиштолот и кажав – полиција, за да не пристапуваат кон личноста која ја заштитувам“, рече директорот на Бирото за јавна безбедност (БЈБ) Сашо ...
сите 209 | | | веќе видена

Договорот за менување на името е штетен и треба да се отфрли. Тој е против македонските национални интереси, против македонската држава. Тој е „диво месо“ ...
сите 87 | | | веќе видена

И годинава на свеченото отворање на фестивалот „Браќа Манаки” во Битола се повтори истата пракса како и претходните години. По сликањето на црвениот тепих и ...
сите 96 | | | веќе видена

Како што пишуваат италијанските медиуми првиот човек на Јувентус Андреа Ањели знае која ќе биде следната ѕвезда која ќе пристигне во Торино. Познато е дека ...
сите 242 | | | веќе видена

Форумот за демократска Македонија оствари средба со Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, Вицепремиерот за европски прашања, Бујар ...
сите 38 | | | веќе видена

Економската штета од ураганот Флоренс изнесува 44 милијарди долари, проценува компанијата Муди`с. Според компанијата, штетата е еквивалентна на земјотресот што ...
сите 126 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

EУ го одобри акцискиот план за справување со џихадистите

Од:
До кого (е-маил):
Порака: