ЕУ му помага на Балканот да ја намали невработеноста

Европската унија ги поддржува локалните напори, финансира институционален развој и ги поддржува работниците изложени на ризик со цел да ја зголеми вработеноста на Балканот. Стапката на невработеност во БиХ изнесува над 40 отсто, според неодамнешните статистики. [АФП] Западен Балкан, во соработка со Европската унија, се обидува да ја намали стапката на невработеност, во обид да ги подобри економијата и шансите на земјите од регионот за пристапување во ЕУ. Со стапки на невработеност што достигнуваат 44 отсто во Босна и Херцеговина (БиХ) и 45 отсто во Косово, невработеноста е еден од најголемите предизвици со кои се соочува Западен Балкан додека земјите се обидуваат да ги зацврстат нивните односи со ЕУ. Таквите напори се важни во помагањето на земјите да изградат силни економии, рече Тибор Молдваи, директор на „Центарот за евроатлантски студии“ со седиште во Белград. „Фондовите на ЕУ за намалување на невработеноста овозможуваат структурни и системски промени во економијата, бидејќи тие не се користат за ...
| | веќе видена | слични

Западен Балкан, во соработка со Европската унија, се обидува да ја намали стапката на невработеност, во обид да ги подобри економијата и шансите на земјите од регионот за пристапување во ЕУ.Со стапки на невработеност што достигнуваат 44 отсто во Босна и Херцеговина (БиХ) и 45 отсто во Косово, невработеноста е еден од најголемите предизвици со кои се соочува Западен Балкан додека земјите се обидуваат да ги зацврстат нивните односи со ЕУ.Таквите напори се важни во помагањето на земјите да изградат силни економии, рече Тибор Молдваи, директор на „Центарот за евроатлантски студии“ со седиште во Белград.„Фондовите на ЕУ за намалување на невработеноста овозможуваат структурни и системски промени во економијата, бидејќи тие не се користат за пополнување на дупки во буџетот или за зголемување на јавната потрошувачка, пред сè бидејќи има строги процедури за овие средства“, рече Молдваи за SETimes.„Посебен фокус на овие средства се става на вработувањето на младите, на жените, како и на етничките и на ранливите групи, ...
| | веќе видена | слични

Останато

Американскиот секретар за одбрана Џејмс Матис вели дека референдумот на 30 септември е најважното гласање во историјата на македонската нација и дека треба да ...
сите 171 | | | веќе видена

Полицаецот-убиец Енвер Тоска, иако не ги исполнувал условите да биде полицаец добил значка и пиштол по интервенција на ДУИ, и тоа во време кога министер за ...
сите 158 | | | веќе видена

Зошто Европа? – поради пристојна, средена, правна, држава која функционира, напредување во кариерата врз основа на заслуги, а не врз принципот на лојалност, ...
сите 120 | | | веќе видена

Mинистерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров, денеска оствари средба со министерот за Европа и Америка во британскиот Форин офис, ...
сите 159 | | | веќе видена

Eвроатлантската иднина на државата, актуелните политички случувања во државата, како и претстојниот референдум беа темите на кои денеска претседателот на ...
сите 202 | | | веќе видена

На 30 септември имаме историска одлука исправена пред нас. Со својата совест, со својата мудрост, мислејќи на Заветот од првиот референдум и мислејќи на идните ...
сите 12 | | | веќе видена

Ричард Хендрикс е нашиот најкорисен играч во досегашниот дел од претквалификациите. Барем ако се мери, се зема в предвид оној индекс кој вели дека Американецот ...
сите 85 | | | веќе видена

Охрид, 19. септември 2018 (ИНПРЕС) – Градоначалникот на Охрид проф. д-р Јован Стојаноски и секретарот Игор Бежоски, денес имаа работна средба со Џеват Кицара, ...
сите 23 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ЕУ му помага на Балканот да ја намали невработеноста

Од:
До кого (е-маил):
Порака: