Пленарна седница на Европарламентот

Среда, 26 февруари 2014 година Европскиот парламент во Стразбур неделава одржува пленарна седница, во чии рамки денеска ќе се дебатира за политичката ситуација во Украина, а утре ќе се гласа по Резолуцијата. Во саботата официјална делегација од дванаесет европратеници отпатува во Киев да се сретне со колеги во Украинскиот парламент и да дискутираат за иднината помош На дневен ред на денешната седница ќе се најде и тутунската индустрија, односно обид цигарите да бидат помалку атрактивни за младите луѓе. Ќе се зголеми големината на здравствени предупредувања до 65% од површината на пакетот и ќе се воведе забрана на пакети со помалку од 20 цигари. Е-цигарите ќе бидат регулирани или како лекови или како производи од тутун. Вчера беше изгласано најсиромашните граѓани на ЕУ да продолжат да добиваат храна, основна материјална и социјална заштита од Фондот за европска помош за најсиромашните за периодот 2014-2020 година, во зголема вредност од 3,5 милијарди евра.
| | веќе видена | слични
5 копии

Најсиромашните граѓани на ЕУ ќе продолжат да добиваат храна, основна материјална помош и социјална заштита од Фондот за европски помош за најсиромашните (ФЕАД) од 2014 до 2020 година. Според договорот во Советот на Европската унија, што беше одобрен од страна на Европскиот парламентот во вторникот, договорено е одржување на буџетот за оваа намена и тој да изнесува 3,5 милијарди евра. - Успеавме во остварувањето на нашите клучни цели во едногодишните преговори со Комисијата и земјите-членки, а тоа е да се подигне на буџетот од 2,5 на 3,5 милијарди евра, да се зајакне улогата на организациите за борба против сиромаштијата во дизајнирана, управувана и мониторирана програма и да се поедностават административните процедури. Новата програма ФЕАД, што ја усогласивме, е прва некогаш спроведена специфична европската иницијатива што има за цел да допре до луѓето кои се во крајна сиромаштија, особено сиромаштија за храна, бездомништво и детска сиромаштија - рече известувачот на ЕП за проектот ФЕАД, Емер Костело. ...
| | веќе видена | слични

Останато

Сите министерства и државни институции на своите веб-страници го сменија името на државата во Република Северна Македонија, освен претседателот Ѓорге Иванов, ...
сите 262 | | | веќе видена

Владата на Црна Гора го утврди предлог-законот за ратификација на Протоколот за пристап на Република Северна Македонија во НАТО и го достави до Парламентот за ...
сите 152 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 239 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) ќе донираат средства во висина од 1.200.000 денари како помош за семејствата на настраданите во ...
сите 251 | | | веќе видена

СДСМ одлучи да нема предвремени парламентарни избори заедно со претседателските со што е одбиено барањето на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Според партискиот ...
сите 122 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп вечерва прогласи вонредна состојба за да добие пристап до милијарди долари за изградба на ѕид долж границата меѓу САД и ...
сите 90 | | | веќе видена

Десерт кој ќе го обожавате! 2 јајца 1 чаша шеќер 1 чаша млеко 1 чаша мелени бисквити 50 гр чоколадо 60 гр путер 1 кесичка прашок за печиво 1 чаша брашно 1 чаша ...
сите 96 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Пленарна седница на Европарламентот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: