Конгресот бара извештај од Пентагон за руското влијание на Западен Балкан

2 копии

Пентагон е задолжен од Конгресот да подготви анализа на безбедносната соработка на секоја од државите од Западен Балкан со Русија. Поради загриженоста од ширењето на руското влијание, американскиот Конгрес му наложи на шефот на Пентагон Џејмс Матис да подготви извештај, кој ќе се достави до соодветните комисии во двата дома, вклучувајќи ги сенатските одбори за одбрана и надворешно-политички односи, како и до надворешно-политичкиот одбор на Претставничкиот дом. Во барањето на американскиот Конгрес се бара детален список на „руско оружје и воена опрема и технологија во вредност поголема од милион долари, купено или добиено во секоја од земјите на Западен Балкан од 2012 до сега“, наведува Глас на Америка. Во извештајот на Матис треба да биде вклучен и опис на учеството на безбедносните сили на Македонија, Србија, БиХ и Косово во обука или воена вежба со Русија, исто од 2012 до денес. Потоа се бара опис на сите договори за безбедносната соработка на секоја од тие земји со Русија и преглед на разузнавачката ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Силвана Мојсовска Како што ЕУ бара резултати од земјите од регионот, така и тие бараат признание за постигнатото, изразено како чекор напред во интеграцијата. Или, кажано поинаку, земјите од Западен Балкан треба да почувствуваат дека ЕУ конечно почнува да го гледа процесот на нивната интеграција како сопствен успех или неуспех. Во пресрет на 2018 година, земјите од Западен Балкан добија убава новогодишна честитка од ЕУ. Таа гласи: „2018-та ќе обезбеди единствена можност за регионот да направи неповратни чекори напред кон интеграцијата во ЕУ, доколку најголем приоритет се даде на неопходните реформи, посебно во областа на владеењето на правото, судството и фундаменталните права.“ Ова стои во соопштението од последниот состанок на високата претставничка на ЕУ за надворешни работи и безбедносна политика и потпретседателка на Европската комисија, Федерика Могерини, со шефовите на влади на земјите од Западниот Балкан, одржан во декември 2017. Колку е нова и реална оваа добронамерна мисла на ЕУ? Напредокот е ...
| | веќе видена | слични

Додека 2016-та беше година на предизвици и очекувања во однос на иднината на Европската Унија и на нејзиното проширување кон Западен Балкан, а 2017-та ги донесе и нагласи проблемите со брегзит, односите на ЕУ со САД и порастот на евроскептицизмот внатре во Унијата, годинава што започнува, според повеќето анализи и прогнози, нуди нова надеж за позитивен исход за регионот кога станува збор за интеграција на земјите од Балканот во ЕУ. Евроскептиците загубија на изборите во Австрија, Холандија и во Франција, а не успеаја да направат некаков резултат ни во Германија. На сето ова, нашиот источен сосед Бугарија завчера го презеде ротирачкото претседавање со Европската Унија, поради што регионот, а особено Македонија, има големи очекувања. Првпат, откако пред десет години влезе во Европската Унија, Бугарија од Естонија го презема претседателствувањето, а својот шестмесечен мандат го почнува со пораката „Силата е во единството“, која патем, на Фејсбук ја напиша лично премиерот Бојко Борисов. Софија, своето познавање ...
| | веќе видена | слични

Рускaта и кинеската техника на влијание ја надминаа дефиницијата на таканаречената „мека моќ“. Тие веќе се служат со активности кои се карактеристични за „остра моќ“, заклучуваат аналитичари од Националната фондација за демократија. Младите демократии се на удар од авторитарните светски сили, кои својата големина и моќ ја користат остро да наметнат поделби и манипулации за самопозиционирање повисоко на геополитичкото скалило. Македонија, нејзините соседи од Западен Балкан, Полска, Словачка, како и Аргентина, Перу и други млади демократски режими се соочуваат со стратегијата „остра моќ“ на Русија и Кина. Оваа состојба ја истражуваа аналитичари од Националнара фондацијата за демократија (National Endowment for Democracy). Според истражувањето, Кина и Русија трошат милијарди долари за да го обликуваат јавното мислење и перцепциите ширум светот . Овие активности, креаторите на политики, експертите и новинарите ги гледаат преку таканаречената „мека моќ“. Зборувајќи дека во изминатиот период се создаде јаз меѓу ...
| | веќе видена | слични

2018та ќе биде пресудна за Западниот Балкан согласни се европските челници. И Могерини и Хан на самиот старт на годината порачуваат дека годината ќе донесе можности но и предизвици. - Ова не беше лесна година за Балканот. Посетив неколку земји од регионот во најтешките моменти на длабока политичка криза, посочува Могерини, но и констатира - благодарение на одлуките и заедничката соработка поголемиот дел од кризата е веќе надминат. - Дел од земјите од Западен Балкан повторно појдоа кон реформите, иако имаат уште многу работа. Компасот на европската интеграција го покажува тој пат, напиша шефицата на европската безбедност и дипломатија Могерини на својот блог. И Еврокомесарот за соседска политика и проширување, Јоханес Хан преку Твитер порача- 2018-та година ќе биде решавачка за Западен Балкан поради можност за уште поблиска соработка со партнерите за справување со заедничките предизвици. Оптимизмот за побрз исчекор кон ЕУ го зголеми и Бугарското претседателство кое започна вчера. Аналитичарите очекуваат ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Според Могерини 2017-та не беше лесна година за Балканот. Вели  ги посетив шесте главни градови во регионот во некои од најтешките моменти, во некои случаи на длабока политичка криза“, напиша могерини. Според неа, повеќето од кризите се решаваат благодарение на важните одлуки и извршената работа. „Патот кон реформите започна, иако има уште многу работа, а европскиот интеграциски компас го покажува тој пат. 2018 ќе биде решавачка година за да се консолидираме и да го направиме тој пат неповратен. Тоа би бил важен резултат не само за регионот, туку и за цела Европа“, додава Могерини. Претходно и еврокомесарот Јохаенс Хан се огласи на твитер со оценка дека минатата година била полна со предизвици.
| | веќе видена | слични

Министерот за надворешни работи на Црна Гора, Срѓан Дармановиќ, се залага за тоа секој од шесте претенденти од Западен Балкан за членство во Европска унија да биде оценуван индивидуално и така и да напредува кон Брисел, без да чека друг(и). Во интервју за црногорската новинска агенција МИНА, Дармановиќ изјави дека не верува во „вештачки пакети“ и оти секое вештачко задржување на поедини земји за да ги чекаат останатите не е добро за безбедноста на Западен Балкан. „Земете го, на пример, случајот со Македонија, чие општество е веќе речиси десет години на чекање и за малку ќе дојдеше до работ на колапсот, но, за среќа, сè добро се заврши“, изјави тој. Дармановиќ се надева дека на самитот во Брисел во јуни Македонија конечно ќе стане членка на НАТО, што, според него, многу би придонело за стабилноста во регионот. „Новата Влада во Македонија изрази подготвеност посериозно да влезе во процесот на решавање на проблемот со Грција околу името. Постои извесен оптимизам во меѓународните кругови дека тој проблем би ...
| | веќе видена | слични
14 копии

Високата претставничка за надворешна политика и безбедност во Европската унија Федерика Могерини, истакна синоќа дека 2018 година ќе биде клучна година за Балканот со цел евопската интеграција и реформите да се направат неповратни. Таа на нејзиниот блог наведе 12 посебни моменти кои ја обележале нејзината 2017 година, кои, посочи Могерини, сака да ги понесе со себе и во Новата година. – Ова не беше лесна година за Балканот. Посетив шест главни градови во регионот во некои од најтешките моменти – во некои случаи, моменти на длабока политичка криза, напиша високата претставничка за надворешна политика и безбедност во ЕУ. Таа наведе дека, денес благодарение на важните одлуки и големиот труд повеќето од кризите се решени. – Патот кон реформите повторно започна (иако се уште има многу работа), а компасот на европските интеграции го покажува тој пат, напиша Могерини. Таа додаде, дека „2018 година ќе биде клучна година, за овој пат да се зацврсти и да се направи неповратен“. Тоа би било важен резултат, не само за ...
| | веќе видена | слични

2018-та година ќе биде пресудна за Западен Балкан- порака на шефицата на европската дипломатија и безбедност, Федерика Могерини, испратена преку нејзиниот блог. „Ова не беше лесна година за Балканот. Посетив неколку земји од регионот во најтешките моменти на длабока политичка криза“, посочува Могерини, но и констатира - благодарение на одлуките и заедничката соработка поголемиот дел од кризата е веќе надминат. „Дел од земјите од Западен Балкан повторно појдоа кон реформите, иако имаат уште многу работа. Компасот на европската интеграција го покажува тој пат“, напиша Могерини. И Еврокомесарот за соседска политика и проширување, Јоханес Хан напиша на својот „Твитер“: 2018-та година ќе биде решавачка за Западен Балкан поради можност за уште поблиска соработка со партнерите за справување со заедничките предизвици. Со шестмесечното претседавање со Унијата, преку Самитот за Западен Балкан во мај во Софија се навестува можност за побрзо европско придружување до 2025-та. Во делот на евроатлантската интеграција, во ...
| | веќе видена | слични

Балканот помина низ многу тежок период, па затоа 2018 година мора да се искористи за препознавање на укажаните шанси, спроведување на неопходните реформи и преземање на одговорност за посветла иднина, смета Високата претставничка за надворешна политика и безбедност во Европската унија Федерика Могерини. Според неа 2018 година ќе биде клучна година за Балканот со цел европската интеграција и реформите да се точка од која нема повлекување. Могерини на нејзиниот блог наведе 12 посебни моменти кои ја обележале нејзината 2017 година, кои сака да ги понесе со себе и во Новата година. – Ова не беше лесна година за Балканот. Посетив шест главни градови во регионот во некои од најтешките моменти – во некои случаи, моменти на длабока политичка криза, напиша високата претставничка за надворешна политика и безбедност во ЕУ. Таа наведе дека, денес благодарение на важните одлуки и големиот труд повеќето од кризите се решени. – Патот кон реформите повторно започна (иако се уште има многу работа), а компасот на европските ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Сите министерства и државни институции на своите веб-страници го сменија името на државата во Република Северна Македонија, освен претседателот Ѓорге Иванов, ...
сите 262 | | | веќе видена

Владата на Црна Гора го утврди предлог-законот за ратификација на Протоколот за пристап на Република Северна Македонија во НАТО и го достави до Парламентот за ...
сите 151 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 242 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) ќе донираат средства во висина од 1.200.000 денари како помош за семејствата на настраданите во ...
сите 251 | | | веќе видена

Сопственикот на компанијата „Дурмо турс“ чиј автобус во средата попладне излета од патот кај село Ласкарци и во смрт однесе 14 животи без проблем можел сам да ...
сите 323 | | | веќе видена

СДСМ одлучи да нема предвремени парламентарни избори заедно со претседателските со што е одбиено барањето на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Според партискиот ...
сите 121 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп вечерва прогласи вонредна состојба за да добие пристап до милијарди долари за изградба на ѕид долж границата меѓу САД и ...
сите 90 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Конгресот бара извештај од Пентагон за руското влијание на Западен Балкан

Од:
До кого (е-маил):
Порака: