EУ им помага на Србија и БиХ во обновата по поплавите

Помошта од меѓународната заедница ги подобрува билатералните односи, регионалната соработка и процесот на интеграција во ЕУ. Жена го турка својот велосипед покрај купишта остатоци од полавите во Обреновац, 32 километри западно од Белград, на 4-ти јуни. [AФП] Со цел да помогне во надминувањето на последиците од катастрофалните поплави во мај, Европската комисија собра 1,8 милијарди евра финансиска помош за Србија и Босна и Херцеговина (БиХ) за време на донаторската конференција организирана во Брисел. На настанот од 16-ти јули присуствуваа делегации од повеќе од 60 држави, претставници на граѓанското општество и приватниот сектор и 23 меѓународни организации. „Конференцијата уште еднаш ја покажа големата солидарност за Босна и Херцеговина и Србија и успеа да мобилизира донации во висина од вкупно 809,2 милиони евра за Босна и Херцеговина и 995,2 милиони евра за Србија“, се вели во изјавата на ЕУ. Според претседателот Томислав Николиќ, кој ја предводеше српската делегација на конференцијата, поплавите ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Политичарите кои ги бива да лажат и да манипулираат имаат име и презиме. Тоа е Зоран Заев и картелот околу него. Политичарите кои се коцкаат со идентитетот на ...
сите 232 | | | веќе видена

Соопштение на СДСМ Наместо да шират лажни вести за Договорот ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски треба да кажат дали ќе учествуваат на референдумот во недела. ...
сите 249 | | | веќе видена

Власта реши да дискутира за се освен за содржината на договорот. Второ дека бегаат од детална дебата за содржината на договорот, затоа што знаат дека немаат ...
сите 115 | | | веќе видена

Во петок ќе имам состанок во Министерството за финансии на кој дефинитивно ќе утврдиме дали ќе има ребаланс на Буџетот или не и ако го правиме кога ќе го ...
сите 67 | | | веќе видена

Лидерот на Движењето Самоопределување (ВВ) Албин Курти вели дека заедно со лидерот на Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК) Иса Мустафа се подготвени да работат ...
сите 155 | | | веќе видена

Познато е колкаво е ривалството помеѓу Интер и Јувентус, а по натпреварот на Интер за викендот Хрватот Марсело Брозовиќ одлучи да испрати провокација до членот ...
сите 149 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

EУ им помага на Србија и БиХ во обновата по поплавите

Од:
До кого (е-маил):
Порака: