Бензинот во Европа би можел да `скокне`за 50%

Откако Иранците ги затворија вентилите за довод на нафта кон Велика Британија и Франција (а, се очекува сосема извесно истото да се случи и со остатокот на стариот континент), напнатоста околу "црното злато" во Европа е се поголема. Доколку не се најде соодветно решение, бензините низ Европските земји би можеле да достигнат енормно високи цени и да поскапат дури до 50% од моменталната цена. Нафтените деривати и онака се најскапи во споредба со остатокот на светот, а тоа делумно е резултат и на високите проценти кои ги земаат самите држави како разни акцизи, даноци... Така, во Велика Британија, Германија, Франција и Италија, државната каса добива од 60 до 66% од малопродажната цена на бензините, што за разлика од САД, каде државата задржува само 16% може да се гледа и како предност, но и како мана. Сигурно се чудите од каде тоа би можело да биде предност? Па доколку цената на нафтата на светските берзи варира (а, варира во последно време и тоа како), тогаш процентот на таа варијација значително помалку се ...
| | веќе видена | слични

Македонија по вредностите и начинот на кој младите пристапуваат на универзитети е слична со Велика Британија Ова е дел од промотивното видео што споредува држави-членки на Европската Унија со држави-кандидати за членство во ЕУ од Западен Балкан, а кое вчера го објави Европската комисија. Едноминутното видео е дел од кампањата на ЕК „Толку слични, толку различни, толку европски“, со која Унијата сака да им покаже на своите граѓани дека луѓето и државите од овој регион имаат исти вредности. Брисел сфатил дека граѓаните на Европска Унија имаат претстава дека Југоисточна Европа е област историски поврзана со судири и безредија, па токму затоа е потребно е да им се покаже дека во овој регион последнава деценија се случени многу промени и дека сега многу од земјите се дел од евроинтеграцискиот просец. Во видеото, освен што Македонија е споредена со Велика Британија, Црна Гора е споредена со Шведска, Србија со Франција, Хрватска со Австрија, Босна и Херцеговина со Италија, Косово со Шпанија и Албанија со Грција.
| | веќе видена | слични

Европската Унија во кампања. Да ги убеди своите членки дека земјите од Западен Балкан и Турција се слични на нив, европски, но, сепак и различни. Европската Комисија вчера промовираше видео спот кој во 65 секунди преку слики што изненадуваат, и во кои регионот и ЕУ се претопуваат, ја доближуваат историјата на регионот до европјаните. Велат дека сакале да ја прикажат другата страна на регионот. Објаснуваат дека Југоисточна Европа е подрачје кое во историјата се поврзува со судири и безредија, но дека многу нешта се променети и денес земјите од регионот се вклучени во процесот на проширување на ЕУ. Целна група на видео записот се кино-посетителите во Германија, Австрија, Холандија, Шведска и Финска. Од Комисијата велат дека овој спот е само дел од кампањата со која ќе ги убедуваат европските граѓани за потребата од проширувањето на Унијата. Од Европската Комисија велат дека во изборот како се поврзани земјите во спотот нема политика. Европските даночни обврзници за видео записот потрошиле 90 илјади евра.
| | веќе видена | слични

Европската комисија изработи промотивен видео спот за проширувањето на ЕУ кој ќе се емитува во кината во неколку земји-членки (Германија, Австрија, Холандија и други). „Така слични, така различни, така европски“. Тоа е насловот на видео спотот кој вчера (22.02.2012) во Брисел го претстави Европската комисија. Спотот од 65 секунди започнува со поглед на еден фјорд и на англиски јазик се поставува прашањето - Шведска? Набргу стигнува одговорот дека станува збор за Црна Гора, односно Бока Которска. Наредниот кадар прикажува центар на град со прашањето - Франција? Одговорот меѓутоа е Србија и се гледа како две девојки излегуваат од пекарница со име напишано со кирилица. Потоа на видео спотот се гледа призор на стариот мост во Мостар и скокање од него во Неретва со прашањето - Италија? Одговорот е се разбира Босна и Херцеговина. Спотот продолжува со кадар од телевизиски студија и подготовки за емисијата вести проследен со прашањето - Шпанија? Одговорот гласи: Косово. Потоа на него се гледа група ...
| | веќе видена | слични

Погледнете го видеото на Европската комисија посветено на проширувањето на Европската Унија во кое земјите кандидати се споредуваат со постоечките членки на унијата со основна порака дека тие се "скриеното богатство на Европа"
| | веќе видена | слични
2 копии

Европската комисија на својот “Фејсбук“ профил објави интересно видео во кое ги претставува земјите од Југоисточна Европа, што се надеваат дека набрзо ќе влезат во Европската унија. Видеото под наслов “Толку слични, толку различни, а толку европски“ ги поттикнува гледачите на друг начин да ги гледаат земјите од Југоисточна Европа, а истото е дел од кампањата за подигнување на свеста за животот во овој дел од Европа. “Една работа е сигурна: Југоисточна Европа претрпе големи промени во последните 20 години, особено во последната декада. На нејзиниот пат кон Европската унија, земјите од регионот ги трансформираа нивните општества, имплементирајќи серија од значајни реформи. И секој оној кому не му е познат овој регион, ќе се изненади какви богатства всушност се кријат таму, колкав потенцијал содржи овој регион, и колку многу убавини има за да се откријат“, се вели во објаснувањето под видеото поставено на “Јутјуб“ од Европската комисија. Во истото јасно се гледа плоштадот “Македонија“ каде група ...
| | веќе видена | слични

Европската комисија објави видео под наслов „Скриените богатства на Европа“ на официјалниот Фејсбук профил. Македонија е дел од тоа видео. Во видеото се претставени земјите од Југоисточна Европа, кои чекаат членство во Европската Унија. „Толку слични, толку различни, толку европски“ е описот кој говори за овие земји. Во видеото е отстапен дел и за нашата Македонија. На скопскиот плоштад група студенти го прославуваат своето дипломирање. Прикажувајќи дел од Скопје, за Македонија се прави компарација со Велика Британија. Целта на видеото е да се подигне свеста за животот во овој дел од Европа.
| | веќе видена | слични

"„Толку слични, толку различни, толку европски“. Вака Европската Комисија во видео кое го објави на фејсбук ги опишува земјите од Југоисточна Европа. Република Македонија е дел од тоа видео кое земјите ги претставува како скриеното богатство на Европа. На скопскиот плоштад група студенти го прославуваат своето дипломирање. Целта на видеото е да се подигне свеста за животот во овој дел од Европа. "
| | веќе видена | слични

Според предвидувањата на извршниот директор на најголемиот светски независен трговец со нафта „Витола“, Јан Тејлор, истакнати во интервју за британскиот дневен весник „Фајненшал тајмс“, до крајот на годината цената на нафтата би требало да се задржи на моменталното ниво, но поради неколку геополитички ризици, особено на Блискиот Исток, што ги креираат потенцијалните пазарни ризици, таа може да надмине 150 долари за барел. Доколку се случи, тоа ќе биде повторување на историјата од нафтената криза, кога нафтата во еден момент се тргуваше за околу 160 долари за барел. Суровата „брент“ нафта минатата година се продаваше за просечни 109 долари за барел, што беше една од највисоките цени на нафтата во поновата историја, споредено со максималните 98,4 долари за барел од 2008 година. Но, во понеделникот, на глобално ниво, „брент“ нафтата се продаваше за 121,15 долари за барел, пред сè поради политичките тензии во Судан, Јемен, Сирија и Либан, како и поради стравот од влошување на мирот и стабилноста во Иран, кој ...
| | веќе видена | слични

Останато

Министерката за туризам, Елена Кундура, иако важи за една од најубавите средновечни жени во Грција синоќа пред полноќ беше известена дека е исклучена како член ...
сите 594 | | | веќе видена

Граѓаните да бидат спокојни и да ја одбијат омразата на ВМРО-ДПМНЕ, порача владејачкиот СДСМ, од каде тврдат дека Законот за јазиците е во согласност со ...
сите 308 | | | веќе видена

На синоќешното гласање доверба во грчкиот Парламент, Алексис Ципрас со 151 гласа „за“, доби поддршка за неговата влада. Од пратениците, 148 гласаа „против“, а ...
сите 88 | | | веќе видена

Во поликлиниката „Идадија“ има 15 од спорните вакцини против мали сипаници со погрешна декларација. Здравство ја отвори вратата за камерата на 1ТВ, која ...
сите 211 | | | веќе видена

Откако неговата сопруга Јелена Карлеуша се најде во центарот на скандолозната афера која го тресе Балканот со босанскиот фудбалер Огњен Врањеш, Душко Тошиќ да ...
сите 143 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Бензинот во Европа би можел да `скокне`за 50%

Од:
До кого (е-маил):
Порака: