Могерини во посета на Македонија


12 копии

Високата претставничка за надворешна и безбедносна политика на Европската унија, Федерика Могерини, на почетокот на идниот месец ќе оствари мини-турнеја низ балканските држави, при што ќе ја посети и Република Македонија, известија од кабинетот на Могерини. Како што јавува дописникот на МИА од Брисел, од 1 до 4 март, Италијанката на чело на европската безбедносна и надворешна политика ќе ги посети Албанија, Босна и Херцеговина, Косово, Црна Гора, Србија и Република Македонија. Во пресрет на оваа посета, високата претставничка на ЕУ изјави дека оваа нејзина мини-турнеја низ балканските држави е со цел да се осигура „неповратноста на процесот на интеграција на овие земји во Унијата“. – За Европската унија, работата со земјите од Западен Балкан, регион кој е во срцето на Европа, е клучен приоритет. Работам за да видам дека секој еден од нашите партнери на Западниот Балкан се движи напред на патот на реформите, да се движи кон Европската унија и да се обезбеди дека процесот е неповратен. Регионалната соработка и ...
| | веќе видена | слични
9 копии

Обединетата македонска дијаспора (ОМД) испрати писмо до високиот претставник на ЕУ за надворешни работи и безбедносна политика и заменик-претседател на Европската комисија Федерика Могерини пред нејзината посета на Македонија и Балканот од 1 до 4 март со барање да им помогне на Македонците кон трасирање нова патека во ЕУ-македонските односи, врз основа на взаемна почит и заеднички интереси. - Македонија како прва земја во Југоисточна Европа која ја потпиша Спогодбата за стабилизација и асоцијација, покажувајќи ја својата посветеност кон подобрување на односите со ЕУ, спроведе значајни и скапи реформи поврзани со достигнување на нејзината цел - членство во ЕУ. Македонија активно работеше кон остварување на блиски економски односи и мирни културни врски со сите членки на ЕУ. Во одговор на овие напори, сепак, ЕУ потфрли кон Македонија на секој можен начин, оценуваат од ОМД. Од организацијата и забележуваат на ЕУ за толерирање на како што посочуваат, угнетувачката политика кон македонското малцинство, културниот ...
| | веќе видена | слични

- Македонија како прва земја во Југоисточна Европа која ја потпиша Спогодбата за стабилизација и асоцијација, покажувајќи ја својата посветеност кон подобрување на односите со ЕУ, спроведе значајни и скапи реформи поврзани со достигнување на нејзината цел - членство во ЕУ. Македонија активно работеше кон остварување на блиски економски односи и мирни културни врски со сите членки на ЕУ. Во одговор на овие напори, сепак, ЕУ потфрли кон Македонија на секој можен начин, оценуваат од ОМД. Од организацијата и забележуваат на ЕУ за толерирање на како што посочуваат, угнетувачката политика кон македонското малцинство, културниот геноцид и негирање на македонскиот идентитет, култура, јазик и историја од страна на Грција како нејзина членка, како и за Времената спогодба од 1995 година со која Македонија влезе во ОН и други тела под "привремена (и крајно навредлива) референца“. - ЕУ се согласи на сето ова, да не го спомнуваме и Договорот од Лисабон од 1992 година, се наведува во соопштението. Членката на ЕУ - ...
| | веќе видена | слични

Наместо да биде поддршка за стабилност на Македонија, Европската Унија ја предаде Македонија на секој можен начин, и постапи со лоша намера, се вели во отвореното писмо на Обединетата македонска дијаспора до високиот претставник на Унијата за надворешни работи и безбедносна политика и заменик-претседател на Европската комисија Федерика Могерини.ОМД бара да им се помогне на Македонците кон трасирањето на нова патека во ЕУ-македонските односи, врз основа на взаемна почит и заеднички интереси.„Ве повикуваме: да се направат сите можни дипломатски и правни обиди за да се изврши притисок врз непослушните-членки на ЕУ, како што се Грција и Бугарија кон повлекување од своите агресивни позиции во однос на Република Македонија; да се гарантира заштита на човековите права на сите граѓани на ЕУ, вклучувајќи ги и етничките Македонци кои живеат во Егејскиот и Пиринскиот регион на Грција и Бугарија; ваше залагање за сите правни случаи на воени злосторства од војната во 2001 повторно да се отвори, а за сторителите на овие ...
| | веќе видена | слични

Денес е убав празничен ден. Лицата со посебни потреби заслужуваат подобар живот. Пристапната патека за Тони Петревски ке му овозможи да живее нормален живот. Голема благодарност за Акцијаши Скопје и хуманите пријатели за укажаната помош. Фејсбук статус на Борче Георгиевски
| | веќе видена | слични

Какви пораки носи Могерини во Македонија, може ли Брисел да ги отвори преговорите за членство? За најавената посета на Могерини, во Дневникот Ѓорги Томиќ разговараше со министерот за надворешни работи Никола Попоски. Могерини како дел од балканската турнеја доаѓа и во Македонија. Какви се очекувањата? - Постојано надвор потсетувате дека Македонија е подготвена за преговори, може ли Брисел оваа година да направи таков исчекор?
| | веќе видена | слични
2 копии

Федерика Могерини, висок комесар за надворешна политика и за безбедност на Европската Унија, се очекува да пристигне во Македонија на почетокот на идниот месец на средба со државниот и политички врв на земјава, а во рамките на балканската турнеја. Таа не е омилена во партијата и кај приврзаниците на Никола Груевски, а пред посетата ѝ се лепат навреди и квалификации кои далеку излегуваат од вообичаениот новинарски јазик и од создавање клима на добредојде. Во три последователни новинарски текстови, провладината колумнистка Мирка Велиновска („Дневник“ 9, 16 и 23 февруари 2017 г.) Могерини ја нарекува „ фашисоросоидна шмизла “ која „ плапоти таму за неприкосновените индивидуални права кои биле светост во ЕУ, ама пошто е и соросоид, а по дифолт значи дека има испран мозок “, а денеска и oтворено порача: „ … на Могериниева, Иванов и Груевски (оти на Поповски ич не се мисли) конечно треба да ѝ врачат шут карта со недвосмислена „недипломатска“ содржина: С è додека не ги уважите Република Македонија, македонскиот ...
| | веќе видена | слични
2 копии

За време на посетата на регионот, планирано е Могерини да се сретне со политичките власти, вклучувајќи ги и претставниците на владите, но и со претставници на политичките партии и на парламентите. Министерот Данкан, пак во земјава ќе има средби со претседателот Иванов, шефот на дипломатијата Попоски и лидерите на сите политички партии застапени во македонското СобраниеВисоката претставничка за надворешна и безбедносна политика на Европската Унија, Федерика Могерини, на почетокот на идниот месец ќе оствари минитурнеја низ балканските држави, при што ќе ја посети и Република Македонија, известија од кабинетот на Могерини.Како што јавува дописникот на МИА од Брисел, од 1 до 4 март, Италијанката на чело на европската безбедносна и надворешна политика ќе ги посети Албанија, Босна и Херцеговина, Косово, Црна Гора, Србија и Република Македонија.Во пресрет на оваа посета, високата претставничка на ЕУ изјави дека оваа нејзина минитурнеја низ балканските држави е со цел да се осигури „неповратноста на процесот на ...
| | веќе видена | слични

Шефицата на европската дипломатија и безбедност, Могерини доаѓа во Македонија Високата претставничка за надворешна и безбедносна политика на Европската унија, Федерика Могерини, на почетокот на идниот месец ќе оствари мини-турнеја низ балканските држави, при што ќе ја посети и Република Македонија, известија од кабинетот на Могерини. Како што јавува дописникот на МИА од Брисел, од 1 до 4 март, Италијанката на чело на европската безбедносна и надворешна политика ќе ги посети Албанија, Босна и Херцеговина, Косово, Црна Гора, Србија и Република Македонија. Во пресрет на оваа посета, високата претставничка на ЕУ изјави дека оваа нејзина мини-турнеја низ балканските држави е со цел да се осигура „неповратноста на процесот на интеграција на овие земји во Унијата“. - За Европската унија, работата со земјите од Западен Балкан, регион кој е во срцето на Европа, е клучен приоритет. Работам за да видам дека секој еден од нашите партнери на Западниот Балкан се движи напред на патот на реформите, да се движи кон ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Можноста катедралата Нотр Дам да добие нов модерен изглед, предизвика бес ширум Франција и светот, пренесе „РТ“.„Да го сопреме ова лудло. Мораме да покажеме ...
сите 748 | | | веќе видена

Заедничкиот кандидат за претседател, Стево Пендаровски, на средба со жителите на Дебарца, порача дека отворените перспективи кон ЕУ и НАТО, носат економски ...
сите 230 | | | веќе видена

Политички за НАТО изигравме одлично, но не испорачуваме резултати за позитивна препорака за старт на преговорите со ЕУ.НАТО е геополитика, ЕУ е техника, ...
сите 114 | | | веќе видена

Гордана Силјановска Давкова во поседната ТВ-дебата на претседателските кандидати на ТВ21 пред самиот финиш на кампањата, односно изборниот молк, рече дека само ...
сите 193 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Могерини во посета на Македонија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: