ОБСЕ ги испитува начините за спречување на екстремизмот на Балканот

Eкспертите дискутираат за пристапите во борбата против радикализацијата на потенцијалните терористи. ОБСЕ и експертите од Балканот бараат нови начини за намалување на заканата по безбедноста од враќањето на исламските екстремисти што се борат на Блискиот Исток. [AФП] ОБСЕ и балканските земји работат на решавање на политичките и социо-економските фактори што водат до радикализација и регрутирање на терористите, велат официјалните претставници. ОБСЕ организираше семинар во Скопје на кој присуствуваа 50 експерти за безбедност, владини претставници и претставници на граѓанското општество. Неодамнешните состаноци беа дел од серијата семинари во изминатите две години организирани од одделот за транснационални закани на ОБСЕ. Во Скопје учесниците дискутираа за поширокиот контекст на заканите од насилен екстремизам што води до тероризам и како јавно-приватното партнерство, полициската работа во заедницата и регионалната полициска соработка можат да го спречат и да се спротивстават на тероризмот. Полициската ...
| | веќе видена | слични

Германија и Франција се согласија да формираат заеднички експертски групи со Албанија и Србија. Европската унија и балканските земји преземаат дополнителни мерки за поткопување на трговијата со луѓе. [AФП] ЕУ ги ангажира балканските земји за да го забави бранот трговија со луѓе од Блискиот Исток, Африка и Азија, обезбедувајќи дополнителна поддршка за бегалците кои легално пристигнуваат во државите на Унијата. ЕУ вели дека е подготвена да обезбеди и до 6.000 евра за секој бегалец што ќе биде примен во земјите-членки, рече Мишел Черконе, портпарол за домашни работи на Европската комисија. Черконе вели дека Европската комисија предложи земјите-членки да преместат дел од бегалците од бегалските кампови во трети земји преку проекти на ОН. Oколу 4.500 лица беа релоцирани во 11 земји-членки на ЕУ во 2012 година. „Има 17 земји кои можат да направат многу повеќе и нивните дејства може да спасат многу луѓе. Ако сите земји-членки ги здружат своите напори во програмите за релоцирање ... ќе можеме да релоцираме уште ...
| | веќе видена | слични

Останато

Памела Андерсон беше гостинка на синоќешната вечера на фудбалскиот клуб Олимпик од Марсеј , каде се собирала помош за сиромашните деца од градот. наеднаш , во ...
сите 225 | | | веќе видена

Дали потпретседателот на СДСМ Мухамед Зекири прави пуч во ИВЗ или во партијата? Во екот на изборната кампања Зекири бара чистка во неговата матична партија, а ...
сите 363 | | | веќе видена

Како исходот од првиот круг на македонските претседателски избори ќе влијае на политичките елити, на вториот круг, и воопшто на политичката ситуација во ...
сите 290 | | | веќе видена

Почна пријавувањето на болните и изнемоштени лица, кои во првиот круг на претседателските избори биле спречени да се пријават во Општинската изборна комисија. ...
сите 229 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ОБСЕ ги испитува начините за спречување на екстремизмот на Балканот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: