ОБСЕ ги испитува начините за спречување на екстремизмот на Балканот

Eкспертите дискутираат за пристапите во борбата против радикализацијата на потенцијалните терористи. ОБСЕ и експертите од Балканот бараат нови начини за намалување на заканата по безбедноста од враќањето на исламските екстремисти што се борат на Блискиот Исток. [AФП] ОБСЕ и балканските земји работат на решавање на политичките и социо-економските фактори што водат до радикализација и регрутирање на терористите, велат официјалните претставници. ОБСЕ организираше семинар во Скопје на кој присуствуваа 50 експерти за безбедност, владини претставници и претставници на граѓанското општество. Неодамнешните состаноци беа дел од серијата семинари во изминатите две години организирани од одделот за транснационални закани на ОБСЕ. Во Скопје учесниците дискутираа за поширокиот контекст на заканите од насилен екстремизам што води до тероризам и како јавно-приватното партнерство, полициската работа во заедницата и регионалната полициска соработка можат да го спречат и да се спротивстават на тероризмот. Полициската ...
| | веќе видена | слични

Германија и Франција се согласија да формираат заеднички експертски групи со Албанија и Србија. Европската унија и балканските земји преземаат дополнителни мерки за поткопување на трговијата со луѓе. [AФП] ЕУ ги ангажира балканските земји за да го забави бранот трговија со луѓе од Блискиот Исток, Африка и Азија, обезбедувајќи дополнителна поддршка за бегалците кои легално пристигнуваат во државите на Унијата. ЕУ вели дека е подготвена да обезбеди и до 6.000 евра за секој бегалец што ќе биде примен во земјите-членки, рече Мишел Черконе, портпарол за домашни работи на Европската комисија. Черконе вели дека Европската комисија предложи земјите-членки да преместат дел од бегалците од бегалските кампови во трети земји преку проекти на ОН. Oколу 4.500 лица беа релоцирани во 11 земји-членки на ЕУ во 2012 година. „Има 17 земји кои можат да направат многу повеќе и нивните дејства може да спасат многу луѓе. Ако сите земји-членки ги здружат своите напори во програмите за релоцирање ... ќе можеме да релоцираме уште ...
| | веќе видена | слични

Останато

Зградата во трговскиот центар Скопјанка во која вчера повеќе од 6 часа беа евакуирани станарите поради неподнослив мирис кој предизвикувал кашлање и печење на ...
сите 163 | | | веќе видена

Пораки на охрабрување за Договорот од Преспа, добил премиерот Зоран Заев од потпретседателот на САД Мајк Пенс на днешната средба во Вашингтон.Како што напиша ...
сите 269 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска оствари средба со граѓаните и членовите на општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ Свети Николе.Мицкоски пред ...
сите 252 | | | веќе видена

Apple неодамна ја претстави најновата генерација на паметни телефони, а додека за самите телефони ретко кој има било каква замерка, една друга работа на ...
сите 46 | | | веќе видена

На 30 септември имаме историска одлука исправена пред нас. Со својата совест, со својата мудрост, мислејќи на Заветот од првиот референдум и мислејќи на идните ...
сите 10 | | | веќе видена

„На само 10 дена од одржувањето на референдумот околу преименувањето на Република Македонија како и промената на македонскиот национален идентитет, Владата ...
сите 122 | | | веќе видена

„Петре Шилегов наместо да гради во Скопје, гради во Маврово, но за свои приватни потреби. Додека во Скопје една година нема направено ниту еден проект, ...
сите 17 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ОБСЕ ги испитува начините за спречување на екстремизмот на Балканот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: