ПОСЛЕ ШЕСТ ТРКИ: Иџе е на 3. место во генералниот пласман

Со вкупно 33 поени, Стефановски останува во конкуренција за највисок пласман и е најблизу до Шрајбер и Фулин Претставникот на Македонија во ЕТЦЦ шампионатот, Игор Стефановски-Иџе има вкупно 33 поени во генералниот пласман. Со вчерашните 18 тој успеа да се доближи на 11 поени до водечкиот Шрајбер и на десет зад Чехот, Петр Фулин. Стефановски имаше одлични две трки на Нирбургринг каде што имаше второ место во првата и прво во втората трка. Тоа му донесе вкупно 18 поени така што направи скок од две места и пред трката во Португалија има одличен пласман и шанса да биде уште подобар. Натпреварувањето во ЕТЦЦ шампионатот е на средина и до крај остануваат уште шест трки. Ќе има по две во Португалија, Белгија и Чешка, а со оглед на тоа што Стефановски напредува од трка во трка може да се очекуваат уште подобри резултати. ЕТЦЦ ШАМПИОНАТ ГЕНЕРАЛЕН ПЛАСМАН 1. Криштјоханес Шрајбер (Швајцарија) 44 2. Петр Фулин (Чешка) 43 3. Игор Стефановски (Македонија) 33 4. Норберт Наѓ (Унгарија) 31 5. Петер Рикли
| | веќе видена | слични
2 копии

Директорот на Агенцијата за млади и спорт (АМС) Марјан Спасески организираше прием за најдобриот автомобилист во Македонија, победникот од Нирбургринг. Резултатите од последните две трки го внесоа во борбата за европската титула. Лидерот на табелата, Кристјоханес Шрајбер, благодарение на пол позицијата освои три бода на оваа трка, а во двете возења остана без бодови поради дефект. Така тој стигна до 44 бода, Петр Фулин има 43, а Стефановски е трет со 33. „ Сите знаат колку е тешка оваа патека долга 26 километри, практично една голема ридско-брзинска делница, но се вози во круг и користи само дел од новиот автодром за старт и финиш. Патеката е брза и опасна, така што никому не му е сеедно, но кога се е во ред со автомобилот и кога атмосферата во тимот е добра, резултатите секогаш доаѓаат на површина. Бевме можеби уплашени дали добро ќе ја завршиме својата работа, но ете испадна дека најдобро од сите сме ја направиле својата домашна задача и се враќаме со два пехари во Македонија. Морам да изразам голема ...
| | веќе видена | слични

Игор Стефановски - Иџе изминативе неколку денови, со својот голем успех односно победата на Нирбургринг повторно го сврте вниманието кон себе. „Летечкиот" Македонец го освои големито трофеј, а во првата трка дојде и до втората позиција. Голем дел од македонската јавност немаше можност да го проследи неговиот настап, а сега, преку овие видеоинсерти можете да погледнете како изгледаше сето тоа. ФОТО+ВИДЕО: МАКЕДОНСКИ АВТОМОБИЛИЗАМ
| | веќе видена | слични

За многу работи во животот е потребно искуство, но и малку итрина, која најдобриот македонски автомобилист Игор Стефановски - Иџе (34) ја има, а и максимално ја искористи на патеката Нирнбургринг во Германија викендов. Првата победа сезонава, втора во кариерата во Европскиот шампионат на кружни патеки (ЕТЦЦ), на една од најтешките патеки го потврди тоа, оти летачкиот Македонец до победата стаса откако почна од седмата позиција, згора и со возени задни гуми. Сепак за победата голема улога имаше искуството на Стафановски, кој ја вози втората сезона во ЕТЦЦ, а претходно беше двократен европски шампион на ридски патеки. Поради правилата имаше можност да менува само две гуми, па откако добро ја промисли ситуацијата реши да стави нови гуми само напред, а задните да бидат од првата трка, потрошени и со поголема температура.- Правилата се такви, а одлуката мораше да се донесе брзо. Според моите пресметки и во договор со мојот тим и инженерот Мирослав Растовиќ сметав дека промена на предните гуми ми е попотребна и ...
| | веќе видена | слични
3 копии

По победата на патеките во Нирбургинг, денеска во Телеком иновативниот центар на Македонски Телеком, се одржа прес конференција по повод маестралниот успех на Игор Стефановски Иџе. Победничка атмосфера во тимот АКК Стефановски. Маестралниот настап на двете трки во Нирбургринг ни овозможи нова национална спортска радост. Феноменалниот трет викенд во ФИА ЕТЦЦ 2017, ја донесе историската победа на Игор Стефановски Иџе. Тој стаса до првата победа во шампионатот годинава, а успехот можеше да се насети уште во тренинзите кои им претходеа на двете трки во Нирбургринг. Иџе имаше фантастичен резултат и на двете трки. Го освои второто место во првата и првото место во втората трка. Овој двоен успех му донесе нови 18 поени со што успеа да се искачи нагоре во табелата во генералниот пласман. Иџе сега има 33 поени, со што се најде на третата позиција во генералниот пласман. Повеќе од него имаат само Фулин кој со 43 е на второто место и Шрејбер со 44 поени, кој е прв на табелата. Разликата помеѓу тројката најдобри не е ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Директорот на Агенцијата за млади и спорт Марјан Спасески организираше прием за најдобриот автомобилист во Македонија, победникот на една од трките од Нирбургринг одржани во саботата. Со новите бодови (18) Стефановски има 33 бодови, или 11 помалку од водечкиот во генералниот пласман Кристјоханес Шрајбер и 10 помалку од Петр Фулин. - Сите знаат колку е тешка оваа патека. Долга е 26 километри, практично една голема ридско-брзинска делница, но сепак се вози во круг и од новиот автодром се користи само делот за старт и финиш. Патеката е брза и опасна, така што никому не му е сеедно, но кога се е во ред со автомобилот и кога атмосферата во тимот е добра, резултатите секогаш доаѓаат на површина. Ние бевме можеби уплашени дали добро ќе ја завршиме својата работа, но ете испадна дека најдобро од сите сме ја направиле својата домашна задача и се враќаме со два пехари во Македонија. Морам да изразам голема благодарност до секој член поединечно во мојот тим, бидејќи автомобилот беше одлично подготвен за ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Најдобриот македонски автомобилист Игор Стефановски Иџе по историската победа во Нирбургринг на трката од ФИА ЕТЦЦ најави атак на шампионскиот трофеј во конечниот пласман. - Благодарение на луѓето од мојот тим победив на една од најтешките патеки на светот. Ова е голем успех, не само за мене туку и за целата екипа. Резултатот на „Нирбургринг“ дава надеж да почнеме да мислиме и за борба за врвот во Генералниот пласман. Покажавме дека можеме да се „носиме“ со многу поискусните од нас и ќе се обидеме во последните три трки да го нападнеме првото место во конечниот плсман, изјави Иџе на денешната прес-конференција. Второто место по првата трка и првото место во втората трка на Стефановски му донесе нови 18 бода со што се искачи на 3.место во Генералниот пласман. Лидер е Шрејбер со 44 поени, пред Фулин кој има бод помалку. Иџе очекува добар пласман и на следната трка. - Ме очекува тешка трка на патеката „Вила Реал“ во Португалија. Ќе биде многу важно таму да направам добар резултат, бидејќи се работа за трка на ...
| | веќе видена | слични

АВТОМОБИЛИЗАМ Титулата ја сонувам ама сега не размислувам за неа беше коментарот на најдобриот македонски автомобилист Игор Стефановски на првата средба со новинарите по враќањето од Германија, каде во саботата ја оствари првата победа во ЕТЦЦ шампионатот што го организира ФИА. Овој огромен успех на Нирбургринг е уште поголем бидејќи како што вели Стефановски патеката е најтешка во светот и брзините се големи а тактиката со неговиот тим му овозможила да стигне до победата.„Благодарение на луѓето од мојот тим победив на една од најтешките патеки на светот. Ова е голем успех, не само за мене туку и за целата екипа. Резултатот на „Нирбургринг“ дава надеж да почнеме да мислиме и за борба за врвот во Генералниот пласман. Покажавме дека можеме да се „носиме“ со многу поискусните од нас и ќе се обидеме во последните три трки да го нападнеме првото место во конечниот плсман, изјави Стефановски.По двата подиума во Нирбургринг на половина од шампионатот Стефановски се искачи на третата позиција во Генералниот пласман ...
| | веќе видена | слични

Игор Стефановски - Иџе е главна личност изминативе денови во Македонија. Најдобриот наш автомобилист, денеска по прес-конференцијата, беше на прием и во Агенцијата за Млади и Спорт. „Сите знаат колку е тешка оваа патека долга 26 километри, практично една голема ридско-брзинска делница, но сепак се вози во круг и користи само дел од новиот автодром за старт и финиш. Патеката е брза и опасна, така што никому не му е сеедно, но ога се е во ред со автомобилот и кога атмосферата во тимот е добра, резултатите секогаш доаѓаат на површина. Ние бевме можеби уплашени дали добро ќе ја завршиме својата работа, но ете испадна дека најдобро од сите сме ја направиле својата домашна задача и се враќаме со два пехари во Македонија. Морам да изразам голема благодарност до секој член поединечно во мојот тим, бидејќи автомобилот беше одлично подготвен за трката и јас добив сериозна шанса за успех благодарение на тоа" изјави Стефановски. Директорот Спасески му честиташе на одличното возење и му посака успех во наредните трки. ...
| | веќе видена | слични

Со новите бодови (18) Стефановски има 33 бодови, или 11 помалку од водечкиот во генералниот пласман Кристјоханес Шрајбер и 10 помалку од Петр Фулин. – Сите знаат колку е тешка оваа патека. Долга е 26 километри, практично една голема ридско-брзинска делница, но сепак се вози во круг и од новиот автодром се користи само делот за старт и финиш. Патеката е брза и опасна, така што никому не му е сеедно, но кога се е во ред со автомобилот и кога атмосферата во тимот е добра, резултатите секогаш доаѓаат на површина. Ние бевме можеби уплашени дали добро ќе ја завршиме својата работа, но ете испадна дека најдобро од сите сме ја направиле својата домашна задача и се враќаме со два пехари во Македонија. Морам да изразам голема благодарност до секој член поединечно во мојот тим, бидејќи автомобилот беше одлично подготвен за трката и јас добив сериозна шанса за успех благодарение на тоа. Секогаш давам максимум од себе и верувајте дека нема позаинтересиран од мене да биде чекор поблиску до шампионската титула. Тоа е мојот ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

ДУИ нема да успее да обезбеди повеќе гласови во вториот круг од претседателските избори, а СДСМ ќе доживее фијаско на следните парламентарни избори, смета ...
сите 361 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп истакна денеска важност за вакцинирање во момент во кој епидемијата на сипаници ги зафати и САД. – Луѓето треба да се ...
сите 159 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ПОСЛЕ ШЕСТ ТРКИ: Иџе е на 3. место во генералниот пласман

Од:
До кого (е-маил):
Порака: