Петерхансел го врати водството

Стефан Петерхансел успеа со победа да го врати првото место во поредокот, по малерозната трета етапа во која изгуби драгоцено време. Французинот славеше пред Аргентинецот Орландо Теранова и Жиниел де Вилие и обезбеди пристојни пет минути и четириесен и една секунда предност пред Јужноафриканецот. Петерхансел ја заврши 326 километарската етапа за нешто помалку од четири часа и си го врати местото кое го имаше по втората етапа, откако Холовчук заврши како петти, заостанувајќи единаесет минути зад победникот. Французинот може да му се заблагодари на минатогодишниот победник, кој поради дефект заостана петнаесет минути на четириесет километри пред крајот на етапата. Ал-Атијах беше лидер на етапата, но поради проблеми мораше да застане. Сепак успеа да го врати Hummer-от во нормала и се врати во трка, но на крајот заврши како шеснаесетти. Проблеми имаше и Роби Гордон и неговиот Hummer, кој поради проблеми изгуби седумнаесет минути, но успеа да стигне до четиринаесеттото место, три места понапред од Ал-Атијах.
| | веќе видена | слични

Шестата етапа на релито Дакар, која требаше да се вози денеска е откажана поради снегот кој наврна во Чиле. Според планот, дел од етапата долга 394 километри од Фијамбала во Аргентина до Копијапа во Чиле, требаше да се вози преку Андите. „Поради лошите временски услови преку Андите, чилеанските власти, во текот на ноќта беа приморани да ја затворат границата во Пасо де Сан Франциско, која се наоѓа на 4.700 метри надморска височина. Етапата е откажана од безбедносни причини“, се вели во соопштението на организаторот на релито Дакар. Организаторот имаше проблеми и на петтата етапа, која поради врнежите од дожд мораше да биде скратена. Годинешното издание на Дакар релито започна на 1. јануари, од стратот, во само пет етапи се случија три трагедии, животите ги загубија аргентинскиот моторциклист Хорхе Мартинес Боеро и двајца гледачи. Релито Дакар ќе продолжи утре со етапата во Копијапо. крај/мф/нц
| | веќе видена | слични

Шестата етапа од релито Дакар е откажана од страна на организаторите поради лошите временски услови, обилните врнежи од дожд и неочекуван снег во ова време од годината на јужната хемисфера, каде владее летото. Делницата од 394 километри од Фиамбала до Копиапо, на која требаше да се преминат Андите и од Аргентина трката да се пресели на територијата на Чиле, имаше предвиден специјал од 247 километри, но сега целата етапа ќе се одвива како транспортна. Поради лошите временски услови и врнежи од дожд беше скратена и петтата етапа, на која славеа Французинот Сирил Деспре (КТМ) и Полјакот Криштоф Холовчиц (Мини), во конкуренција на мотоцикли и автомобили. Акцијата продолжува утре во Копиапо, а водството во генералниот пласман го имаат Деспре кај мотоциклите, неговиот славен сонародник Стефан Петерхансел (Мини) кај автомобилите, и Холанѓанецот Жерар де Рој (Ивеко) во конкуреција на камиони.
| | веќе видена | слични

Францускиот моторциклист има убедливо водство, додека кај автомобилистите Петерхансел заврши трет на петата етапа, но остана на лидерската позиција. Еден од највозбудливите дуели на годинешното издание на релито Дакар е во конкуренцијата на моторциклистите. Во главна улога се Французинот Сирил Деспре и Шпанецот Марк Кома. Деспре засега ја добива битката откако победи на петата етапа возена од Чилесито до Фиамбале, долга 151 километар. Французинот на целта пристигна со време од 2:28:33 часа, оставајќи го зад себе актуелниот шампион Кома со нешто помалку од две минути подобро време. Ова е вкупно 29-та етапна победа за Деспре во неговата кариера. Во генералниот пласман Французинот сега има цели 10 минути предност во однос на најголемиот конкурент Марк Кома. На третото место се наоѓа Португалецот Хелдер Родригез кој заостанува дури 48 минути. Во конкуренцијата на автомобилистите победа на петата етапа освтари Криштов Холовчик. Тој за само една минута беше побрз од Американецот Роби Гордон. Стефан Петерхансел ...
| | веќе видена | слични

Французинот Стефан Петархансел и Марк Кома од Шпанија се победници на 4. етапа на релито „Дакар“ Петархансел ја извози четвртата етапа со време од 3:49,33 часа, што беше за 5,19 минути подобро од времето на второпласираниот Аргентинец Орландо Теранова. Со оваа победа Петархансел се врати на врвот во генералниот пласман, откако водечкиот досега Полјакот Хриштоф Холовчик оваа етапа ја заврши како петти со 10,51 минути задоцнување. Кома беше најбрз во конкуренција на мотоциклисти, а етапата ја помина за 4:16,43 часа. Како второпласиран со 2,02 минути задоцнување стигнал Французинот Сирил Деспре, а третопласиран заврши Франс Верховен од Холандија со 8,26 минути. По оваа победа, и Кома се врати на лидерската позиција во генералниот пласман. Во конкуренција на камиони победи Жерард де Гој од Холандија, пред сонародникот Ханс Стасеј, кој стигна со задоцнување од 1,13 минута.
| | веќе видена | слични

Организаторите на релито Дакар решија целосно да ја откажат шестата етапа што требаше да се вози низ Андите, од аргентинскиот град Фиамбала до Копиапо во Чиле поради обилните врнежи од дожд и снег во овој предел во последните неколку дена. Претходно беше скратен дел од петтата етапа од оваа трка, но организаторите решија да не ризикуваат и целосно да ја откажат шестата етапа, која важи за една од најопасните. „ Поради лошите временски услови на Андите, чилеанските власти беа принудени целосно да ја затворат границата кон Аргентина, на надморска височина од 4700 метри. Тоа е доволен доказ дека сигурноста на возачите не може да биде гарантирана, а ние не сакаме да ризикуваме со животот на луѓето. Затоа, решивме целосно да ја откажеме шестата етапа, туку сите возила ќе ја минат границата заедно, со конвојот што веќе го организиравме “ - се вели во соопштението на организаторите на релито Дакар. По пет извозени етапи во конкуренција на автомобили во водство е Штефан Петерхансел пред Криштоф Холовциц, додека кај ...
| | веќе видена | слични

Кристоф Холовчик го намали заостанувањето на нешто повеќе од четири минути во однос на неговиот тимски колега - Стефан Петерхансел, по денешната победа на петтата етапа од релито Дакар. Со денешната победа на етапата од Чилекито до Фламбала, Полјакот се искачи од четвртата на втората позиција во генералниот поредок, откако денес триумфираше пред Гордон со предност од една минута и една секунда. Трет заврши Петрхансел додека зад него се најде Нани Рома. Холовчик до победата стигне откако де Вилие на 70 километри до крајот на етапата како водечки, застана поради проблеми со автомобилот кои го чинеа 20 минути и на крајот заврши како петти. Разочарувачки ден имаше ланскиот победник, Насер Ал-Атијах, кој мораше да застане на 36 километри пред крајот на етапата поради прегрејување на моторот. Иако на крајот успеа да го поправи дефектот, на крајот дефектот го чинеше повеќе од 24 минути. Поради денешниот нов малерозен ден, Катарецот падна на осмата позиција зад Новицкиј и Соуса. Утрешната етапа ќе се вози од ...
| | веќе видена | слични

Останато

Францускиот претседател Емануел Макрон преку видео порака им се обрати на македонските граѓани во пресрет на референдумот. Во неа тој вели дека договорот со ...
сите 68 | | | веќе видена

Една недела пред референдумот, директорот на УБК Горан Николовски во отвореното Студио 1 вели дека не постои директна закана врз безбедноста на Р. Македонија.- ...
сите 108 | | | веќе видена

„Отсекогаш сум се залагал за решение кое нема да задира во идендитетот , националните интереси и уставни промени. Прашањето за името и индентитетот е постаро и ...
сите 76 | | | веќе видена

„Со цензурирани медиуми кои исто како и Премиерот не смеат да го пишат името Македонија не се стигнува во Европа. Погазена е слободата на медиумите и ...
сите 163 | | | веќе видена

Управата за заштита на културно наследство (УЗКН) ќе побара црквата „Света Богородица“ во кумановското село Матејче да биде прогласена за културно наследство ...
сите 50 | | | веќе видена

Од вчера стапи во сила договорот за взаемно признавање на возачките дозволи меѓу Македонија и Германија. Договорот го потпишаа Министерот за внатрешни работи ...
сите 79 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Петерхансел го врати водството

Од:
До кого (е-маил):
Порака: