Ештон и Фуле: Владата да реформира, опозицијата да биде конструктивна

3 копии

Владата брзо да се врати на реформите потребни за интеграција во Европската Унија, а опозицијата да даде придонес на конструктивен начин во македонското Собрание Ова е апелот на високиот преставник за надворешна и безбедносна политика на Европската Унија, Кетрин Ештон и Комесарот за проширување, Штефан Фуле во заедничка изјава по повод неделните парламентарни избори одржани во Македонија Ештон и Фуле изборите ги оценија како конкурентни, транспарентни и добро-организирани и упатија честитки на народот, политичките партии и властите за придонесот во целиот процес. „Особено ја нотираме високата излезност. Ја повикуваме владата целосно да ги имплементира заклучоците и препораките на набљудувачката мисија на ОБСЕ/ОДИХР. Задоволни сме да забележиме дела политичките партии ги поддржаа изборите. Како кандидат за членство во Европската Унија, земјата сега треба да се справи со предизвиците и можностите што се пред неа. Новата влада мора брзо да се врати на реформите потребни за да продолжи прогресот на земјата кон ...
| | веќе видена | слични

“Како кандидат за членство во Европската унија, земјата сега треба да се сврти кон предизвиците и приликите кои стојат пред неа, што ние и го очекуваме. Новата влада треба набрзо да ги преземе потребните реформи за да продолжи со напредокот на земјата кон ЕУ и опозицијата во Парламентот треба да придонесе на конструктивен начин во процесот на реформите“. Ова е пораката која во заедничко соопштение ја испратија високата претставничка на ЕУ за надворешна и безбедносна политика и вицепретседател на Европската комисија, Кетрин Ештон и комесарот за проширување, Штефан Филе. Оценката на двајцата високи претставници на Брисел е дека Македонија одржа добри и транспарентни избори. “Ние ги поздравуваме плуралистичките, транспарентни и добро организирани избори во поранешната југословенска Република Македонија. Им честитаме на народот, на политичките партии и на одговорната власт за нивниот придонес во изборниот процес“, се вели во заедничкото соопштение на Ештон и Филе, кои упатуваат посебно честитки за високиот ...
| | веќе видена | слични

Затворањето на прашањето со Грција е едно од клучните прашања за САД со кои треба да се соочи новата македонска влада. Заменикот помошник државен секретар за Европа и Евроазија, Томас Кантримен, на брифинг за новинарите во Вашингтон изјави дека неговата земја апсолутно верува дека ова е вистинското време веднаш откако ќе се формира новата влада, да се заокружи дискусијата со Грција за името на Македонија. „Сметаме дека тоа е на дофат и може да се стори – по избори е мошне подобро време да се направи вакво нешто отколку пред избори“, изјави Кантримен. Според него, САД со нетрпение очекува да се реши тоа, со цел Македонија да продолжи на патот кон НАТО и кон ЕУ. Кантримен смета дека за новата влада е важно да се зафати со некои од прашањата што ги идентификувала и ЕУ, како што се владеењето на правото, независноста на судството и слободата на медиумите. „Ова се клучни прашања доколку Македонија сака да ги исполни стандардите на ЕУ“, изјави тој. Кантримен е првиот странски политичар што ги изговори очекувањата ...
| | веќе видена | слични

ЌЕ СЕ СЕЧЕ ЛИ ЈАЗОЛОТ ЗА ИМЕТО? Веќе во август може на посредникот Метју Нимиц да му се дадат сигнали за консензуален став на власта и на опозицијата за прашањето за името и рано наесен тој да обликува некои предлози, вели професор Димитар Мирчев Брисел е среќен што денот на изборите во Македонија мина без инциденти и поголеми проблеми и сега е време за работа. Ова е накусо пораката што ЕУ ~ ја испраќа на нашата земја во надеж дека брзо ќе биде формирана влада што ќе може да тргне во решавање на горливите прашања како реформите и спорот со името. Комесарот за проширување Штефан Филе и високата претставничка на ЕУ за надворешна и безбедноста политика Кетрин Ештон во понеделникот доцна попладне издадоа заедничко соопштение од кое јасно може да се прочита дека им паднал камен од срце кога слушнале дека изборите минале без инциденти, за што заслуга, според нив, имаат пред с` граѓаните. Стравувањата на Брисел беа дека и во Македонија би можело да се повтори албанското сценарио со непризнавање на изборните ...
| | веќе видена | слични

Заменик-помошникот државен секретар на САД за Европа и Азија, Томас Кантримен Воспоставување на целосно владеење на правото, независно судство и слободни медиуми се клучните прашања кои треба да ги реши идната влада за да ги исполни европските стандарди, изјави Кантримен Идната влада најпрво треба да го реши спорот со Грција за името, да продолжи со реформите за членство во Европската унија и со спроведувањето на Охридскиот договор, изјави заменик-помошникот државен секретар на САД за Европа и Азија Томас Кантримен во изјава за Гласот на Америка на македонски. - Апсолутно веруваме дека ова е вистинското време, веднаш откако ќе се формира новата влада, да се заокружи дискусијата со Грција за името на Македонија. Сметаме дека тоа е на дофат, и може да се стори - по избори е мошне подобро време да се направи вакво нешто, отколку пред избори. Со нетрпение очекуваме тоа да се реши, со цел Македонија да продолжи на патот кон НАТО и ЕУ, рече високиот дипломат на Стејт департментот. Кантримен потенцира дека ...
| | веќе видена | слични

Ова е заедничка порака на високиот претставник за надворешна и безбедносна политика на ЕУ Кетрин Ештон и комесарот за проширување на Унијата, Штефан Филе, во изјава дадена по повод неделните парламентарни избори. ТИЕ изборите ги оценуваат како транспарентни и добро организирани и им честитаат на народот, на политичките партии и на властите за придонесот што го дале во изборниот процес Новата Влада брзо да се врати на реформите потребни за интеграција на Македонија во Европската унија, а опозицијата за тоа да даде придонес во Парламентот на конструктивен начин. Ова е заедничка порака на високиот преставник за надворешна и безбедносна политика на ЕУ Кетрин Ештон и комесарот за проширување на Унијата, Штефан Филе, во изјава дадена по повод неделните парламентарни избори. Во заедничката изјава тие изборите ги оценуваат како транспарентни и добро организирани и им честитаат на народот, на политичките партии и на властите за придонесот што го дале во изборниот процес. - Особено ја нотираме високата излезност. Ја ...
| | веќе видена | слични

Стејт департментот честиташе на добро организираните избори во Македонија и сега очекува владата да се зафати со неколку приоритетни прашања. Ведран Андоновски од Гласот на Америка на македонски. Како официјален Вашингтон ги оценува изборите? На брифингот за најновите случувања на Балканот американскиот заменик помошник-државен секретар за Европа и Евроазија Томас Кантримен го истакна квалитетот на изборите: „Им честитам на граѓаните на Република Македонија на изборите што беа компетитивни, транспарентни, добро спроведени, на кои луѓето излегоа во голем број, се однесуваа мирољубиво и достоинствено. Квалитетот на овие избори во Република Македонија е без преседан“. Кажа и дека ОБСЕ идентификувала одредени проблеми и побара владата да се справи со тие прашања, за наредните избори да бидат уште подобри. Какви очекувања има Вашингтон од новата македонска влада? Кантримен наведе три работи. Прво - затворањето на прашањето за името: „Апсолутно веруваме дека ова е вистинското време, веднаш откако ќе се ...
| | веќе видена | слични

Затворањето на прашањето за името со Грција, реформите за членство во Европската унија и натамошното спроведување на Охридскиот договор за вишиот претставник на Стејт департментот Томас Кантримен се главните задачи што стојат пред идната македонска влада. - Апсолутно веруваме дека ова е вистинското време, веднаш откако ќе се формира новата влада, да се заокружи дискусијата со Грција за името на Македонија. Сметаме дека тоа е на дофат, и може да се стори - по избори е мошне подобро време да се направи вакво нешто отколку пред избори. Со нетрпение очекуваме тоа да се реши, со цел Македонија да продолжи на патот кон НАТО и ЕУ, рече вишиот дипломат на Стејт департментот, пренесе Гласот ма Америка на македонски јазик. Кантримен е на мислење дека за новата влада е важно да се зафати со некои од прашањата што ги идентификуваше Европската унија како приоритети на патот за пристапување. - Тука спаѓаат владењето на правото, независноста на судството и слободата на медиумите. Ова се клучни прашања доколку ...
| | веќе видена | слични

Затворањето на прашањето за името со Грција, реформите за членство во Европската унија и натамошното спроведување на Охридскиот договор се главните задачи што стојат пред идната македонска влада, рекол заменикот помошник-државен секретар на САД за Европа и Евроазија Томас Кантримен на прес конференција во Вашингтон, пренесува Гласот на Америка на македонски јазик. Високи оценки за изборите и големи очекувања од новата влада во Македонија. САД и Европа со идентична оценка за парламентарните избори во земјава. Еврокомесарите Кетрин Ештон и Штефан Фуле во заедничката изјава изборите на 5-ти јуни ги оценија како конкурентни, транспарентни и добро-организирани. Но, Брисел ни малку не сака да губи време, ја потсетува новата влада веднаш да се соочи со обврските. ,,Новата влада мора брзо да се врати на реформите потребни за да продолжи прогресот на земјата кон Европската унија, додека опозицијата треба да придонесе на конструктивен начин во парламентот за реформскиот процес“, јасно повикуваат во ...
| | веќе видена | слични

Македонската влада брзо да се врати на реформите потребни за интеграција во ЕУ, а опозицијата да биде конструктивна во Парламентот, повикаа првиот дипломат на Унијата, Кетрин Ештон и еврокомесарот Штефан Филе. Во заедничка изјава по повод парламентарните избори одржани во Македонија во неделата (05.06) Кетрин Ештон и Штефан Филе ги оценија како конкурентни, транспарентни и добро организирани и упатија честитки на народот, политичките партии и властите за придонесот во целиот процес. „Особено ја нотираме високата излезност. Ја повикуваме владата целосно да ги имплементира заклучоците и препораките на набљудувачката мисија на ОБСЕ/ОДИХР. Задоволни сме што политичките партии ги поддржаа изборите. Како кандидат за членство во Европската унија, земјата сега треба да се справи со предизвиците и можностите што се пред неа. Новата влада мора брзо да се врати на реформите потребни за да продолжи прогресот на земјата кон Европската унија, додека опозицијата треба да придонесе на конструктивен начин во Парламентот за ...
| | веќе видена | слични

Останато

СДСМ со писмено соопштение реагира на прес-конференцијата на Наум Стоилковски од ВМРО-ДПМНЕ.„Наместо да се крие зад социјалните медиуми, зад неговите ...
сите 253 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 300 | | | веќе видена

Сопругата на Претседателот на Република Македонија, г-ѓа Маја Иванова присуствуваше на приемот што во Париз го приреди првата дама на Франција, г-ѓа Брижит ...
сите 175 | | | веќе видена

По протестите пред домовите на Арнаудов, Мукоски и Василевски, „Македонија-блокира“ предводена од Јанко Бачев и Филип Петровски денес ќе протестираат пред ...
сите 60 | | | веќе видена

Кабинетот на Претседателот на Република Македонија, по објавата во јавноста на Решението на Основниот суд Скопје 1 за определување мерка притвор против Миле ...
сите 60 | | | веќе видена

Политичкиот аналитичар Петар Арсовски вели најголемиот притисок сега е врз Владата и институциите од кои се очекуваат одговори - како Груевски успеал ја ...
сите 208 | | | веќе видена

Она што се случуваше вчера околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ беше класична политичка хајка организирана од Зоран Заев и Оливер Спасовски, ова денеска на ...
сите 120 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 45 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ештон и Фуле: Владата да реформира, опозицијата да биде конструктивна

Од:
До кого (е-маил):
Порака: