Цвекло заразено со Е.коли, откриена во Холандија

3 копии

Холандската Управа за контрола на квалитетот на храната забрани продажба на репка од цвекло произведена на една од локалните земјоделски фарми, откако во зеленчукот е откриена бактеријата Escherichia coli (E. coli), јавува AP Според агенцијата, претставници на Европската унија го информирале надзорниот орган за откриеното заразено холандско цвекло во Германија, во средата вечерта. Проверката на примероци од цвеклото во Холандија потврди дека зеленчукот е заразен со ешерихија коли. Холандските санитарни власти во денеска издаденото соопштение нагласуваат дека откриената варијација на Escherichia coli се разликува од предизвикувачот на цревната инфекција регистрирана во северна Германија, од каде се рашири низ Европа а од која досега на стариот континент починаа 26 лица. За тоа колкава е опасноста од овој поразличен вид Е.коли, не се даваат информации во соопштението на холандската Управа за контрола на квалитетот на прехранбените продукти. Медицинските експерти се’ уште не можат да го утврдат изворот ...
| | веќе видена | слични

Холандските власти одлучија да повлечат од пазарот три вида на цвекло откако се утврди дека се заразени со Ешерихија коли. Цвеклото било од холандско производство. Сепак пронајдената бактерија била значително помалку опасна од онаа пронајдена во Германија. Фирмата кој го произведувала цвеклото го извезувала во Белгија и во Германија.
| | веќе видена | слични
2 копии

Холандските власти од пазарот повлекоа цвекло од домашно производство, откако во него е пронајдена бактеријата ешерихија коли од тип „значително помалку опасен“ од оној што ја предизвика смртоносната инфекција во Германија. Холандската Управа за безбедност на храната потенцира дека тоа не е истиот тип на ешехерихија коли откриен во зеленчукот во Германија и дека сега се работи на идентификација на бактеријата. Овој тип на ешерихија коли бил откриен кај цвекло од Холандија, кое се продавало во Германија. Засега нема информации дека холандското цевкло предизвикало заболување кај лицата што го конзумирале, се наведува во соопштението на Управата. Според Управата, бактеријата ешерихија коли е откриени само кај цвеклото произведено од страна на компанијата „Хаму“, која пласирала свои производи на пазарите во Белгија, Германија и Холандија.
| | веќе видена | слични

Останато

Предраг Васиљевиќ Кога Црна Гора влезе во НАТО, неофицијално, стана Монтенегро. Македонија за да влезе во Алијансата беше преименувана во Северна Македонија. ...
сите 95 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 211 | | | веќе видена

Претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери испрати покани за учество во набљудувањето на изборот за претседател на државата што ...
сите 166 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд трамп го потпиша законот за избегнување нова делумна блокада на државната администрација. Со Законот се обезбедени 333 ...
сите 121 | | | веќе видена

Од нив, 14 пациенти се стабилни и се во добра здравствена состојба. Двајца пациенти се на респираторна машина и се во животозагрозувачка состојба. Тројца ...
сите 188 | | | веќе видена

СДСМ одлучи да нема предвремени парламентарни избори заедно со претседателските со што е одбиено барањето на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Според партискиот ...
сите 113 | | | веќе видена

Интегрален текст од обраќање Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани членови на Извршниот и Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, Почитувани ...
сите 122 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Цвекло заразено со Е.коли, откриена во Холандија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: