Есен

Еве и таа дојде, лисјата на црешата пожолтеа. Ветрот ги гали нежно и ноншалантно ги откинува од гранките танцувајќи и виорејќи со нив. Застанав до црешата и ги затворив очите – мирисот на есента и шушкањето на лисјата ме доближуваше до него. Беше есен кога се разделивме. Се сеќавам како му пријдов, исто како што ветрот му приоѓа на листот, а тој ги отстрани моите траги така што ѝ се предаде на првата капка дожд. Го сакам ноември затоа што беше наш месец, ноември нè спои, но и нè раздели. Во ноември се сакавме… Ладните ноќи ги заменивме со топли бакнежи, врела страст и неколку чаши слатко вино. Во ноември го пуштив, си заминав тивко. Толку далечна, а сепак блиска ноќ. Времето си минува, си носи и си зема спомени, но некои остануваат како да склучиле пакт со него дека не смее да ги однесе. Се сеќавам дека врнеше, небото како да се расплака за нас, тој таму, јас тука но барем едно небо нè покриваше. Некогаш навечер сакам да му побегнам на сонот… Секоја ноќ сонувам ист сон. Тој застанат во дворот до истата цреша ...
| | веќе видена | слични

Останато

Албанскиот аналитичар Арсим Зеколи, кој најави дека ќе го бојкотира референдумот за промена на името, сега предвидува црно сценарио на 30-ти септември. Тој ...
сите 17 | | | веќе видена

Најмоќната земја-членка на Европската Унија, Германија, реши целосно да се вложи за успех на референдумот. Министерот за Европа, Михаел Рот, во краткиот ...
сите 91 | | | веќе видена

Припадниците на Министерството за внатрешни работи во Белград заплениле 34,3 килограми марихуана и уапсиле црногорски државјанин З.М. поради постоење на ...
сите 123 | | | веќе видена

Даут-пашин амам во Скопје беше местото каде се собраа за да одговорат на прашањето „Зошто Европа?“. Опкружен од сликите на Адем Кастрати, германскиот министер ...
сите 136 | | | веќе видена

Претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери, денеска оствари средба со потпретседателот на Европскиот парламент од Грција, Димитриос ...
сите 134 | | | веќе видена

Актерската екипа од општински народен театар „Невена Коканова“ од Дупница, Бугарија, со претставата „Хотел меѓу овој и оној свет“, беше изведена пред ...
сите 50 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Есен

Од:
До кого (е-маил):
Порака: