Хрватска ќе ја помага интеграцијата на Македонија во ЕУ

Двете земји ќе изготвуваат твининг проекти преку кои хрватските експерти ќе ѝ помагаат на Македонија на патот кон интеграцијата во ЕУ. Хрватскиот премиер Зоран Милановиќ (лево) се поздравува со својот колега Никола Груевски за време на својата посета на Македонија на 9-ти септември. [Мики Трајковски/SETimes] Хрватска ја зголемува својата улога на промотор на интеграцијата во ЕУ на Балканот нудејќи практична помош за земјите-аспирантки за членство во Унијата, како што е Македонија. Хрватска минатата недела вети дека нејзините експерти ќе ја поддржат Македонија преку твининг проекти за полесно надминување на потенцијалните пречки во процесот на интеграција во ЕУ. Премиерите Зоран Милановиќ и Никола Груевски се состанаа во Скопје на 9-ти септември и се согласија да ги интензивираат билатералните односи. „Со Македонија можеме да го споделиме нашето искуство кое што го нема ниту една друга земја-членка на ЕУ. Хрватска е последната земја која влезе во ЕУ, но и првата која влезе под такви услови, преговори, бројни ...
| | веќе видена | слични

Претседателот и премиерот на Турција, Реџеп Таип Ердоган и Ахмет Давутоглу, го уверија премиерот Никола Груевски на разговорите во Анкара дека нивната земја е вистински пријател на Македонија на кој може во секоја прилика да се потпре. Ердоган изрази задоволство од посетата на македонскиот премиер, кој е во Турција повеќе дена, за да ги претстави економските можности на нашата држава, и посочи дека ја поддржува Македонија и нејзините евроатлански аспирации. „На тој пат во Турција можете да најдете пријател“, изјави Ердоган. Слични оценки даде и премиерот Давутоглу. За него лично разговорите со Груевски биле важна посета, бидејќи таа е прва официјална посета на премиер од друга држава откако беше именуван на новата функција. „Со Македонија имаме добри и пријателски односи. Имаме и историски врски. Тие добри конекции се одразуваат и врз економијата и политиката“, изјави Давутоглу на заедничката прес-конференција со Груевски. „Турција ја поддржува Македонија за членство во НАТО. Исто ја поддржуваме Македонија ...
| | веќе видена | слични
5 копии

По посетата на Ескишехир, Република Турција, на Претседателот на Владата на Република Македонија, Никола Груевски и членовите на владината делегација, меѓу кои и Заменик директорот на Агенцијата за странски инвестиции и промоција на извозот на Република Македонија, Климент Шекеровски, каде се се обратија на бизнис форумот за презентација на поволностите кои ги нуди Република Македонија за реализација на странски инвестиции, претставници на дваесет компании на Стопанската комора на Ескишехир, предводени од Претседателот на комората, денеска во Скопје имаа средба со претставници на Агенцијата за странски инвестиции и промоција на извозот на Република Македонија. На средбата тие имаа можност да дознаат повеќе за поволностите за инвестирање и директно да разговараат со стручни лица од Агенцијата кои им помогнаа подобро да ја запознаат Македонија и начинот на кој можат да започнат бизнис. Потпишувањето на договорот за слободна трговија меѓу Турција и Македонија со кој се создадоа одлични можности за трговија со ...
| | веќе видена | слични
7 копии

По посетата на турскиот град Ескишехир, каде премиерот Никола Груевски и членовите на владината делегација се обратија на бизнис форумот за презентација на поволностите кои ги нуди Македонија за реализација на странски инвестиции, претставници на дваесет компании на Стопанската комора на Ескишехир, предводени од претседателот на комората, во четвртокот во Скопје имаа средба со претставници на Агенцијата за странски инвестиции и промоција на извозот на Република Македонија, пренесува Макфакс. На средбата тие имаа можност да дознаат повеќе за поволностите за инвестирање и директно да разговараат со стручни лица од Агенцијата кои им помогнаа подобро да ја запознаат Македонија и начинот на кој можат да започнат бизнис. Потпишувањето на договорот за слободна трговија меѓу Турција и Македонија со кој се создадоа одлични можности за трговија со помали трошоци е основа за ваков вид на продлабочување на економската соработка на овие две земји. Компаниите се од различни индустрии меѓу кои и медицинска опрема, ...
| | веќе видена | слични

Македонско-турските билатерални односи се одлични, а честите средби на политичко ниво се потврда за пријателството што се развива меѓу двете држави, оцениле премиерот Никола Груевски и турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган на средбата во Анкара. Македонскиот премиер го информирал Ердоган за целта на посетата на Турција, која е економско-политичка. Тој истакнал дека турските компании се добредојдени во Македонија, а оние што се решиле да инвестираат имаат позитивно искуство од условите за инвестирање. Исто така, изразил надеж за продолжување и продлабочување на пријателството и за соработката во повеќе сфери од заеднички интерес. Претседателот Ердоган изразил задоволство од посетата на македонскиот премиер и рекол дека ги поддржува Македонија и нејзините евро-атлантски аспирации. - На тој пат во Турција можете да најдете пријател - изјавил Ердоган. На средбата биле потврдени добрите политички и економски односи, како и можностите за искористување на расположливите потенцијали. Груевски го запознал ...
| | веќе видена | слични

Македонија и Турција имаат одлични политички односи и пријателство. Премиерите Давутоглу и Груевски на средбата во Анкара изразија задоволство од постојаниот и нагорен тренд и развојот на меѓусебните односи меѓу двете земји. Напредок е постигнат и во економската соработка, а двајцата премиери се заложија за нејзино натамошно унапредување. Македонскиот и турскиот премиер се согласија дека европската и евроатлантската интеграција на Југоисточна Европа е заедничка визија на двете држави, како најдобар гарант за стабилноста на регионот. „Секогаш внимававме да имаме добри односи со Македонија и да ја подржуваме Македонија на меѓународен план,поаѓајќи од добрите историски врски и од актуелните добри пријателски односи.Турција го подржува членството на Македонија во НАТО и таа подршка продолжува понатаму“, изјави турскиот премиер Ахмет Давутоглу. Турската подршка за нашето членство во НАТО и во ЕУ е безрезервна. Ние стоиме на располагање да помогнеме на тој план,рече новиот премиер на Турција Ахмет Давутоглу.Тоа се ...
| | веќе видена | слични

Мешовитата македонско-британска текстилна компанија од Прилеп „Комфи ангел“ со близу 1.000 вработени е пред потпишување на милонски договор за извоз на производи на турскиот пазар. Ова, велат, трговската размена со Турција ќе ја префрли и на извозот наспроти досегашниот претежно, увоз на суровини. „Пред потпишување сме на договор за соработка за извоз на полнети производи во „Зорло текс-Тач“. Договорот сигурно би вредел милионски суми“, вели Ирена Јакимоска, косопственик на „Комфи ангел“. Триесетина турски стопанственици од Измир се подготвени, пак, да инвестираат и да вработуваат во прилепско. „Заинтересирани сме за отворање работни места овде во градот Прилеп. Имаме од градежништвото, со прехранбени производиод медицинските аспекти, да речеме, материјали што можат да произведат и да продадат. Значи, тука може да отворат“, вели Хакан Казанчоглу, потпретседател на стопанската комора на Измир, Турција. Прилепските стопанственици со намера да ја зголемат стопанската соработка во правец на извозот и увозот на ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Претседателот на Владата на Република Македонија, Никола Груевски, денеска во Анкара оствари средба со претседателот на Владата на Република Турција, Ахмет Давутоглу. Соговорниците ги поздравија одличните политички односи помеѓу двете земји на билатерално и мултилатерално ниво, и изразија задоволство од постојаниот и нагорен тренд на развој на истите кој се карактеризира и со редовни средби на највисоко ниво. - „Република Турција е наш долгогодишен пријател и стратешки партнер, а оваа средба претставува уште еден показател за одличните билатерални односи меѓу Република Македонија и Република Турција, кои се одликуваат со висок степен на пријателство и разбирање, интензивна соработка на сите нивоа, отворен дијалог и волја за натамошна реализација на проекти од заеднички интерес на сите полиња“, изјави премиерот Груевски. Македонскиот и турскиот премиер се согласија дека европската и евроатланската интеграција на Југоисточна Европа е заедничка визија на двете земји и на двете влади како најдобар ...
| | веќе видена | слични
10 копии

Премиерот Никола Груевски во Анкара се сретна со претседателот на Република Турција, Реџеп Таип Ердоган. На средбата двајцата соговорници ги констатираа добрите политички и економски односи, како и можностите за искористување на расположливите потенцијали. Премиерот Груевски му ја честиташе победата на Ердоган и му посака успех во водењето на државата. Тој посочи дека билатералните односи се одлични, а честите средби на политичко ниво се потврда за пријателството кое се развива меѓу двете држави. Го запозна претседателот Ердоган со реформите и чекорите кои се преземаат на економски план, и притоа укажа на тоа дека се залага за динамизирање на економската соработка меѓу двете земји. Претседателот на македонската Влада го информираше Ердоган за целта на посетата која е економско-политичка. Тој истакна дека турските компании се добредојдени во Македонија, а оние кои се решија да инвестираат имаат позитивно искуство од условите за инвестирање и изрази надеж за продолжување и продлабочување на пријателството и ...
| | веќе видена | слични
9 копии

Помеѓу Турција и Македонија постои цврста соработка која се одвива во духот на пријателството, меѓусебното почитување и разбирање, оценија премиерот Никола Груевски и претседателот на Владата на Република Турција, Ахмет Давутоглу по денешната средба во Анкара. Тие ги поздравија одличните политички односи помеѓу двете земји на билатерално и мултилатерално ниво, и изразија задоволство од постојаниот и нагорен тренд на развој кој се карактеризира и со редовни средби на највисоко ниво. - Република Турција е наш долгогодишен пријател и стратешки партнер, а оваа средба претставува уште еден показател за одличните билатерални односи меѓу Република Македонија и Република Турција, кои се одликуваат со висок степен на пријателство и разбирање, интензивна соработка на сите нивоа, отворен дијалог и волја за натамошна реализација на проекти од заеднички интерес на сите полиња, изјави премиерот Груевски. Двата премиера констатираа дека е направен голем напредок во економската соработка, и ја изразија својата цврста ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Лидерот на „Независни Грци“ Панос Каменос, во интервју за грчата телевизија „Скај“, истакна дека договорот од Преспа е невалиден затоа што на него го нема ...
сите 406 | | | веќе видена

Откако британскиот Парламент отфрли договор за брегзит на премиерката Тереза Меј со Брисел, можноста Велика Британија да ја напушти Европската унија без ...
сите 403 | | | веќе видена

Зоран Заев на сметка на уставниот поредок, на сметка на државните и национални интереси се самопромовира во лидер со најголем рејтинг меѓу етничките Албанци, ...
сите 377 | | | веќе видена

Најмалку 40 повредени од кои 25 полицајци, еден фоторепортер и еден снимател, приведени 12, од кои уапсени седум лица, солзавец и сериозни инциденти, учество ...
сите 131 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Хрватска ќе ја помага интеграцијата на Македонија во ЕУ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: