Регионот и Турција оптимисти за новото водство на ЕУ

Официјалните претставници од регионот велат дека неодамнешните кадровски смени во ЕУ ќе имаат позитивно влијание на односите на нивните земји со Брисел. Федерика Могерини е новиот Висок претставник на ЕУ за надворешна политика и за безбедност. [АФП] Назначувањето на новиот претседател на Европскиот совет, Доналд Туск, и на новиот Висок претставник за надворешна политика и за безбедност, Федерика Могерини, во југоисточна Европа беа пречекани со оптимизам. Аналитичарите и официјалните претставници во регионот веруваат дека наследниците на Херман ван Ромпуј и на Кетрин Ештон ќе придонесат за проширувањето на ЕУ на Балканот. Српскиот министер за надворешни работи, Ивица Дачиќ, рече дека новото водство на ЕУ, кое ја презема должноста на 30. август, во најголем дел ќе ја продолжи истата политика кон Србија. „Очекувам взаемна доверба, разбирање и партнерство“, рече Дачиќ за белградските медиуми по назначувањето на Туск и на Могерини. Во изјава за SETimes , Дачиќ ја повика ЕУ да „обезбеди посилна економска и ...
| | веќе видена | слични

Претседателот и премиерот на Турција, Реџеп Таип Ердоган и Ахмет Давутоглу, го уверија премиерот Никола Груевски на разговорите во Анкара дека нивната земја е вистински пријател на Македонија на кој може во секоја прилика да се потпре. Ердоган изрази задоволство од посетата на македонскиот премиер, кој е во Турција повеќе дена, за да ги претстави економските можности на нашата држава, и посочи дека ја поддржува Македонија и нејзините евроатлански аспирации. „На тој пат во Турција можете да најдете пријател“, изјави Ердоган. Слични оценки даде и премиерот Давутоглу. За него лично разговорите со Груевски биле важна посета, бидејќи таа е прва официјална посета на премиер од друга држава откако беше именуван на новата функција. „Со Македонија имаме добри и пријателски односи. Имаме и историски врски. Тие добри конекции се одразуваат и врз економијата и политиката“, изјави Давутоглу на заедничката прес-конференција со Груевски. „Турција ја поддржува Македонија за членство во НАТО. Исто ја поддржуваме Македонија ...
| | веќе видена | слични

Македонско-турските билатерални односи се одлични, а честите средби на политичко ниво се потврда за пријателството што се развива меѓу двете држави, оцениле премиерот Никола Груевски и турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган на средбата во Анкара. Македонскиот премиер го информирал Ердоган за целта на посетата на Турција, која е економско-политичка. Тој истакнал дека турските компании се добредојдени во Македонија, а оние што се решиле да инвестираат имаат позитивно искуство од условите за инвестирање. Исто така, изразил надеж за продолжување и продлабочување на пријателството и за соработката во повеќе сфери од заеднички интерес. Претседателот Ердоган изразил задоволство од посетата на македонскиот премиер и рекол дека ги поддржува Македонија и нејзините евро-атлантски аспирации. - На тој пат во Турција можете да најдете пријател - изјавил Ердоган. На средбата биле потврдени добрите политички и економски односи, како и можностите за искористување на расположливите потенцијали. Груевски го запознал ...
| | веќе видена | слични

Македонија и Турција имаат одлични политички односи и пријателство. Премиерите Давутоглу и Груевски на средбата во Анкара изразија задоволство од постојаниот и нагорен тренд и развојот на меѓусебните односи меѓу двете земји. Напредок е постигнат и во економската соработка, а двајцата премиери се заложија за нејзино натамошно унапредување. Македонскиот и турскиот премиер се согласија дека европската и евроатлантската интеграција на Југоисточна Европа е заедничка визија на двете држави, како најдобар гарант за стабилноста на регионот. „Секогаш внимававме да имаме добри односи со Македонија и да ја подржуваме Македонија на меѓународен план,поаѓајќи од добрите историски врски и од актуелните добри пријателски односи.Турција го подржува членството на Македонија во НАТО и таа подршка продолжува понатаму“, изјави турскиот премиер Ахмет Давутоглу. Турската подршка за нашето членство во НАТО и во ЕУ е безрезервна. Ние стоиме на располагање да помогнеме на тој план,рече новиот премиер на Турција Ахмет Давутоглу.Тоа се ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Претседателот на Владата на Република Македонија, Никола Груевски, денеска во Анкара оствари средба со претседателот на Владата на Република Турција, Ахмет Давутоглу. Соговорниците ги поздравија одличните политички односи помеѓу двете земји на билатерално и мултилатерално ниво, и изразија задоволство од постојаниот и нагорен тренд на развој на истите кој се карактеризира и со редовни средби на највисоко ниво. - „Република Турција е наш долгогодишен пријател и стратешки партнер, а оваа средба претставува уште еден показател за одличните билатерални односи меѓу Република Македонија и Република Турција, кои се одликуваат со висок степен на пријателство и разбирање, интензивна соработка на сите нивоа, отворен дијалог и волја за натамошна реализација на проекти од заеднички интерес на сите полиња“, изјави премиерот Груевски. Македонскиот и турскиот премиер се согласија дека европската и евроатланската интеграција на Југоисточна Европа е заедничка визија на двете земји и на двете влади како најдобар ...
| | веќе видена | слични
10 копии

Премиерот Никола Груевски во Анкара се сретна со претседателот на Република Турција, Реџеп Таип Ердоган. На средбата двајцата соговорници ги констатираа добрите политички и економски односи, како и можностите за искористување на расположливите потенцијали. Премиерот Груевски му ја честиташе победата на Ердоган и му посака успех во водењето на државата. Тој посочи дека билатералните односи се одлични, а честите средби на политичко ниво се потврда за пријателството кое се развива меѓу двете држави. Го запозна претседателот Ердоган со реформите и чекорите кои се преземаат на економски план, и притоа укажа на тоа дека се залага за динамизирање на економската соработка меѓу двете земји. Претседателот на македонската Влада го информираше Ердоган за целта на посетата која е економско-политичка. Тој истакна дека турските компании се добредојдени во Македонија, а оние кои се решија да инвестираат имаат позитивно искуство од условите за инвестирање и изрази надеж за продолжување и продлабочување на пријателството и ...
| | веќе видена | слични
9 копии

Помеѓу Турција и Македонија постои цврста соработка која се одвива во духот на пријателството, меѓусебното почитување и разбирање, оценија премиерот Никола Груевски и претседателот на Владата на Република Турција, Ахмет Давутоглу по денешната средба во Анкара. Тие ги поздравија одличните политички односи помеѓу двете земји на билатерално и мултилатерално ниво, и изразија задоволство од постојаниот и нагорен тренд на развој кој се карактеризира и со редовни средби на највисоко ниво. - Република Турција е наш долгогодишен пријател и стратешки партнер, а оваа средба претставува уште еден показател за одличните билатерални односи меѓу Република Македонија и Република Турција, кои се одликуваат со висок степен на пријателство и разбирање, интензивна соработка на сите нивоа, отворен дијалог и волја за натамошна реализација на проекти од заеднички интерес на сите полиња, изјави премиерот Груевски. Двата премиера констатираа дека е направен голем напредок во економската соработка, и ја изразија својата цврста ...
| | веќе видена | слични

Политичките односи помеѓу двете земји и на билатерално и на мултилатерално ниво се одлични и во нагорен тренд , се согласија на денешната средба во Анкара премиерите на Македонија и на Турција Никола Груевски и Ахмет Давутоглу.Двајцата премиери акцентираа дека помеѓу двете земји постои цврста соработка која се одвива во духот на пријателството, меѓусебното почитување и разбирање.„Република Турција е наш долгогодишен пријател и стратешки партнер, а оваа средба претставува уште еден показател за одличните билатерални односи меѓу Република Македонија и Република Турција, кои се одликуваат со висок степен на пријателство и разбирање, интензивна соработка на сите нивоа, отворен дијалог и волја за натамошна реализација на проекти од заеднички интерес на сите полиња“, изјави премиерот Груевски.Соговорниците констатираа дека е направен голем напредок во економската соработка, и ја изразија својата цврста определба за дополнителен ангажман за унапредување на истата, на трговската размена и соработката на полето на ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Претседателот на Владата на Република Македонија Никола Груевски, денеска оствари средба со претседателот на Република Турција, Реџеп Таип Ердоган. На средбата двајцата соговорници ги констатираа добрите политички и економски односи, како и можностите за искористување на расположливите потенцијали. Премиерот Груевски му ја честиташе победата на Ердоган и му посака успех во водењето на државата. Тој посочи дека билатералните односи се одлични, а честите средби на политичко ниво се потврда за пријателството кое се развива меѓу двете држави. Премиерот Груевски го запозна претседателот Ердоган со реформите и чекорите кои се преземаат на економски план, и притоа укажа на тоа дека се залага за динамизирање на економската соработка меѓу двете земји. Премиерот Груевски го информираше Ердоган за целта на посетата која е економско политичка. Тој истакна дека турските компании се добредојдени во Македонија, а оние кои се решија да инвестираат имаат позитивно искуство од условите за инвестирање. Премиерот Груевски ...
| | веќе видена | слични

Тие ги поздравија одличните политички односи помеѓу двете земји на билатерално и мултилатерално ниво, и изразија задоволство од постојаниот и нагорен тренд на развој кој се карактеризира и со редовни средби на највисоко ниво. - Република Турција е наш долгогодишен пријател и стратешки партнер, а оваа средба претставува уште еден показател за одличните билатерални односи меѓу Република Македонија и Република Турција, кои се одликуваат со висок степен на пријателство и разбирање, интензивна соработка на сите нивоа, отворен дијалог и волја за натамошна реализација на проекти од заеднички интерес на сите полиња, изјави премиерот Груевски. Двата премиера констатираа дека е направен голем напредок во економската соработка, и ја изразија својата цврста определба за дополнителен ангажман за унапредување на трговската размена и соработката на полето на инвестициите. Премиерот Груевски ги истакна и поволностите што ги нуди нашата земја за сите потенцијални турски инвеститори за отворање и водење бизнис во Република ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Храброста на премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас реши долготраен проблем, кој ќе и овозможи на Македонија да се движи напред кон НАТО и Европската унија, ...
сите 658 | | | веќе видена

Викендов на барање на жителите, хеликоптер на АРМ достави храна и помош од „Црвен крст“, во селата Брест и Малино маало. Армијата е секогаш тука за своите ...
сите 97 | | | веќе видена

Ирската влада изрази загриженост откако Долниот дом на британскиот парламент синоќа го отфрли предлогот на премиерката, Тереза Меј за брегзит, оценувајќи дека ...
сите 245 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Регионот и Турција оптимисти за новото водство на ЕУ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: