Шоуто на хармонија на Путин и Ердоган


Посета која требаше да сугерира единство - рускиот претседател Путин нагости кај турскиот колега Ердоган. Турција и Русија се економски тесно поврзани. Во сирискиот конфликт меѓутоа следат различни интереси. Поздравување, блицови, насмевки пред камерите: заедничката прес-конференција на Владимир Путин и Реџеп Таип Ердоган на почетокот на дводневната посета на рускиот претседател се претвори во шоу на хармонија во Анкара. Официјална причина за посетата - двајцата шефови на држави сакаат заеднички да го прослават почетокот на изградбата на првата турска нуклеарна централа. Според турските медиуми, од страна на Русија изградената нуклеарна централа Акују на средоземниот брег на турската провинција Мерсин, која чини 20 милијарди долари, би требало да покрива цели 10% од турските потреби за струја. Ова не е единствена соработка меѓу Турција и Русија во енергетскиот сектор. Кристијан Бракел, раководител на фондацијата „Хајнрих Бел“ во Истанбул, за ДВ го нагласува значењето што соработката во енергетскиот сектор го ...
| | веќе видена | слични
10 копии

Претседателот на Турција, Реџеп Тајип Ердоган на собир на неговата владејачка Партија на правдата и развојот (АКП) најави нови апсења на „ѓуленисти“ во Косово. Ердоган истакна дека апсењето на петмината професори и еден доктор во Косово на 29 март, нема да биде последна операција против „балканските структури на терористичката организација“ на исламскиот проповедник Фатулах Ѓулен во оваа држава. Сите уапсени се обвинети за врски со движењето на Ѓулен и за директна поврзаност со обидот за пуч во Турција во јули 2016 година. Ердоган ја поздрави и операцијата на турската Национална разузнавачка служба (МИТ) во централноафриканската држава Габон, во која беа уапсени три лица, осомничени за поврзаност со движењето на Ѓулен . Тројцата турски државјани уапсени во Габон се префрлени во Турција, каде ќе им се суди за поврзаност со Ѓулен, кој веќе неколку години живее во доброволен егзил во САД и кого Анкара го обвинува дека е организатор на неуспешниот обид за воен удар од 2016 година.
| | веќе видена | слични

Нема да биде последна операција на Косово, ќе има нови операции и апсења... Претседателот на Турција Реџеп Таип Ердоган на јавен собир на својата партија, најавил нови апсења на ѓуленисти на Косово. Нема да биде последна операција на Косово. Ќе има нови операции на Косово против балканскте структури ФЕТО рекол Ердоган. Косовската власт на 29 март уапсиле шест Ѓуленисти – пет професори и еден доктор. Сите уапсени се обвинети во врска со организацијата ФЕТО за директна врска во обид за државен удар во јули 2016 година во Турција. Ердоган ја поздравил операцијата на Турската обавештајна агенција (МИТ) во централноафриканската држава Габон, во која се фатени три лидери на организацијата ФЕТО. Тројца турски државјани уапсени се во Габон поради сомневање дека се поврзани со муслиманскиот свештеник кој со години живее во егзил во САД, Фетулах Ѓукен, и вратени се во Турција каде се предадени на органите за правда, јавува турската агенција Анадолија.
| | веќе видена | слични

Турција нареди апсење на муслиманскиот свептеник Фетулах Ѓулен и уште седум други лица поради убиството на рускиот амбасадор во Турција во 2016 година, пишува весникот „Хабертурк“ . Рускиот амбасадор Андреј Карлов го уби полицаец кој не бил должност додека амбасадорот зборувал на отворање на изложба во Анкара во декември 2016 година. Напаѓачот извикувал „Алаху Акбар“ и „Не заборавајте го Алепо“. Полицијата го уби атентаторот на самото место. Турскиот претседател Тајип Ердоган тврди дека движењето на Ѓулен, кој живее во САД, е одговорно за убиството, но исто така ѓуленистите се обвинети за обидот за воен удар во јули 2016 година. Ѓулен, кој живее во егзил во САД ги отфрлил обвинувањата. „Хабертурк“ пишува дека властите наредиле апсење на осум лица бидејќи убиството било извршено по нивна наредба. Според „Хуриет“, властите до сега уапсиле седуммина, меѓу кои тројца полицајци во врска со убиството.
| | веќе видена | слични

Рускиот и турскиот државен фонд ќе уплатат до 500 милиони долари, а ќе се фокусираат на вложувања во инфраструктурата, здравството и ИТ секторот. Со отварање на работите на првата турска нуклеарна електрана за време на посетата на рускиот претседател Владимир Путин, засенет е договорот за основање заеднички инвестициски фонд тежок милијарда долари. Како што наведуваат новинските агенции, рускиот фонд за инвестиции и турскиот државен инвестициски фонд договориле значително економско поврзување на двете држави. Како што пренесоа агенциите, двете страни во фондот ќе уплатат до 500 милиони долари. – Фондот ќе инвестира во проекти кои ќе ги зајакнуваат трговијата, економските и инвестициските врски помеѓу Русија и Турција. Двете страни ќе се фокусираат на инфраструктурни проекти, здравство и информатички технологии, стои во соопштението.
| | веќе видена | слични

Турскиот претседател, Реџеп Тајип Ердоган за време на фото сесијата со рускиот претседател Владимит Путин, му ја зема девојката која стоеше до него, за тој да се слика со неа. Ердоган не сакаше да стои до мажи додека до Путин имаше три девојки, па му грабна една девојка.
| | веќе видена | слични

Американски суд им досуди по една година затвор на двајца приврзаници на турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган за учество во нереди пред резиденцијата на турскиот амбасадор во Вашингтон во мај минатата година. Синан Нарин и Ејуп Јилдирим, кои имаат турско и американско државјанство, беа осудени на по 12 месеци затвор за напад врз учесници на мирните демонстрации на 16 мај 2017 година. Во декември минатата година, двајцата ја признаа вината. Тие беа уапсени шест месеци претходно. На 16 мај минатата година пред резиденцијата на турскиот амбасадор во САД, каде што во тоа време беше Ердоган, се случија жестоки судири меѓу приврзаниците и противниците на властите во Анкара. Во судирите имаше повредени девет лица, од кои две потешко. Полицијата соопшти дека видео снимка покажала како телохранителите и неколку под држувачи на Ердоган нападнале мала група демонстранти. Американските власти покренаа обвиненија против 19 лица, меѓу кои и 15 телохранители на Ердоган. Во февруари, американските обвинители ги повлекоа ...
| | веќе видена | слични

Турција ќе продолжи со антитерористичката операција во Сирија до целосно прочистување на териториите од курдски формации, изјави денеска турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган. Ердоган, по средбата со колегите од Русија и Иран, Владимир Путин и Хасан Рохани, на денешната прес-конференција посочи дека територијалниот интегритет на Сирија ќе зависи од дистанцирањето од сите терористички групи. Турските медиуми истакнуваат дека Ердоган со потенцирањето на „сите“ терористички групи, алудирал на поддршката на САД за фромациите на сириските Курди. Турскиот претседател уште оцени дека на Сирија и претстои тежок пат, но дека „надежта за успех станува се поголема“.
| | веќе видена | слични

Приказната за Сирија продолжува. Деновиве бевме сведоци на неколку изјави, кои на прв поглед навестија внесување јасност во иднината на Сирија, но веднаш потоа интересите се потрудија да ги замаглат работите. Прво дојде веста дека претседателот на САД, Доналд Трамп, ќе ги повлече американските воени сили од Сирија. Во Охајо минатата недела Трамп изјави дека наскоро ќе биде ослободена од Исламската држава целата територија на Сирија. И најави дека многу скоро американските воени лица ќе бидат повлечени, „Ќе се вратиме во нашата земја, каде што треба да бидеме“, изјави Трамп. Додавајќи, „ други нека се грижат ситуацијата таму“. Медиумите соопштија дека Трамп му наредил на Стејт департментот да ги замрзне претходно доделените 200 милиони долари помош за Сирија. За волја на вистината американскиот претседател уште во предизборието најавуваше дека ќе ги врати американските војници дома. И ова изгледаше како чекор кон исполнување на таквото ветување. Впрочем и рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров ...
| | веќе видена | слични

Претседателите на Турција, Русија и Иран, Реџеп Тајип Ердоган, Владимир Путин и Хасан Рохани денеска ја повикаа меѓународната заедница да ја зголеми помошта за Сирија. Во заедничката изјава на Ердоган, Путин и Рохани од тристраната средба во Анкара, се повикува меѓународната заедница и, посебно, ОН да ја зголемат помошта за Сирија, односно да испратат дополнителна хуманитарна помош, да придонесат во активностите за деминирање, обнова на инфраструктурните објекти, вклучувајќи ги и социјалните и економските, и да се зачува историското наследство. Следната тристрана средба ќе се одржи во Иран, на покана на Рохани. Во текстот уште се наведува дека трите земји ќе продолжат да соработуваат во борбата против терористичките организации Исламска држава и Ал Каеда, како и групите поврзани со нив. Претседателите на Турција, Русија и Иран ја потврдија својата решеност да продолжат со активна соработка во Сирија за да постигнат траен режим на прекин на огнот, се вели во заедничката изјава. Тие уште побараа од сите страни ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

* РУСКОВСКА: Во понеделник очекувам вештачењето на телефонот на Катица да биде готово Јавнотото обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција во ...
сите 116 | | | веќе видена

Извори од СЈО за КОД велат дека најмалку два пати Бојан Јовановски ја посетил Катица Јанева во нејзината канцеларија во СЈО.Снимките предадени во ...
сите 396 | | | веќе видена

Рожер Федерер на болен начин го загуби неделното финале со Новак Ѓоковиќ на Вимблдон, но од друга страна пак, импресионираше со тенисот кој го прикажа во ...
сите 250 | | | веќе видена

Британскиот министер за надворешни работи, Џереми Хант, денеска изјави дека инцидентот со нафтениот танкер во Ормускиот проток може да биде знак дека Иран ...
сите 221 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Шоуто на хармонија на Путин и Ердоган

Од:
До кого (е-маил):
Порака: