Сонот за една поинаква Турција

На денешен ден пред 5 години, стотици илјади граѓани среде Истанбул започнаа протести против авторитарниот режим на тогашниот премиер Ердоган. Повод беше уривањето на паркот Гези. Што остана од духот на тие протести? Гаје Боралиоглу беспомошно гледа кон плоштадот Таксим во центарот на Истанбул, кој во моментов е големо градилиште. Од едната страна се гради голема џамија, а од другата се урива културниот центар Ататурк, кој некогаш беше опера и долго време симбол на една Турција која тежнее кон Европа. „По протестите за паркот Гези уништија сѐ. Улици, стебла, сега тука е само бетон“, вели писателката Боралиоглу. И навистина овде среде градот ништо повеќе не потсетува на масовните протести пред пет години, кога стотици илјади граѓани излегоа на улиците за да протестираат против самоволието, на тогашниот премиер, Реџеп Таип Ердоган. „ Протестот Гези имаше сопствена енергија. Бунт, но со хумор. Тоа беше нашата надеж за некое ново општество“, вели Боралиоглу. Многу повеќе од самиот парк На протестите тогаш се ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Идниот претседател на Турција ќе биде избран во вториот круг од претседателските избори, што би се одржал на 8 јули, покажуваат резултатите од анкетата на агенцијата „Консензус“, чии прогнози за исходот од ланскиот уставен референдум во земјата се покажаа како најточни. Според оваа анкета, актуелниот турски претседател и лидер на владејачката Партија на правдата и развојот (АКП), Реџеп Тајип Ердоган, на изборите закажани за 24 јуни, ќе освои 47,9 отсто од гласовите, што не би му било доволно за победа во првиот круг. Врз основа на оваа прогноза, Ердоган во вториот хруг од претседателските избори би се соочил со кандидатот на опозициската Републиканска народна партија (ЦХП), Мухарем Инџе, кој според анкетата, би освоил 26,8 отсто од гласовите.
| | веќе видена | слични

Курдите во Турција немаат потреба од друга држава, Турција е држава на сите нас, изјави денеска турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, на предизборен митинг во југоисточниот град Дијарбакир, населен претежно со Курди, пренсеуваат турските медиуми. Ние не велиме „нема Курди“, туку велиме „нема курдски проблем“.Никој не треба да бара држава за Курдите во Турција. Република Турција е земја на сите нас. Државата на Курдитеисто така е Република Турција, изјави турскиот претседател. Тој истакна дека неговата владејачка Партија на правдата и развојот (АКП) „ги спасила Курдите од репресијата на стариот деспотски режим“, како и дека АКП обезбедила слободи за Курдите, пренесоа агенциите. Ние сме против оние кои прават така, што граѓаните ќе војуваат едни против други, рече Ердоган во врска со активностите на забранетата Курдистанска работничка партија (ПКК). Групата ПКК, која води вооружена борба против турската држава од 1984 година, се смета за терористичка организација од Анкара, ЕУ и САД. Ердоган, исто така, ги ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Изборите во Турција несомнено ќе завршат во првиот круг, изјави турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган. – Нема никаков проблем во однос на поддршката која ја уживаме според анкетите за јавно мислење. Јасно е дека изборите ќе завршат во првиот круг, изјави Ердоган во интервју за турската телевизија Стар. Турскиот претседател, исто така, рече дека народот на Турција му е верен, и дека тој има „значителна предност што не може да се спореди со поддршката за другите партии”. – Бројот на пратениците од владејачката Партија на правдата и развојот во Ппарламентот треба да биде над 300 – рече шефот на државата. Ердоган е претседател на Турција од 2014 година. Од 2003 до 2014 година беше премиер. Во Турција ќе се одржат предвремени претседателски и парламентарни избори на 24 јуни.
| | веќе видена | слични
3 копии

Турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, соопшти дека Uber ја завршил својата работа во Турција, по притисоците на такси превозниците во Истанбул кои обвинија дека оваа компанија за превоз е нелегална и ги повикаа властите да ја забранат. „Ројтерс“ пренесува дека во Истанбул работат околу 17.400 таксисти, а откако Uber влегол во земјата во 2014 година тензиите значително се зголемиле. „Ние имаме наш такси систем. Од каде дојде ова (Uber)?. Се користи во Европа, не ми е гајле за тоа. Ние ќе одлучиме сами“, рекол Ердоган. Од компанијата Uber не ги коментирале изјавите на Ердоган. Откако биле објавени промените во лиценцирањето за транспорт, од компанијата рекле дека сакаат да работат со сите засегнати страни да го подобрат транспортот и да бидат вистнски партнер на Турција на долг рок. Од компанијата не го откриле бројот на корисници во Турција. Uber е присутен во Истанбул и во летниот период во Бодрум и во Чешме.
| | веќе видена | слични
3 копии

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган изјави дека активностите на компанијата Убер во земјата се завршени, објави весникот „Дејли Сабах“. Ердоган синоќа изјави дека Турција има сопствен систем за такси услуги и властите нема да дозволат странска компанија да го уништи овој систем. – Крај на бизнисот на Убер во Турција – рече Ердоган. Компанијата Убер е принудена да престане со работа во повеќе европски земји.
| | веќе видена | слични

Изборите во Турција несомнено ќе завршат во првиот круг, изјави турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган. Изборите во Турција несомнено ќе завршат во првиот круг, изјави турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган. - Нема никаков проблем во однос на поддршката која ја уживаме според анкетите за јавно мислење. Јасно е дека изборите ќе завршат во првиот круг, изјави синоќа Ердоган во интервју за турската телевизија Стар. Турскиот претседател, исто така, рече дека народот на Турција му е верен, и дека тој има „значителна предност што не може да се спореди со поддршката за другите партии". - Бројот на пратениците од владејачката Партија на правдата и развојот во Ппарламентот треба да биде над 300, рече шефот на државата. Ердоган е претседател на Турција од 2014 година. Од 2003 до 2014 година беше премиер. На 24 јуни, во Турција ќе се одржат предвремени претседателски и парламентарни избори.
| | веќе видена | слични
3 копии

Вработен во Турската воената академија, која беше основана од претседателот Реџеп Таип Ердоган, со цел да направи „чистка“ во воените сили по задушениот пуч, беше уапсен поради сомневање дека учествувал во организација на истиот, извести весникот „Џумхурије“т. Полковникот Кадир Атакан од Државниот универзитет за безбедност беше официјално уапсен две недели откако беше приведен, пренесоа турските медиуми. Тој беше директор во секторот на организација во школата, која сè уште не работи со полна пареа. Универзитет беше основан по наредба на Ердоган по пучот во јули 2016, кога група војници со помош на тенкови и воени авиони се обидоа да преземат контрола врз власта. Школата се отвори со намера да ги замени претходните воени академии кои беа затворени со издаден декрет по неуспешниот пуч. Турската полиција не излезе со коментари, а вработените од универзитетот и обвинителите беа недостапни за коментар. Анкара го обвини Фетула Ѓулен за обидот за пуч на 15 јули 2016. Гулен, кој живее во Пенсилванија од 1999, ...
| | веќе видена | слични

- Рускиот енергетски гигант „Газпром“ соопшти дека потпишал протокол со Владата на Турција за изградба на копнената траса од гасоводот „Турски поток“. Во соопштението се посочува дека вчера потпишаниот протокол претставува основа за почеток на изградбата на копнената фаза од гасоводот на турска територија. Преку гасоводот „Турски поток“, кој се појави како алтернатива по пропаѓањето на проектот „Јужен поток“, треба да дистрибуира гас за потрошувачите во Турција, со можност за негово продолжување и кон останатите балкански земји. „Турски поток“ треба да почнува од источниот брег на Црното Море по морското дно до северозападна Турција, а потоа да продолжува по копнен пат. Анкара досега го одлагеша издавањето одзвола за градба на конената траса од гасоводот, поради спорот околку цената на рускиот гас дистирбуиран за Турција. Соопштението на „Газпром“ следи откако вчера турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган објави дека Анкара и Москва постигнале договор за корекција во цената на дистрибуираниот руски гас за ...
| | веќе видена | слични

Десничарската партија Алтернатива за Германија (АФД) организираше анти-исламски протест во главниот град Берлин. Пред почетокот на собирот Беатрикс вон Сторч упати критики до германскиот фудбалер со турско потекло Месут Озил. 29-годишниот фудбалер и ѕвезда на Арсенал е роден во германскиот град Гелзенкирхен каде се доселиле неговите родители од Турција. Озил игра за германскиот национален тим од 2009, а годинава ќе се најде и во поставата на Германија на мундијалот во Русија. „Озил има германски пасош, но тој не е германец. Тој не може да биде германец, оти не ја пее германската химна и бидејќи се фотографира со турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган. Озил е пример за неуспешна адаптација,“ Сторч изјави за медиумите. Ердоган се запозна со Озил и неговиот пријател Илкај Гундоган средината на мај во Лондон. Двајцата фудбалери на Ердоган му подарија дресови со своите автограми. Подоцна тие беа фотографирани со претседателот на Турција. Истиот ден, претседателот на Германската фудбалска федерација Рајнхард ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Во Република Македонија владее рекетарска, корумпирана и криминална влада.Со СДСМ и Заев секој бизнисмен или обичен граѓанин е жртва или може да стане ...
сите 336 | | | веќе видена

Зоран Заев и неговиот клан секојдневно продолжуваат да го понижуваат народот. Како што беше Заев осомничен за Поткуп, а Зоран судски реформатор, така ...
сите 122 | | | веќе видена

Од политичари и бизнисмени до гатачки – така би можел да се опише широкиот круг на пријатели на Бојан Јовановски, попознат како Боки 13. Веста за неговото ...
сите 527 | | | веќе видена

Руските комичари Вован (Владимир Кузнецов) и Лексус (Алексеј Стољаров) во пресрет на претседателските избори во Украина три пати разговарале со косовскиот ...
сите 180 | | | веќе видена

И покрај невремето што минатата недела ја зафати Грција, туристите сепак не се исплашија. Наш читател ни испрати фотографии од колоните на македонско-грчката ...
сите 144 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 103 | | | веќе видена

Искористете ја сезоната на ова сочно овошје и направете десерт кој ќе ви обезбеди доволна количина на шеќер, а воедно и ќе ве разлади Ќе ве освои вкусот на ...
сите 150 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Сонот за една поинаква Турција

Од:
До кого (е-маил):
Порака: