Земете здив:Свети Димитриј-Валандово

Свети Димитриј- гробјанска црква во Валандово, која се наоѓа над последните куќи во северозападниот дел на градот.Црквата е подигната во 1830 година. Градбата на црквата е трикорабна и со рамни тавани, при што на неговиот полукружен свод е насликана икона со платно со претставата на Исус Христос Седржител. Средишниот кораб на градбата ги надвишува страничните два, а црквата завршува со полукружна апсида на источната страна. Покривната конструкција е изградена на две води и е потрена на два реда од по четири симетрично поставени столбови. Влезната врата е сместена на јужната страна и над неа има застаклена ниша со фреска на која е претставен Свети Димитриј. В оцрквата има стари икони кои потекнуваат од 17 тиот до 19 тиот век, изработени од непознати зографи, но и понови кои се од 20 тиот век. Сегашниот иконостас е изработен во 1988 година од црковниот уметник Мишко Милановиќ, со помош на двајца соработници, а е осветен на 7 април 1989 година од тогашниот митрополит на Повардарската епархија, г. Михаил. ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган и бугарскиот премиер Бојко Борисов в недела во Истанбул ќе присуствуваат на свеченото отворање на реконструираната црква „Свети Стефан“, позната како „Железна црква“, чија реставрација траеше седум години. По повод завршената реставрација, Борисов се заблагодари за турската финансиска помош, истакнувајќи дека „Железната црква“ претставува „ремек дело на Босфорот“. Според Борисов, отворањето на црквата ќе биде дополнителен мост за нормализирање на односите помеѓу Турција и Бугарија. Сите работи за реконструкција на црквата беа спроведени од Одделот за градежни работи при Дирекцијата за наука и технологија на Турција, а општина Истанбул донираше 13 од 16-те милиони лири (2,9 од 3.5-те милиони евра) за обнова на „Железната црква“. Претседателот на Фондацијата на Бугарската православна црква (БПЦ), Васил Лијазе изјави дека сите подготовки за отворање на објектот се завршени. - Многу сме среќни што конечно ќе биде отворена историската црква, која беше затворена девет ...
| | веќе видена | слични

Останато

Кривичниот совет на одделението за организиран криминал и корупција при Основниот суд Скопје 1 – Скопје денеска донесе одлука со која мерката притвор за ...
сите 358 | | | веќе видена

Пејачката Александра Пријовиќ поради бременоста не присуствуваше на денешниот погреб на кралот на народната музика, Шабан Шаулиќ. Сепак таа реши на Инстаграм ...
сите 258 | | | веќе видена

Утре напладне продолжува седницата на собраниската Комисија за деловничко-мандатни и имунитетни прашања на чиј дневен ред е брањето за одобрување притвор на ...
сите 330 | | | веќе видена

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека ќе им се исплатата дополнителни финансиски средства на медицинските лица кои останале повеќе од редовното ...
сите 194 | | | веќе видена

“Кога ги започнавме преговорите со ДУИ за нова влада, на првиот состанок Али Ахмети ми кажа дека има две опции : Или да направи коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, или ...
сите 153 | | | веќе видена

Граѓаните сами ќе си ја платат Република Северна Македонија. Сите документи – лични карти, возачки дозволи, пасоши, здравствени книшки, регистарски таблички ќе ...
сите 25 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст“ што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 99 | | | веќе видена

До сега на Live Aid концертот се собрани околу 100 милиони долари за храна и лекови. Концертот , на кои има околу 250 000 луѓе се одржува во близина на местото ...
сите 117 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Земете здив:Свети Димитриј-Валандово

Од:
До кого (е-маил):
Порака: