Ердоган: Без извинување од Израел, нема нормализација на односите

2 копии

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган изјави денеска дека не може да има нормализација на односите со Израел сé додека израелските власти официјално не се извинат за нападот на турскиот брод од Флотилата на слободата близу Газа во кој минатата година загинаа девет турски државјани. Ердоган по разговорите со палестинскиот лидер Махмуд Абас во Анкара рече дека Израел исто така треба да им плати отштета на фамилиите на убиените турски државјани, пренесува AP. „Не сме го заборавиле и никогаш нема да го заборавиме масакрот на нашите браќа“, рекол Ердоган и додал дека ништо не може да го оправда „варварското и свирепо убиство на невини луѓе“. Турскиот премиер исто така повика на признавање на палестинската држава и го обвини Израел дека применува прекумерна сила кон Палестинците. Ердоган ги критикуваше ОН и САД поради тоа што „затвораат очи пред она што го прави израелската држава“. Израелските специјални сили на 30. мај 2010. година, пресретнаа флота со бродови која се обидуваше да ги пробие блокадите во Газа и ...
| | веќе видена | слични

Палестинците се принудени да побараат од Обединетите нации да ја признаат независната палестинска држава поради одбивањето на Израел да ја запре изградбата на еврејски населби и да преговара врз основа на границите од 1967 година, изјави денеска во Истанбул палестинскиот претседател Махмуд Абас. - Се обраќаме до ОН, бидејќи сме принудени и тоа не е еднострано решение. Еднострана одлука е израелската колонизација - рече Абас на отварањето во Истанбул на средбата на палестинските дипломатски претставници. Абас во својот говор, на кој присуствуваше и турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган нагласи дека тој и израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху не успеале да постигнат договор за враќање на преговарачката маса, поради неговото одбвивање преговорите да се водат врз основа на границите од 1967 година, како и поради одбивањето да се спречи изградбата на еврејските населби. Тој додаде дека одлуката на палестинските власти да се обратат до ОН има широка поддршка, како од неговата партија Фатах, така и од исламистичкото ...
| | веќе видена | слични

Премиерот на Турција Реџеп Таип Ердоган изјавил дека Анкара нема да ги нормализира односите со Израел се додека владата на таа земја не се извини заради убиство на девет турски државјани на брод кој пренесувал хуманитарна помош на Палестинците во Газа. “Ние него забораваме масакрот на нашите браќа. Односите помеѓу двете земји не може да се нормализираат се додека не добиеме официјално извинување од еврејската држава“, рекол Ердоган при средба со палестинскиот претседател Махмуд Абас во Истанбул. Ердоган ја изрази својата поддршка за создавање палестинска држава и го обвини Израел за “прекумерна употреба на сила против Палестинците“.
| | веќе видена | слични

Останато

Актуелната политичка состојба во земјава, затворската казна за поранешниот премиер Никола Груевски и неодамнешната посета на делегацијата на ВМРО-ДПМНЕ во ...
сите 180 | | | веќе видена

Владата на СДСМ повторно удира по џебот на граѓаните. Прогресивниот данок кој го наметнува однародената и криминална власт, негативно влијае врз бизнисот и ...
сите 144 | | | веќе видена

По трагичната гостиварска случка, кога бегајќи од куче скитник младата Џејха Меџити заврши во водите на Вардар и се удави, се огласи и Ветеринарната комора на ...
сите 73 | | | веќе видена

Каков ќе биде ефектот на даночната реформа, односно прогресивниот данок ќе се види на долг рок. Не мора да значи дека повисоките даноци ќе се одразат добро или ...
сите 60 | | | веќе видена

„Сонувам за хумано утре“ е мотото под кое повеќе здруженија за заштита на животните одржаа протестен марш за да упатат барања да почне примената на хумани ...
сите 64 | | | веќе видена

Поради службено отстуство на претседателот на Судечкиот совет Оља Ристова, рочиштето за предметот „Титаник 3“ на Специјалното јавно обвинителство е одложено за ...
сите 50 | | | веќе видена

Исто како и во првиот круг гласање од локалните избори во 2013 година, притисокот и на 7 април, денот на вториот круг, врз членството на ВМРО-ДПМНЕ, вработени ...
сите 193 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ердоган: Без извинување од Израел, нема нормализација на односите

Од:
До кого (е-маил):
Порака: