Турција се залага да ги сопре странските борци во Сирија

Владата презема дополнителни чекори во обид да го сопре протокот на странски борци во Сирија преку Турција. Нотес наводно пронајден од страна на сириските владини трупи кај вооружен бунтовник и изложен во Алепо содржи листа со имиња на странски борци од Либија, Туркменистан, Јемен и од Турција. [АФП] На работна вечера со амбасадорите на земјите од Европската унија минатиот месец во Анкара, премиерот Реџеп Тајип Ердоган рече дека Турција ги презема сите потребни мерки против државјани на трети земји кои планираат да им се придружат на радикалните групи во Сирија. „Турција им има забрането влез на турски територии на 5.300 лица“, рече Ердоган. Паралелно со ескалирањето на граѓанската војна во Сирија, лесните визни политики за државјани на ЕУ кои патуваат во Турција се сметаат за олеснителен фактор во претворањето на Турција во транзитна точка за странски борци, особено за оние кои доаѓаат од земји од ЕУ. За странските борци од Балканот, сликата е многу поедноставна, имајќи предвид дека Турција веќе ги отстрани ...
| | веќе видена | слични
13 копии

Турскиот премиер Реџеп Тајип Ердоган на предизборен митинг изјави дека секој што на некаков начин ќе им наштети на Бошњаците, ќе има против себе си 100 милиони Турци. Турскиот премиер Реџеп Тајип Ердоган на предизборен митинг изјави дека секој што на некаков начин ќе им наштети на Бошњаците, ќе има против себе си 100 милиони Турци. Тој истакнал дека Османската империја во минатото и ги предала своите браќа без никаква заштита на Австро-Унгарија и тоа Турците не можат никогаш да си го простат. Изјавата на Ердоган беше остро осудена од претседателот на Република Српска, Милорад Додик, кој истакна дека „Бошњаците живеат слободно во цела Босна и Херцеговина, а заканата на Ердоган се смета како мешање во внатрешните работи на земјата и давање сила на бошњачките политички партии да бидат уште поактивни и агресивни кон останатите партии во Босна и Херцеговина“.
| | веќе видена | слични
4 копии

Амбасадорот на Турција во БиХ Џихад Ергинај ги демантираше информациите во медиумите во регионот за изјавата на турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган дека секој кој „би ги допрел Бошњаците“ против себе би имал „сто милиони Турци“, јави Танјуг. Ергинај тврди дека некои медиуми, не повикувајќи се на каков било извор, објавиле пред два дена наводна изјава на Ердоган, која според него е лажна, што не носи ништо добро во БиХ. Тој нагласи дека Турција е против какви било сепаратистички реторики, дека е пријател на БиХ и нејзина поддршка на секој план и оти сака мирна, стабилна и просперитетна БиХ, како и тоа оти ја поддржува БиХ во целина. И амбасадорот на Турција во Белград Мехмет Кемал Бозај изјави дека се невистинити извештаите на одделни медиуми во БиХ за изјавата на Ердоган, и најави дека за тоа утре официјално ќе ги извести српските власти. - Нашиот премиер не дал таква изјава, рече Бозај и додаде дека тоа на каков било начин не ја одразува вистинатаИзвор: МИА
| | веќе видена | слични

Амбасадорот на Турција во Белград Мехмет Кемал Бозај изјави дека се невистинити извештаите на одделни медиуми во БиХ за изјавата на Ердоган, и најави дека за тоа утре официјално ќе ги извести српските власти.- Нашиот премиер не дал таква изјава, рече Бозај и додаде дека тоа на каков било начин не ја одразува вистината. Амбасадорот на Турција во БиХ Џихад Ергинај ги демантираше информациите во медиумите во регионот за изјавата на турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган дека секој кој „би ги допрел Бошњаците“ против себе би имал „сто милиони Турци“, јави Танјуг.Ергинај тврди дека некои медиуми, не повикувајќи се на каков било извор, објавиле пред два дена наводна изјава на Ердоган, која според него е лажна, што не носи ништо добро во БиХ.Тој нагласи дека Турција е против какви било сепаратистички реторики, дека е пријател на БиХ и нејзина поддршка на секој план и оти сака мирна, стабилна и просперитетна БиХ, како и тоа оти ја поддржува БиХ во целина.
| | веќе видена | слични

Поради оваа причина, никој не треба да се чуди од усидрувањето на турски воени бродови во пристаништето Неум во Босна и Херцеговина. Овие бродови ја симболизираат поддршката за територијалниот интегритет и суверенитет на Босна и Херцеговина", рече турскиот премиер, посочувајќи дека Турците никогаш нема да си простат што отоманската империја во минатото ги предала своите браќа Бошњаци без никаква заштита на Австро-Унгарија. Изјавата на Ердоган наиде на жестоки реакции кај претседателот на република Српска, Милорад Додик. Тој изјави дека Бошњаците слободно живеат во регионот, а дека заканите на Ердоган се опасни зашто можат да ги охрабрат бошњачките политички партии да бидат поагресивни кон другите ентитети во земјата.
| | веќе видена | слични
3 копии

Секој еден кој по еден или друг начин се обиде да влијае Бошњаците, треба да знае дека против себе ќе има 100 милиони Турци. Ова предупредување go упати јавно турскиот премиер Реџеп Тајип Ердоган и истакна: поради оваа причина никој не треба да се чуди од засидрувањето на турски воени бродови во пристаништето Неум / во Босна и Херцеговина, бел.ред. /. ”Овие бродови симболизираат поддршката за територијалниот интегритет и суверенитет на Босна и Херцеговина”, рече уште Ердоган. “Се колнам во името на Аллах, додека сум жив, ако некој си дозволи да gi допре Бошњаците против себе ќе има сто милиони Турци”, рече буквално Ердоган. Според него “Турција или Отоманската империја во минатото gi предала своите браќа Бошњаци без никаква заштита на Австро-Унгарија”. “Тоа нешто никогаш не сме си go простиле и нема да си простиме”, рече турскиот премиер. Српските водачи во Босна и Херцеговина и лично претседателот на Република Српска Милорад Додик остро го осудија однесувањето на Ердоган.
| | веќе видена | слични
5 копии

Турскиот премиер Реџеп Тајип Ердоган вети дека ќе се заложи за донесување нов устав на Турција, доколку на изборите на 10 август биде избран за шеф на државата. - Нов устав на патот кон нова Турција ќе биде еден од нашите приоритети доколку бидам избран за претседател... Нов устав значи нова иднина, им порача денеска Ердоган на своите приврзаници на предизборниот митинг во Истанбул. Се очекува дека со промена на уставот на Ердоган ќе сака како претседател на Турција да добие поголема моќ. Претседателската функција сега во голема мерка е со церемонијален карактер, но таа ужива голема почит бидејќи своевремено претседател на Турција беше „таткото на нацијата“ Кемал Ататурк. Ердоган е на чело на Владата од 2003 година, но внатрешно партиските прописи не му дозволуваат повторно да се кандидира за премиер. Доколку победи на претседателските избори, Ердоган би можел да остане на чело на државата уште најмалку пет години. Првиот круг од претседателските избори, на кои Турците првпат директно ќе бираат шеф на ...
| | веќе видена | слични

Откако ја усвои номинацијата за претседател на својата партија оваа недела со ехото во неговите уши аплауз од 4000 приврзаници, мажот, кој управува со Турција повеќе од десет години, го презеде еден од најголемите ризични потфати во кариерата. Реџеп Таип Ердоган не е само најголем доминананта политичка фигура во Турција – од гледна точка на моќ и влијание кој се издига над сите свои современи претходници како премиери на земјата. Во последните 12 месеци оваа висока, груба фигура совлада се и тортура, која требаше да ги потопат повеќето влади – масовни протести, изгаснати со прекумерна полициска сила, корупциски истраги, кинење на линковите со стар исламистички сојузник…. Но за Ердоган, човек со саркастична реторика и страствени говори, едноставното опстанок на функцијата нема крај. Насочете се кон замена на премиерската со претседателски позиција во август, првите директни избори за шеф на државата во Турција, 60-годишниот Ердоган го тресе политичкиот систем, обложуввајќи се на сопствената иднина на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Владејачката турска Партија на правдата и развојот (AKP) во вторникот ја објави кандидатурата на актуелниот премиер Реџеп Тајип Ердоган за претседател на државата, на првите непосредни претседателски избори, закажани за август, објавиле турските медиуми. Доколку победи на тие избори, Ердоган, кој повеќе од една деценија е доминантна фигура на турската политичка сцена, би можел да остане на чело на државата уште најмалку пет години, пренесува AP. Ердоган е на власт од 2003-та година, но внатрешните партиски прописи не му дозволуваат повторно да се кандидира за премиер. Веќе некое време во земјата се шпекулира дека Ердоган, кој го предводеше економскиот развој на Турција, но исто така предизика многу критики поради своето авторитарно владеење со земјата, има амбиции да биде претседател на државата. Претседателската функција во Турција е главно симболична, но актуелниот премиер изјавил дека се залага за тоа, претседателот на државата да добие повеќе овластувања. За времето на својот премиерски мандат, Ердоган ...
| | веќе видена | слични

Останато

Грчкиот премиер Алексис Ципрас успеа да го подобри имиџот во меѓународната заедница и да изврши притисок врз политичките противници, благодарение на ...
сите 347 | | | веќе видена

Во Општина Илинден продолжува традицијата, среќникот што го фати Богојавленскиот крст што свештениците од црквата „Свети Константин и Елена“ го положија во ...
сите 332 | | | веќе видена

Речиси пет и пол часа траеше расправата на Комисијата за национална одбрана и надворешни работи во грчкиот парламент за нацрт закон според кој се ратификува и ...
сите 116 | | | веќе видена

Циклонска активност со центар во јужните делови на Европа ќе услови од утре и во текот на неделава да има повремени врнежи од дожд и снег на пониските места и ...
сите 188 | | | веќе видена

Најмалку 40 повредени од кои 25 полицајци, еден фоторепортер и еден снимател, приведени 12, од кои уапсени седум лица, солзавец и сериозни инциденти, учество ...
сите 128 | | | веќе видена

Откако се врати Кина, во строго чувана тајност пристигнала во Србија, поради работни обврски . Видена е за прв во јавноста кога излегувала од автомобил за ...
сите 148 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Турција се залага да ги сопре странските борци во Сирија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: