Пандев: Игравме колку што Шпанците ни дозволија

Македонската фудбалска репрезентација загуби од Шпанија со 2-1, во рамките на квалификацискиот натпревар за пласман на Светското првенство во Русија. Искусниот шпански тим одигра онолку колку што беше потребно за да си замине од Скопје со трите бода, а во тоа им помогнаа и македонските фудбалери, со слабата и анемична игра. Kапитенот на фудбалската репрезентација на Македонија, Горан Пандев, го призна поразот од подобрата селекција на Шпанија, која на Националната арена „Филип Втори“ во Скопје славеше со 2-1. Пандев рече дека нашата селекција почнала со преголем респект кон противникот, на моменти и исплашено и дека било тешко да се игра против селекција што цело време го контролира поседот на топката. – Знаеме каква репрезентација е Шпанија, почнавме исплашено, па дури во вториот дел личевме на себе. Сепак, игравме колку што тие ни дозволија. Тешко е да се игра против репрезентација што постојано ја има топката. Мислам дека толку е и нашиот лимит. Играме добро цел циклус квалификации и мислам дека ...
| | веќе видена | слични

Селекторот на македонската репрезентација до 21 година Благоја Милевски им даде ден одмор на првотимците кои го играа првиот меч против Шпанија од Европското првенство во Полска. Вчерашниот тренинг на теренот во Гдањск го одработија фудбалерите кои немаа минутажа на првиот натпревар. „ Не сум, или дел од мене не е задоволен од резултатот, но дел од мене е задоволен затоа што фудбалерите покажаа дека знаат да играат фудбал и против најдобрите. До 65 минута имавме игра, создававме шанси, а потоа паднавме психички и физички. Мора да сме горди на нашето издание и да бидеме позитивни за следните натпревари. Фудбалерите се истрошија и затоа се одлучивме да ја одмориме дел од екипата за следниот натпревар “, вели Милевски. Натпреварот меѓу Србија и Македонија ќе се игра утре (вторник, 20. јуни) од 18.00 часот на стадионот во Бидгошч.
| | веќе видена | слични

Од Гдиња за „Дерби“, Александар Табаковски Македонската младинска репрезентација го остава зад себе поразот од Шпанија и од денеска се концентрираше на вториот натпревар на ЕП во Полска, односно дуелот против Србија кој ќе биде соочување на две репрезентации кои беа поразени во првото коло. Селекторот Благоја Милевски го водеше тренингот на кој поштеда добија фудбалерите кои настапија против Шпанија, а на брифингот со новинарите најави и промени во тимот за средбата од второто коло. – Момците покажаа дека знаат да играат фудбал и против најдобрите, барем до 60. минута и четвртиот гол. На денешниот попладневен тренинг решив да ги одморам оние кои играа вчера за што подобро физички да се рехабилитираат во пресрет на следниот натпревар. Следен противник во вторник е Србија… – Го изгледав натпреварот меѓу Србија и Португалија, иако Србите не одиграа нешто поразлично од видеата кои досега ги имавме на располагање за анализа. Дополнително сите заедно ќе го погледнеме натпреварот и ќе се договориме како ќе ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Македонската репрезентација вечерва загуби со 5:0 од Шпанија на првиот натпревар на Европското првенство за фудбалери до 21 година во Полска. Избраниците на селекторот Благоја Милевски одиграа добар натпревар, посебно во првото полувреме, но недостасуваше спортска среќа да се радуваат барем на еден погодок. Македонија по еден час игра имаше повеќе удари кон голот на Шпанија, повеќе корнери и двојно повеќе напади. Но, на крајот Шпанија победи со висок резултат. Mакедонија прва се закани кон голот на Шпанија. Головите за фаворитот ги постигнаа Саул Нигез, Марко Асенио (три) и Жерард Делофеу. На првиот дуел од Б-групата, Португалија ја совлада Србија со 2:0.
| | веќе видена | слични
6 копии

Македонската фудбалска репрезентација вечер од 20 часот и 45 минути во Гдиња против Шпанија ќе го има својот прв настап на Европското првенство во Полска за играчи до 21 година. Селекторот Благоја Милевски очекува неговите избраници да одиграат борбено и максимално ангажирано против фаворитот. - Ние сме меѓу дванаесетте најдобри селекции во Европа и имаме право да бидеме горди на тоа. На ова Европско првенство ќе се обидеме да уживаме во натпреварите. Немаме притисок, но ќе се однесуваме одговорно и посветено. Фудбалерите се добро подготвени и сугурен сум дека ќе го дадат најдоброто од себе, изјави македонскиот селектор. Овој натпревар е во рамките на 1.коло Б-група, воедно прв за македонска репрезентација на едно Европско фудбаско првентсво. Претходно, од 18 часот во оваа група својот дуел ќе го имаат репрезентациите на Португалија и Србија. Во текот на вчерашниот ден се одиграа мечевите од 1.коло во А-групата: Шведска –Англија 0:0 и Полска – Словачка 1:2.
| | веќе видена | слични
2 копии

Шпанската класа и моќ на своја кожа ја почувствуваа избраниците на Боби Милевски, откако вечерва во Гдиња загубија со 5-0 од селекцијата на Алберт Селадес. На официјалната прес-конференција нашиот селектор го анализираше дебитанскиот натпревар на едно Европско првенство. – Иако можеби не треба да се честита после ваков пораз, сепак јас сакам тоа да го направам за моите фудбалери. Анализата и процентот на посед на топка посебно во првиот дел, можеби некаде до 60 минута, покажува дека бевме рамноправни или подобри. Имавме повеќе опасни ситуации, корнери, удари на гол, но за жал вечерва играме против одлична селекција. Но, од друга страна честитки за моите фудбалери, горд сум на нивната игра. Додека имавме сила во првиот еден час бевме одлично, но подоцна не успеавме да го задржиме ритамот и темпото од првите 60 минути. Македонија секогаш ќе игра отворено без разлика против кој игра. И против Франција игравме отворено, но не загубивме. Сепак, честитки за Шпанија која вечерва беше подобар противник – изјави ...
| | веќе видена | слични

Македонија претрпе тежок пораз од 0:5 на дебито на европските шампионати за играчи до 21 година, но сега треба да се кренат главите горе и да се одиграат двата следни натпревари во стилот во кој ги одигравме квалификациите. За три дена во Бидгошч не чека Србија, селекција која загуби во првото коло од Б групата со 0:2 од Португалија, а потоа ќе играме и со европските вицепрваци, повторно во Гдиња на 23. јуни. „Ветивме дека ќе играме на победа на секој меч, но вечерва имавме силен противник. Имавме игра во првите дваесеттина минути, создававме шанси, имавме повеќе удари на голот, нападите ни беа организирани. Секако дека не е лесно да се вратиш по ваков пораз, но играта ни дава право да бидеме оптимисти. Поразот е висок, но ние ќе сториме се за да се рехабилитираме брзо и да одиграме добро на следниот меч.И честитам на Шпанија на победата. Шансите за полуфинале не се загубени, бидејќи имаме пред нас уште два меча“, изјави селекторот Благоја Милевски.
| | веќе видена | слични

Македонската репрезентација загуби со 5:0 од Шпанија на првиот натпревар на Европското првенство во Полска. Македонија одигра одличен натпревар, речиси во секоја статистичка категорија бевме израмнети со шпанците, посебно во првото полувреме, но недостасуваше спортска среќа да се радуваме, макар на погодок. Од друга страна, противникот погоди по речиси секој удар кон голот на Алексовски. Македонија по еден час игра имаше повеќе удари кон голот на Шпанија, повеќе корнери и двојно повеќе напади. Но, на крајот Шпанија победи со незаслужено висок резултат. „ Не е лесно да претрпите пораз од 5:0, но дефинитивно ќе се бориме во наредните натпревари. Видовте, излеговме машки борбено против силната Шпанија, скоро израмнети сили еден час игра на теренот. Во текот на тој период напаѓавме, создававме акции. Потоа, следуваше пад, но нема што да се разочаруваме. Горд сум на момците, се надевам дека против Србија ќе бидеме уште подобри, ќе го даваме максимумот до крајот на шампионатот “, изјави селекторот на Македонија ...
| | веќе видена | слични

Од Гдиња за „Дерби“, Александар Табаковски Благоја Милевски мораше да и ја честита победата на шпанската репрезентација, но истовремено останува оптимист пред продолжението на ЕП во Полска, пред се поради играта на нашите надежи во првите шеесетина минути од средбата во Гдиња. По натпреварот, селекторот со прв коментар за дебитантскиот настап. – Му честитам на противникот за победата, но од друга страна честитки и за моите фудбалери кои покажаа дека можат да бидат рамноправен, а на моменти и подобар противник од една Шпанија. Ова посебно се однесува на првиот час од играта, а потоа очекувано паднавме и физички и психички. Кога од една ваква репрезентација примаш три гола од три удари, а во меѓувреме имаш многу шанси, ист посед и повеќе корнери, добро е и што момците не паднаа психички порано и тоа е за поздрав. Тоа покажува дека го имаме карактерот кој е потребен за едно вакво натпреварување и на нас останува што поскоро да се вратиме физички и психички. – Оваа репрезентација секогаш оди на победа, без ...
| | веќе видена | слични

Резултатот од првото коло во групната фаза од ЕП во Полска, за Македонија е разочарувачки, но агресивноста во играта која ја покажаа младите играчи, ветува дека може да биде подобро. Шпанија рутински и очекувано дојде до бодовите, но интересно е тоа што Македонија и при ваква негатива, не се откажа и ги притискаше моќните Шпанци. „ Не сум сигурен дека можам да прифатам честитки по еден ваков резултат. Имаше моменти каде бевме во егал со Шпанија во играта, имавме организирани напади, корнери, удари кон противнички гол, игравме скоро на исто ниво “. „ Ветив уште откако ја преземав фукцијата во репрезентацијата дека ќе одиме на победа против било кој тим, и горд сум на моите играчи кои скоро 60 минути ја држеа играта на Шпанија цели 60 минути “. „ Понатаму нема да биде лесно, сега играме против Србија, но сакам да повторам, дека со Шпанија бевме егал цели 60 минути. Јас сум оптимист, и се надевам дека ќе играме далеку подобро против Србија “, истакна Боби Милевски.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Еквадорски судија наложи поранешниот министер за надворешни работи, Рикардо Патино, познат поддржувач на основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, да биде уапсен ...
сите 137 | | | веќе видена

Општина Струга е држава во мало. Има долга традиција на различни вери и етнички заедници, но соживотот секогаш бил по мерка. Вака ја замислувам и нашата земја, ...
сите 301 | | | веќе видена

Претседателскиот кандидат Блерим Река на ТВ дебатата на ТВ 21 рече дека поднел претставка до ДИК за говорот на омраза и валканата кампања со лажни вести ...
сите 145 | | | веќе видена

Од прогласувањето на епидемијата на мали сипаници во Скопје на 2 јануари, по повеќе од четири месеци прогласена е и епидемија на територијата на целата држава. ...
сите 326 | | | веќе видена

До понеделник ќе преовладува стабилно и потопло време со умерена облачност. Денес ќе дува умерен до засилен северен ветер. Нови локални врнежи од дожд ќе има ...
сите 172 | | | веќе видена

Огромна е посетеноста на завршинот митинг од претседателската кампања на ВМРО-ДПМНЕ, кој вечерва се одржува во Штип. Пред штипјани се обраќа кандидатката за ...
сите 171 | | | веќе видена

Претседателскиот кандидат Стево Пендаровски не се согласува со предлог измени на законите за безбедносните служби со кои би се одзеле надлежности од шефот на ...
сите 26 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Пандев: Игравме колку што Шпанците ни дозволија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: