ЕП : Французите со сите сили во поход на Полска


Францускиот селектор Клод Онеста со сите сили ќе го брани европското злато во Полска освоено пред две години во Данска. Очекувано, „триколорите“ ги предови најдобриот светски ракометар Никола Карабатиќ, неуморливиот голман Тјери Омејер и искусните Даниел Нацрис и Сорендо. Премиерата актуелниот Европски, Светски и Олимписки првак во Полска ќе го има против селекцијата на Македонија во петок со почеток во 18:30 часот. Составот : Голмани : Тјери Омејер (ПСЖ), Винсен Жерар (Монпеље) Крила : Самуел Онрубиа (ПСЖ), Михаел Гигу (Монпеље), Лук Абало (ПСЖ), Беноа Кунку (ПСЖ) Бекови : Даниел Нарсис (ПСЖ), Тео Деро (Нант), Оливие Ниокас (Балинген), Никола Карабатиќ (ПСЖ), Квентин Мае (Флензбург), Валентин Порт (Тулуз), Недим Ремили (Кретеј), Адриен Дипанда (Сент Рафаел) Пивотмени : Сердик Сорендо (Барселона), Лука Карабатиќ (ПСЖ), Лудовик Фабрегас (Монпеље).
| | веќе видена | слични

Македонската ракометна репрезентација утре заминува на Европското првенство во Полска Со самодоверба и со зголемени очекувања по двете победи над Црна Гора и двете ремија со Словенија, машката ракометна репрезентација на Македонија утре напладне, со чартер-лет од Скопје до Краков, ќе замине на Европското првенство во Полска. Наместо 16 играчи, колку што најавуваше дека ќе поведе, селекторот Ивица Обрван додаде уште едно име на списокот со патници, а четворица ќе чекаат евентуален повик од Полска. Голманот Никола Митревски, бековите Филип Талески и Милорад Кукоски, како и десното крило Никола Костески, не го поминаа последниот филтер, а 12. ЕП ќе биде прво големо натпреварување за 32-годишниот чувар на мрежата Даниел Дупјачанец, за левиот бек Филип Кузмановски (19) и за пикерот Жарко Пешевски (24). „Ова ми е еден од најтешките, ако не и најтежок професионален момент откако сум селектор на оваа репрезентација. Момците повеќе од кога било заслужуваат можност секој поединечно да остави придонес во бранењето на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Македонската ракометна репрезентација со големи амбиции отпатува на Европското првенство во Полска, а според првиот голман во националниот тим Борко Ристовски, примарна цел е да се мине групната фаза што ќе овозоможи уште три натпревари во главната фаза и можност да се избори место во квлаификациите за Олимписките игри во Рио де Жанеиро, годинава. -Генерално не би можел да кажам што би било успех или неуспех за нас на ова ЕП, може да кажам лично што јас би сметал за успех или за наш неуспех на шампионатот. Најважно во овој момент е да одиграме два квалитетни натпревари на почетокот, но да одиграме интелигентно и да се сочуваме што може подобро за тој трет натпревар во групата против Србија кој ќе ни биде одлучувачки и на кој што ќе мора да го бараме нашиот пласман во вториот круг. И во тој втор круг во кој реално не очекуваат полесни репрезентации од Франција и од Полска, да го бараме нашето место на ова Европско првенство преку втората група од главната фаза. Меѓутоа, приоритет е прво да се одиграат тие ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Селекторот на француската ракометна репрезентација Клод Онеста, одлучи да воведе свежина на голот на Европското првенство во Полска. Покрај Тиери Омејер, кој е легенда меѓу стативите, втор голман на Франција ќе биде Винсен Жерар од Монпелје. Тој доаѓа на местото на Сирил Димулан, од Тулуз, кој беше дел од репрезентацијата на СП во Катар. -Винсен и Сирил секогаш се на исто ниво. Минатата година исто така беа еднакви, а Сирил дојде со нас во Катар. Оваа година ако не го земеме Винсен, ќе ризикуваме да го исклучиме, да го оддалечиме од репрезентацијата, изјави Онеста. Франција имаше проблеми во овој подготвителен период, што се рефлектира и на резултатите, загуби од Катар, а минимално ја победи Норвешка. Повредени се Акамбре, Бараше, Енгесан...така што Онеста е во ситуација пред време да ја подмладува селекцијата за ова ЕП.
| | веќе видена | слични

Францускиот селектор Клод Онеста денеска го објави списокот на 17 ракометари на чии услуги кормиларот на светскиот и европски првак ќе смета за време на ЕП во Полска. Во однос на последниот список од 18 ракометари отпадна Николас Клер од Нант, пред кого предност доби Адриен Дипанда, како и Недим Ремили, кој одигра добро на последните контролни натпревари. Очекувано, предводник на Франција и на ова големо натпреварување ќе биде најдобриот ракометар на денешницата, Никола Карабатиќ, заедно со искусните Омејер и Абало. СОСТАВ ГОЛМАНИ: Тјери Омејер (ПСЖ), Винсен Жерар (Монпелје) ЛЕВИ КРИЛА: Самуел Онрубиа (ПСЖ), Михаел Гигу (Монпелје). ЛЕВИ БЕКОВИ: Даниел Нарсис (ПСЖ), Тео Деро (Нант), Оливие Нјокас (Балинген) СРЕДНИ БЕКОВИ: Никола Карабатиќ (ПСЖ), Квентин Мае (Флензбург) ДЕСНИ БЕКОВИ: Валентин Порт (Тулуз), Недим Ремили (Кретеј), Адриен Дипанда (Сент Рафаел) ДЕСНИ КРИЛА: Лук Абало (ПСЖ), Беноа Кунку (ПСЖ) ПИВОТИ: Сердик Сорендо (Барселона), Лука Карабатиќ (ПСЖ), Лудовик Фабрегас (Монпелје).
| | веќе видена | слични

Познат е конечниот состав на Франција за Европското првенство која е првиот противник на Македонија во Полска.Клод Онеста ги објави ракометарите кои ќе патуваат во Полска. Стандардно Омејер, браќата Карабатиќ, Нарцис, Абало, Соренто, Гигу го сочинуваат костурот.Голмани: Тијери Омејер (ПСЖ), Винсент Жерард (Монпелје)Крила: Самуел Онрубија (ПСЖ), Мишел Гугу (Монпелје), Лук Абало (ПСЖ), Бенуи Кункуд (ПСЖ)Бекови: Оливер Њокас (Балинген), Даниел Нарцис (ПСЖ), Тео Дерот (Нант), Никола Карабатиќ (ПСЖ), Кентин Мае (Фленсбург), Валентин Порт (Тулуз), Недим Ремили (Кретеј), Адриен Дипанда (Сент Рафаел)Пикери: Седрик Сорендо (Барселона), Лука Карабатиќ (ПСЖ), Лудвиг Фабрегас (Монпелје)Македонија и Франција играат во петок со почеток од 18:00 часот.
| | веќе видена | слични

Двоен успех беше забележан против селекцијата на Црна Гора, 35-28 и 29-26, додека претходно беа остварени и две ремија со соодветната селекција на Словенија на гости, 28-28 и 23-23, и двете учеснички на ЕП Дејан Манасков со 21 погодок беше прв стрелец против Црна Гора РАКОМЕТ - РЕПРЕЗЕНТАТИВЦИТЕ ГИ ЗАВРШИЈА КОНТРОЛНИТЕ СРЕДБИ Против Словенија и против Црна Гора одигравме добро. Тоа беа корисни натпревари за нас иако против Црногорците на првиот меч се виде дека во нападот нозете уште ни се тешки, особено во првото полувреме, а одбраната мора да биде многу поподвижна на затворањето на пикерот и влезовите од надворешните позиции. Сепак ова беше наше коректно издание, иако не и најдобро, изјави Обрван по првиот меч со Црна Гора во Скопје. Во исчекување на конечниот список од 16 ракометари, кој неофицијално се очекуваше да биде обелоденет од селекторот Обрван по вчерашниот попладневен тренинг, македонската машка репрезентација ги заврши четирите пријателски подготвителни натпревари со две победи и два ...
| | веќе видена | слични
9 копии

Селекторот на македонската ракометна репрезентација Ивица Обрван по контролниот дуел со Црна Гора донесе одлука за Краков да патуваат 17 ракометари на Европското првенство во Полска. Тој на попладневната средба со сите ракометари ги соопштил имињата на играчите, додека на шампионатот право на настап имаат 16 играчи. - Ова ми е еден од најтешките, ако не и најтежок професионален момент откако сум селектор на оваа репрезентација. Момците повеќе од било кога заслужуваат можност секој поединечно да остави придонес во бранењето на боите на националниот дрес. Но, желбите се едно, а правилата налагаат друго. Финалната селекција беше направена врз база на многу квалитативни, но и квантитативни параметри. Сакам да потенцирам пред македонската јавност дека ниту еден од оние ракометари кои нема да тргнат за Краков на 13-ти, не е елиминиран. Момците знаат дека треба да бидат подготвени да одговорат на повикот за Краков доколку се укаже потреба за нивно присуство таму во текот на првенството, стои во изјави Обрван за ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Селекторот на ракометната репрезентација на Македонија, Ивица Обрван, во понеделникот одржа средба со сите играчи, по што ги објави имињата на 17-те ракометари кои ќе настапат на ЕП во Полска. Од поширокиот список отпаднаа голманот Никола Митревски, потоа Филип Талески, Милорад Куковски и Никола Костески. „Ова ми е еден од најтешките, ако не и најтежок професионален момент откако сум селектор на оваа репрезентација. Момците повеќе од кога и да е заслужуваат можност секој поединечно да остави придонес во бранењето на боите на националниот дрес. Но, желбите се едно, а правилата налагаат друго. Финалната селекција беше направена врз база на многу квалитативни, но и квантитативни параметри. Сакам да потенцирам пред македонската јавност дека ниту еден од оние ракометари кои нема да тргнат за Краков на 13-ти, не е елиминиран. Момците знаат дека треба да бидат подготвени да одговорат на повикот за Краков доколку се укаже потреба за нивно присуство таму во текот на првенството“, изјави Обрван. Ракометарите ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Македонската ракометна репрезентација ќе отпатува на Европското првенство во Краков без пораз во подготовките. Ацо Јоноски, како еден од најискусните во нашиот национален тим, е задоволен од добрата игра во подготвителниот период и очекува „црвено-жолтите“ да заиграат уште подобро на шампионатот. -Во составот во изминатиот период видов и неколку млади ракометари, секој доби шанса да покаже колку може. Јасно е дека мора да почне да се подмладува репрезентацијата, бидејќи дел од нас од веќе се наоѓаме на залез на репрезентативните кариери, треба да се остави и помладите да играат. Одигравме квалитетно во подготвителниот период, не претрпевме пораз и тоа ни дава самодоверба пред следните предизвици. Мислам дека можеме да играме уште подобро кога станува збор за одбраната, на стартот од првиот меч со Црна Гора влеговме лабаво, млитаво, можеби и поради фактот дека ни беше прв домашен натпревар, но знам дека можеме да ја кренеме играта на уште повисоко ниво. Имаме уште резерви како во одбраната, така и во нападот ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Лидерската средба во скратен формат, во состав на претседателите на СДСМ, ДУИ, ВМРО-ДПМНЕ и едно од крилата на Беса, Зоран Заев, Али Ахмети, Христијан Мицкоски ...
сите 275 | | | веќе видена

Кристијано Роналдо ја прифати спогодбата, за затајување на данок во Шпанија доби две години условна затворска казна, а на Шпанија ќе и искешира 13,5 милиони ...
сите 229 | | | веќе видена

Тајландската воена влада сака да контролира како филмовите ќе го прикажуваат искушението на младите фудбалери и нивното херојско спасување од поплавената ...
сите 110 | | | веќе видена

Судија на претходна постапка при Основен суд Скопје еден-Скопје постапувајќи по предлог на ОЈО Скопје за определување мерка притвор за осомничените Б.Б и С.Д ...
сите 97 | | | веќе видена

По четиричасовната средба на лидерите на четирите најголеми парти од која тие излегоа без да откријат многу детали, денеска ВМРО-ДПМНЕ соопшти дека останува ...
сите 148 | | | веќе видена

Мицкоски и армијата тролови на ВМРО-ДПМНЕ ѝ се „пожалија“ на јавноста дека Заев и Шекеринска дошле неподготвени на Лидерската средба. Што може да значи тоа, ...
сите 34 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ЕП : Французите со сите сили во поход на Полска

Од:
До кого (е-маил):
Порака: