СКОПЈЕ СИНЕМА СИТИ: Проекција на филмови за „Крафтверк“, Жан Мишел Жар, Ела Фицџералд

Следува серијал филмови за класична музика: „Задоволството наречено Моцарт,“ филм за авангардната класична музика на Франк Запа – „Современиот композитор одбива да умре“, а таа вечер проекциите ќе завршат со проекција на концертниот филм „Дерек Меј и Џијан Емин“, за кој влезот ќе биде слободен Од 15 до 19 јуни 2017 во Кинотека на Македонија ќе се организира третото издание на филмскиот фестивал за музички документарни филмови „Скопје синема сити“. Како што беше претходно објавено, Фестивалот се отвора со филм за „Крафтверк“, односно „Поп арт“, во традиција на претходните изданија кога фестивалот им оддаде почит на Дејвид Боуви и Леонард Коен. Бидејќи Фестивалот пред сѐ сака да ги прикаже богатството и разновидноста на музичкиот свет, програмата е зачинета со документарни филмови од светот на електронската музика, па така, покрај „Крафтверк“, истата вечер следува и филм за Жан Мишел Жар – „Патешествие низ електронската музика“. Во следните денови ќе се прикажат филмови за џез и боса-нова музиката „1959 - ...
| | веќе видена | слични

Фестивалот на нова и независна музика „Здраво млади“, во петокот го доживеа своето седмо издание, кој и овој пат понуди програма со изведувачи чија музика е во рамките на неконвенцијалниот, новиот и модерен звук. Со тоа фестивалот ја продолжува својата традиција на скопјани да им овозможи да проследат концерти на групи какви што ретко можеме да видиме и чуеме. Годинава на „Здраво млади“, настапија повеќе бендови од странство, но и некои од регионалната и од домашната сцена, кои имаат храбри и авангардни музички идеи.Фестивалот се одржуваше во Младинскиот културен центар во Скопје, и тоа на две сцени, надвор, на платото како и во холот на МКЦ. Иако овој пат временските услови не беа погодени за концерт под отворено небо, сепак силниот дожд не ги спречи ниту групите ниту посетителите да уживаат во едно од најдобрите концерти на „Здраво млади“. Невремето беше во моментот кога настапуваше главната ѕвезда на фестивалот, англиската група „Слоудајв“, кој во својот 60-минутен настап, покажа дека како треба да ...
| | веќе видена | слични

Дождот подрани, па и со промената во лајн-апот не можеше да се избегне, заврна токму додека инди-англичаните беа на сцена, но тоа воопшто не влијаеше на публиката. Напротив, врнежливата вечер како планирана сценографија, допринесе само за продлабочување на емоциите, втемелување на еден инди-момент со безвременските „Слоудајв“ Фестивалот за нова музика „Здраво млади“ синоќа во и пред Младинскиот културен центар во Скопје го доживеа своето седмо издание, а како главни ѕвезди настапија англичаните „Слоудајв“. Легендарниот бенд е препознатлив за многумина кои растеа со инди музиката, а во текот на нивниот настапн вчера го промовираа и својот последен албум насловен по името на бендот. По цели 22 годони, овој состав го издаде својот четврти студиски аулбум, а водечка е нумерата „Star Roving“, која беше објавена во јануари годинава. „Слоудајв“ се карактеризираат како бенд од дрим поп и шугејз жанрот, зачинети со меланхолија и длабоки емоции. Најавите за дожд во текот на вчерашниот ден доведе до промена на ...
| | веќе видена | слични

Филмскиот фестивал за музички документарни филмови „Скопје синема сити“, кој ќе се одржува од 15 до 19 јуни во Кинотека на Македонија, ќе се отвори со филмот „Поп арт“, посветен на легендарниот германски состав „Крафтверк“, односно целиот фестивал е посветен на овој бенд. Бидејќи фестивалот пред сѐ сака да го прикаже богатството и разновидноста на музичкиот свет, програмата е зачинета со документарни филмови од светот на електронската музика, па така, покрај „Крафтверк“, истата вечер ќе следува и филмот за Жан Мишел Жар, „Патешествие низ електронската музика“.Во следните денови ќе се прикажат филмови за џез и боса нова музиката: „1959 - годината што го промени џезот“ и „Девојката од Ипанема: Бразил, боса нова и плажата“. Потоа следуваат филмовите „Ејми Вајнхаус: Со свои зборови“, „Кралиците на џезот: радоста и болката на џез-дивите“ во кои се раскажува за Били Холидеј, Нина Симон, Ела Фицџералд, Пеги Ли, Сара Вон, а џез-приказната ќе заврши со филмот за кралицата на џезот, Ела Фицџералд, „Причина за ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Десет изведувачи од шест различни држави на две бини ќе настапат на седмото издание на фестивалот на нова музика „Здраво Млади“ што вечер ќе се одржи во Младинскиот културен центар во Скопје. На фестивалот ќе настапт англиските бендови „Slowdive“, „Kite Base“ и „The Underground Youth“, гараж-панк бендот „King Khan & The Shrines“ од Канада, како и финската транс-рок-фри џез K-X-P. Програмата курирана од страна на селекторот на Dis-Patch фестивалот од Белград, Реља Бобиќ ја сочинуваат „Kreidler“ од Германија, „Тапан“, „WoO“ и 33.10.3402 од Србија и пост-пост комбо „Демек“ од Македонија.
| | веќе видена | слични
2 копии

Oд 15 – 19 јуни во Кинотека на Македонија ќе се одржи третото издание на филмскиот фестивал за музички документарни филмови Скопје Синема Сити . Фестивалот се отвора со филм за Крафтверк, односно „Поп Арт“, во традиција на претходните изданија кога фестивалот им оддаде почит на Дејвид Боуви и Леонард Коен. Бидејќи Фестивалот пред сѐ сака да го прикаже богатството и разновидноста на музичкиот свет, програмата е зачинета со документарни филмови од светот на електронската музика, па така, покрај Крафтверк, истата вечер следи и филм за Жан Мишел Жар – „Патешествие низ електронската музика.“ Во следните денови ќе се прикажат филмови за џез и боса нова музиката „1959- годината која го промени џезот“ и „Девојката од Ипанема: Бразил, боса нова и плажата“ за куриозитет да биде денот посветен на најголемите џез пејачки почнувајќи од Ејми Вајнхаус, (Ејми Вајнхаус: Со свои зборови), Кралиците на џезот: радоста и болката на џез дивите (Били Холидеј, Нина Симон, Ела Фицџералд, Пеги Ли, Сара Вон) и кралицата на џезот Ела ...
| | веќе видена | слични

Билети за фестивалот се продаваат преку МК тикетс, Купи карти за сѐ и на билетарницата на МКЦ. До петок (9 јуни) до 21 чинат 600 денари, а на ден на фестивалот (10 јуни) билетите ќе чинат 800 денари Седмото издание на фестивалот за нова музика „Здраво млади“ ќе се одржи на 10 јуни, сабота, во и пред Младинскиот културен центар. Годинава на две бини ќе настапат 10 изведувачи од шест различни држави. Како главни ѕвезди на фестивалот настапуваат членовите на „Слоудајв“ (Slowdive) од Англија, кои се вистински легенди за генерациите што растеа со инди-музика на крајот на 80-тите и во 90-тите. Бенд кој со сета своја раскошност е вграден во темелите на она што подоцна ќе стане популарно како шугејз. Потоа, доаѓаат „Кинг Кан и Шринс“ (King Khan & The Shrines) хиперсексуален гараж-панк од Канада виа Берлин. На едната сцена од фестивалот ќе настапи и „Ките Бејс“ (Kite Base) од Англија, класичен инди-став и песна врз електронски ритам, кој е сајд-проект на басистката на „Саваџис“ (Savages). На бината надвор пред МКЦ ќе ...
| | веќе видена | слични

Фестивалот на нова и независна музика наречен „Здраво млади“, кој ќе се одржи утре на платото пред Младинскиот културен центар во Скопје, и овој пат ќе понуди одлична програма, со што ја продолжува традицијата почната пред шест години. На годинашното издание на „Здраво млади“, ќе настапат повеќе бендови од странство, но и некои од регионалната и од домашната сцена, чија музика е неконвенционална и е во рамките на алтернативната и авангардна сцена.Главната ѕвезда на седмото издание на „Здраво млади“ е англиската група „Слоудајв“. Бендот е формиран во 1989 година, и беше активен сѐ до 1995 година, но во 2014 година повторно се реоформи. И по речиси 20 години, откако ја отсвиреа својата повратничка турнеја по сите релевантни фестивали низ планетава, се враќаат со нова плоча, насловена едноставно „Slowdive“, кој излезе пред еден месец, под етикетата на издавачката куќа „Дед оушнс“. - Бендот одлучи да се собере одново во 2014 година, затоа што ние навистина сакавме да создаваме нова музика. Тоа нѐ чинеше еден куп ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Во периодот од 15 – 19 јуни 2017 во Кинотека на Македонија ќе се организира третото издание на филмскиот фестивал за музички документарни филмови Скопје Синема Сити . Како што беше претходно објавено, Фестивалот се отвора со филм за Крафтверк, односно „Поп Арт“, во традиција на претходните изданија кога фестивалот им оддаде почит на Дејвид Боуви и Леонард Коен. Бидејќи Фестивалот пред сѐ сака да го прикаже богатството и разновидноста на музичкиот свет, програмата е зачинета со документарни филмови од светот на електронската музика, па така, покрај Крафтверк, истата вечер следи и филм за Жан Мишел Жар – „Патешествие низ електронската музика.“ Во следните денови ќе се прикажат филмови за џез и боса нова музиката „1959- годината која го промени џезот“ и „Девојката од Ипанема: Бразил, боса нова и плажата“ за куриозитет да биде денот посветен на најголемите џез пејачки почнувајќи од Ејми Вајнхаус, (Ејми Вајнхаус: Со свои зборови), Кралиците на џезот: радоста и болката на џез дивите (Били Холидеј, Нина Симон, Ела ...
| | веќе видена | слични

Останато

 Тамара ја сподели фото-приказната за создавањето на фантастичниот, смарагдно зелен фустан кој го носеше на евровизиската сцена. Дело на Александар Ношпал, за ...
сите 417 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп му се заканил на Иран со уништување ако ги нападне американските интереси. Ако Иран сака да се бори, тоа и официјално ќе ...
сите 186 | | | веќе видена

Сите политички субјекти, и од власта, и од опозицијата, да го насочат своето делување во интерес на остварувањето на стратешките цели на Република Северна ...
сите 246 | | | веќе видена

Нешнл интерест Реализмот значи разбирање за различните интереси и црвени линии на државите. Неможноста ова да се оствари може да доведе до повторување на ...
сите 74 | | | веќе видена

По оваа смена на Кикл , сите министри од коалициската партија си поднесоа оставки. ,,Во договор со претседателот на државата , му предложив на претседателот да ...
сите 155 | | | веќе видена

Претставничката на Македонија на годинешниот евросонг Тамара Тодевска, која настапи со песната „Proud“ по враќањето нашата земја го даде и првото интервју за ...
сите 56 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

СКОПЈЕ СИНЕМА СИТИ: Проекција на филмови за „Крафтверк“, Жан Мишел Жар, Ела Фицџералд

Од:
До кого (е-маил):
Порака: