Нов тренд за добро утро: Првото утринско кафе со овој додаток стана хит во светот

2 копии

Препораката на една фитнес блогерка и јутјуберка за почетокот на денот е малку необична, но може да биде и многу корисна. Препораката на една фитнес блогерка и јутјуберка за почетокот на денот е малку необична, но може да биде и многу корисна.Порано, експертите советуваа во шолјата кафе да додадете малку путер или кокосово масло, за да се наполните со енегија за остатокот од денот. Сепак, никако не е паметно оброкот да го менувате со напиток, без оглед на калоричноста.Новите трендови стануваат сѐ полуди, па наместо кокосово масло се препорачува сирово јајце во првото утринско кафе.Оваа пракса веќе на големо е присутна во Бугарија, Скандинавија и Виетнам, а сѐ попопуларна е меѓу тркачите и спортистите ширум светот.Топлината на кафето после варењето е околу 93 степени Целзиусови, што е доволно за јајцето да се свари, па ако го применувате ова веројатно нема да се заразите со Салмонела.Сепак, нема ништо штетно во сето ова. Јајцата се полни со протеини, а ни кафето во умерени количини не е штетно.
| | веќе видена | слични

Ова кафе ќе ви стане верен сојузник ако сакате дополнителна енергија наутро што ќе ве држи цел ден. Тајната е во кокосовото масло кое го забрзува метаболизмот, го намалува чувството на глад и ви ја дава таа дополнителна доза енергија што ви треба за да не „паднете“ кога ќе помине дејството на првото кофеинско будење. Кокосовото масло содржи омега 3 масни киселини кои имаат повеќе поволни дејства на организмот: го смируваат воспалението на крвните садови, го намалуваат нивото на триглицеридите во крвта, го намалуваат таложењето масти во крвните садови и го стабилизираат ритамот на срцето, но исто така го намалуваат чувството на глад. Потребни состојки за енергетско кафе: 500 мл растопено кокосово масло 500 мл какао Измешајте ги состојките за да добиете глатка смеса што ќе ја чувате во тегличка во фрижидер. Секое утро ставајте по една лажичка од оваа смеса во шолја врело кафе. Можете и да ја поминете мешавината еднаш во блендер, за да добиете похомоген пијалак. Засладете по желба. Какаото е богато со железо, ...
| | веќе видена | слични

Чоколадото ги буди вкусовите, но дали знаете дека може да ве разбуди и вас. Причината е кофеинот кој го има нешто помалку од шоља кафе. Една шоља кафе содржи околу 100 мг кофеин, а чоколадото зависно од тоа колку какао содржи во себе, може да има од 20 до 80 мг кофеин во 100 гр чоколадо Чоколадото содржи уште еден стимуланс, а тоа е теобромин. Што во буквален превод би се превело храна за богови. Теоброминот е опасно да им се дава на кучиња и мачки, затоа што бавно го метаболизираат, а мошне брзо може да го забрза пулсот и да предизвика несоница. Ако толку многу го обожавате чоколадото и не можете без него дури и пред спиење, тогаш земете бело чоколадо тоа не содржи кофеин ниту теобормин.
| | веќе видена | слични

Утринско кафе за многумина претставува секојдневен ритуал. Ниту меѓу оние кои вежбаат редовно, пиењето кафе пред тренинг не е редок случај. Многумина тврдат дека таа им дава дополнителен поттик за одење во теретана. Резултатите од неколку истражувања покажале дека кафето може да ги подобри ефектите на вежбањето. Консумацијата на одредена количина на кафе го контролира производството на слободни радикали. Поради тоа, кафето не прави поактивни и помалку уморни. Внесувањето на кофеин ги подобрува перформансите при вежбите за издржливост, што се однесува и на тимските спортови. Меѓутоа, многу стручни медиуми кои се занимавале со оваа тема, се согласуваат со заклучокот дека ефектот на кафето во спортовите и вежбите со висок интензитет е краткотраен, како и тоа дека се уште не е проучен до крај. Дејството на кофеинот во човечкиот организам почнува 25 до 30 минути после консумацијата. Пред да почнете со вежбање најдобро е да се консумира кафе без шеќер. Слично важи и за млекото, па наместо стандардното кравјо ...
| | веќе видена | слични

За некои луѓе навистина е тешко да го започнат денот без омилениот топол пијалак наутро. Во последно време се појавуваат разни новитети, па во замена за шеќер или млеко, некои додаваат кокосово масло во кафето. Сепак, новиот бизарен тренд ги помести сите граници и многумина се згрозени од овој рецепт. Имено, новиот тренд е да ставите живо јајце во Вашето топло кафе. Колку и да звучи одвратно, ова е вообичаена секојдневна рутина во Унгарија, Скандинавските земји и Виетнам, а овој тренд стана популарен и помеѓу спортистите. Јајцата се сметаат за протеини, а поголемиот дел од спортистите пијат кафе пред тренинг за да имаат повеќе енергија за предстојните напорни вежби, па може да се каже дека оваа комбинација има смисла. Но, се поставува прашањето како ваквото конзумирање на јајца се одразува на Вашето здравје. Откако ќе го сварите кафето, температурата изнесува околу 93 степени Целзјусови, што е повеќе од доволно за да се зготви јајцето, така што шансите да се заразите со салмонела се многу мали. Па, доколку ...
| | веќе видена | слични

Пилешко, јајца и мисиркино месо се најмоќното оружје во борбата против вишокот масти во организмот. Ако се определите за овие намирници силно ќе го забрзате метаболизмот, ќе го засилите согорувањето на калориите и изградбата на мускулната маса. И тоа не само додека вежбате. Во секој план за исхрана ако сакате да ослабите треба да вклучите малку белковини за да останете подолго сити. Учинокот ќе биде посилен доколку го зачините месото со лута пиперка или чили, бидејќи тие содржат капсаицин кој го забрзува метаболизмот. Бројни научни истражувања покажаа дека јадењето на чили може да го забрза трошењето на калориите. Соја Истражувањето на науниците од Универзитетот Илиноис покажало дека сојата во било кој облик му ги обезбедува на организмот неопходните белковини. Грејпфрут Ова јужно овошје го регулира нивото на шеќер во крвта и го намалува чувството на глад, има малку калории, па треба задолжително да го јадете додека сте на диета. Зелен чај Пиењето на зелен чај го забрзува метаболизмот и го поттикнува ...
| | веќе видена | слични

Покрај тоа што дава енергија, кафето има многу здравствени придобивки. Го намалува ризикот од болести на црниот дроб, тип 2 дијабетес, деменцијата, па дури и некои видови рак. Полно студии, пак, покажале дека пиење на неколку шолји кафе дневно служат како превенција дури и на прерана смрт. Доколку не го поднесувате горчливиот вкус на кафето и го пиете засладено, со него внесувате и полно рафиниран шеќер или вештачки засладувачи кои се штетни по здравјето. Еве на какви сè здрави начини можете да го засладите кафето: 1) Бадемово млеко Не треба да сте веган за да уживате во вкусот на бадемовото млеко, кое инаку содржи повеќе калциум и помалку маснотии од кравјото млеко. Некои варијации како оние засладени со ванила или мед му даваат уште поубав вкус на пијалокот во споредба со обичното млеко. 2) Путер Можеби не го сметате путерот како здрава храна, но професионалните нутриционисти често ја препорачуваат комбинацијата на путер и кафе како здрава, бидејќи поволно делува на метаболизмот и на нивото на ...
| | веќе видена | слични

Специјалистката за диети од Австралија Мелани Мекгрис, објаснува како кафето може да ви помогне да ги загубите масните наслаги и да го забрзате метаболизмот. Кафето освен тоа што ве буди и освежува, може да ви помогне и при губењето на вишокот на килограми. Мелани Меркгрис, специјалистка за диети, смета дека кафето може да ви помогне да ослабите, но и да го забрза вашиот метаболизам. „Спротивно на она што поголемиот дел на луѓе го мислат, консумирањето на кафе не е лошо за вас се додека не додадете шеќер во него“, вели Мелани. Мелани објаснува дека всушност кофеинот во кафето е задолжен за забрзување на метаболичките процеси во организмот. „Ако консумирате неколку шолји кафе дневно, ќе го забрзате својот метаболизам“, вели таа. Кофеинот стана еден од најкомерцијалните суплементи за согорување на маснотии, бидејќи помага во движење на мастите од масните ткива и на тој начин го забрзува метаболизмот. Интересно е дека поголемиот дел од производите за губење на килограми како клучна состојка содржат токму ...
| | веќе видена | слични

Останато

Претседателот Иванов денеска низ Охрид прошета со кандидатката на опозицијата за шеф на државата Гордана Силјановска. Со Иванов и професорката која е кандидат ...
сите 156 | | | веќе видена

Оваа хуманитарна помош би требало да ја дистрибуираат  поддржувачите на опозицискиот лидер Хуан Гуаидо, кога САД го призна за претседател на Венецуела. -Ова не ...
сите 100 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев во изјава за балканските медиуми порача дека наградата што ја доби во Минхен сака да ја подели со бугарскиот премиер Бојко Борисов. - Оваа ...
сите 142 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 188 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) и нејзините постојани и придружни членки: Спорт Лајф, Моцарт, Златна Копачка, Евротип, Марбет и ...
сите 256 | | | веќе видена

Претседателот на македонскиот парламент, Талат Џафери, ќе присуствува на гласањето во Бугарското национално собрание за Протоколот за членство на неговата ...
сите 137 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Нов тренд за добро утро: Првото утринско кафе со овој додаток стана хит во светот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: