Американски воени авиони ја надлетаа Украина


САД со овој прелет ја потврдува својата преданост кон оваа земја , откако Русија заплени три украински воени бродови пред десет дена , на што Украина го раскина договорот за соработка и пријателство со Русија и објави вонредна состојба. ,, Рускиот напад на украинските воени бородови во Црното Море во близина на Керчкиот мореуз , кој не беше испровоциран , претставува опасна ескалација во низата на повеќе провокативни и заканувачки активности.САД сакаат подобри односи со Русија , но тоа не може да се случи , додека продолжува нејзиното незаконско и дестабилизирачко делување во Украина и на други места.” , соопшти Пентагон.
| | веќе видена | слични
4 копии

Средбата на американскиот претседател Доналд Трамп и рускиот шеф на државата Владимир Путин нема да се оствари се додека Русија не ги врати запленетите ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Состанок меѓу американскиот и рускиот претседател, Доналд Трамп и Владимир Путин нема да има се додека Русија ги држи украинските бродови и екипажите кои ги ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп објави остро пренасочување на стратегијата за Африка, за се спротивстави на „предаторските“ практики ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Со поддршка на НАТО, САД го зголемиле притисокот на Русија поради сомнение дека таа земја го крши договорот со балистичките ракети за среден дострел. Во ...
| | веќе видена | слични

Рускиот претседател Владимир Путин и германската канцеларка Ангела Меркел разговарале по телефон за активностите на украинските власти во Црното Море, проблемите со сириското помирување и намерите на американската администрација да излезе од Договорот за искоренување на ракетите со среден и мал дострел. Ова беше најавено од прес-службата на Кремаљ. "Разговорот се однесуваше на ситуацијата за нарушување на државната граница на Русија од страна на украинските бродови. Изразен е заеднички интерес да не се дозволи ескалација на тензиите во Азовското и Црното Море и за регулирање на проблемите што се појавија како резултат на провокативните дејствија на украинските власти", се вели во официјалното соопштение. За време на разговорот, двајцата лидери, исто така, разговарале и за сириската криза. "Нагласена е приоритетна улога на задачата за развој на меѓупартиски дијалог и формирање на Уставен комитет. Лидерите, исто така, размениле ставови за стратешката безбедност во врска со намерата на САД да се повлече од ...
| | веќе видена | слични

Како што соопшти Кремљ, во разговорот станало збор за украинските провокации во Црното Море, решавање на кризата во Сирија , како и за состојбата поврзана со плановите на САД да се повлечат од Договорот за нуклеарно разоружување од среден дострел. ,, Лидерите разменија мислења за состојбата во сферата на стратегиската безбедност во врска со плановите на американската адмионистрација да се повлече од Договорот за нуклеарно вооружување од среден дострел” , се наведува во соопштението од Кремљ. Од таму информираат и дека иницијатор на разговорот била германската канцеларка.
| | веќе видена | слични

Додека западните службеници сфатиле што е и каде се наоѓа Керчкиот мореуз, рускиот претседател успешно ја извршил својата поморска воена операција, затворајќи 20-тина украински морнари и запленувајќи ги нивните пловила, пишува "Politico" во својата анализа од судирот меѓу Русија и Украина во Црното море. Како што наведува сајтот, од Западот не дошол прикладен одговор на овој инцидент: Германците дебатираат околу тоа дали договорот за бегалците во ОН треба да биде законски задолжителен, а Франција е оптоварена со протестите поради цените на горивото. А САД? Изгубени се некаде во Трампленд - пишува "Politico". Најновата агресија на Москва јасно ставила до знаење дека сите досегашни напори на Западот да изврши притисок на рускиот претседател да направи отстапки во судирите со Украина - пропаднале. Ниедно ниво на санкции, ниту "дијалог" кој го предводи Германија, досега не оставило некое влијание на рускиот претседател. Всушност, можеби и ситуацијата се влошила - колку е Путин подрзок, толку е Западот ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров, го отфрли предлогот на Германија да посредува во кризата меѓу Москва и Киев, до која дојде откако неодамна Русија заплени три украински воени бродови, заедно со екипажот близу Крим. Германскиот министер за надворешни работи Хајко Маас, во четвртокот предложи дека ОБСЕ да ја прошири својата набљудувачка мисија во источна Украина до Азовското Море. Планот треба да се разгледува во вторник во Берлин, на состанокот на претставници на Германија, Франција, Русија и Украина. – Нема потреба од набљудувачи и медијатори кога станува збор за Азовското Море и Керченскиот Теснец, рече тој на состанокот на ОБСЕ во Милано. – Маас и другите партнери, наместо тоа, треба „да ги убедат Американците да дојдат на преговарачка маса и да почнат да зборуваат конкретно (за контрола на оружјето), а не да нè обвинуваат нас од преку за Атлантикот”, рече шефот на руската дипломатија. Москва и Вашингтон ги разменуваат обвинувања за кршење на Договорот за елиминација на нуклеарни ...
| | веќе видена | слични

Министерството за одбрана на Украина ја предупреди Русија дека ќе испрати воени бродови низ теснецот Керч, во кој Русија заплени три украински брода. Министерот за одбрана, Степан Полторак, изјави дека неговата земја има намера да испрати воени бродови во теснецот Керч наведувајќи дека во спротивно Русија во целост ќе го окупира Азовското Море. „Денеска на двете страни на теснецот се наоѓаат околу 140 бродови поради безбедносни мерки и одлагања од руска страна“, соопшти Украинската крајбежна стража обвинувајќи ја Русија дека создава тесно грло за украинските бродови и ги спречува да поминат. Украина има свои пристаништа и во Црното и во Азовското Море, кои се поврзани со теснецот Керч. Министерот за надворешни работи на Русија, Сергеј Лавров, денеска рече дека Москва ќе биде подготвена да разговара за судбината на екипажот на украинските воени бродови кои Русија ги заплени дури откако ќе заврши нивното судење. САД и ЕУ ја повикаа Русија да ги ослободи 24 украински војници кои ги уапси на 25 ноември во ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Не се претставив како жртва, јас бев жртва. Со целокупниот процес и изнуда што беше правен од страна на оваа злосторничка група, предводена од Бојан Јовановски ...
сите 677 | | | веќе видена

Иако работата е завршена околу членот 11 од Законот за помилување, во емисијата „Вин Вин“ на Телма телевизија пратеникот Антонијо Милошоски истакна дека ...
сите 520 | | | веќе видена

По масовниот протест од минатата недела, членови и поддржувачи на локалната иницијатива Fridays for future и овој петок се собраа да продискутираат за ...
сите 103 | | | веќе видена

Овен (21.03 – 20.04) Посветете им внимание на приоритетните обврски и дозволете си малку одмор. Во љубовниот живот лесно го губите интересот за партнерот. ...
сите 141 | | | веќе видена

Кумановец на возраст од 28 години е повреден и пренесен во болница, откако во неговиот дом во селото Доброшане експлодирала плинска боца.Како што информираат ...
сите 103 | | | веќе видена

Тренерот на Барселона, Ернесто Валверде е уверен дека Лионел Меси има уште фудбал во себе. Во понеделникот вечерта, Аргентинецот ја собра „Златната топка“ и ...
сите 216 | | | веќе видена

Лицемерието на СДСМ нема крај. Денеска ќе ви презентираме еклатантен случај како се фатени живи во креирање лажни вести и чистото лицемерие и политиканство на ...
сите 58 | | | веќе видена

И претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски ѝ верува на баба Перса. Суровиот живот во Волково е ситината која излегува на површина, вели Мицкоски ...
сите 173 | | | веќе видена

Никола ГРУЕВСКИ Со жалење ги проследувам настапите на некои македонски политичари како последните на Стево Пендаровски, актуелен Претседател на Македонија. ...
сите 36 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Американски воени авиони ја надлетаа Украина

Од:
До кого (е-маил):
Порака: